Sum pospolity (Silurus glanis)

Sum pospolity (Silurus glanis)
Wąsiasty pan sum.

ang. Wels catfish

 

Inna nazwa: Sum europejski

Największa ryba słodkowodna Europy.

 

Głębokość: do 30 m

Wielkość: do 5 m, średnio 3 m; waga max. 306 kg

 

Żyje nawet 80 lat.

 

Wygląd:

Silnie wyciągnięte, bezłuskie, pokryte śluzem ciało. Głowa szeroka, grzbieto-brzusznie spłaszczona. Trzon ogonowy silnie ścieśniony w płaszczyznach bocznych. Otwór gębowy duży, końcowy. Szczęki z gęstymi, szczotkowatymi, drobnymi zębami. Na górnej szczęce 2 bardzo długie wąsy. Na spodniej stronie głowy 4 znacznie krótsze wąsy.  Pierwszy promień płetwy piersiowej jest pogrubiony, spiczasty i na tylnej krawędzi ma piłkowany grzebień. Pęcherz pławny otwarty. Ogon bardzo długi, stanowi 3/5 długości ciała.

 

Ubarwienie zależy od środowiska. Grzbiet jest ciemny lub prawie czarny, czasem z zielonkawym, niebieskawym lub brązowawym odcieniem. Boki ciemnożółtawobiałe z wyraźnym szarobrązowym marmurkowym wzorem, brzuch szarobiały z ciemnymi nieregularnymi plamami. Czasami występują czerwonookie osobniki albinotyczne.


 

Źródło: Wikipedia
Sum pospolity występowanie:
czerwony – naturalny zasięg
niebieski – zasiedlone wody słone
pomarańczowy – obszar wsiedlenia

Występowanie:

Wody zlewiska Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego na wschodzie aż po Hiszpanię na zachodzie. Na północ sięga do Zatoki Botnickiej, płd. i środkowa Szwecja i płd. część Finlandii. Introdukowany we Francji i we Włoszech oraz na Półwyspie Iberyjskim. Spotykany w dużych rzekach i zbiornikach zaporowych, w jeziorach jest rzadszym mieszkańcem.  Prowadzi osiadły tryb życia – w ciągu dnia przebywa w ukryciu, ryba denna (głębokie jamy pod brzegami, zatopionymi pniami drzew i wśród roślinności wodnej), z natury jest samotnikiem. Aktywna nocą. Zimą, od grudnia do lutego, nie żeruje.

 

Największe znaczenie gospodarcze sum odgrywa w zlewisku Morza Czarnego, Azowskiego, Kaspijskiego oraz Jeziora Aralskiego.

Leave a Comment