Pokolec królewski (Paracanthurus hepatus)

Pokolec królewski (Paracanthurus hepatus)
Pokolec królewski (Paracanthurus hepatus)

ang. Palette surgeonfish; Blue Tang; Royal Tang; Regal Tang

nazwy potoczne: chirurg, cyrulik

Wielkość: do 30 cm

 

Wygląd: intensywnie niebieskie ubarwienie ciała z żywo żółtą płetwą ogonową oraz płetwami piersiowymi (u wybranych osobników).

 

U każdego osobnika widoczna czarna pręga biegnąca od oka w kierunku ogona gdzie tworzy obrzeżenie żółtej płetwy ogonowej. W środkowej części ciała ryby tworzy ona charakterystyczne cylindryczne zapętlenie wywołujące u obserwatora wrażenie przyglądania się palecie malarskiej. Stąd, w niektórych krajach gatunek ten jest nazywany niebieską paletą.

 

Pokolec królewski (Paracanthurus hepatus)
Niebieska paleta

Występowanie: przede wszystkim Indo-Pacyfik, w okolicach raf koralowych. Spotykany sporadycznie w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej, Nowej Kaledonii, Samoa, Japonii oraz wschodniej Afryki. Jednak nie stwierdzono tam licznych populacji.

 

Pokolca królewskiego spotkamy na głębokościach od 2 do 40 metrów. Rybę spotkamy w niewielkich grupach, zwykle nad dnem. Natomiast młode osobniki należy wypatrywać w okolicach koralowców z rodzaju Pocillopora, to tu chowają się w przypadku niebezpieczeństwa.

 

Ciekawostka: Pokolec królewski posiada dość wyszukaną broń wykorzystywaną do obrony przed napastnikami. Otóż u nasady płetwy ogonowej zlokalizowane jest wysuwane ostrze.

 

Gatunek pokolca królewskiego stał się popularny i rozpoznawalny po tym jak zapominalska rybka Dory pojawiła się w filmie animowanym Gdzie jest Nemo? a następnie w kontynuacji bajki, Gdzie jest Dory?