Żabnica (Lophius piscatorius)

Żabnica (Lophius piscatorius)
Diabeł morski w całej okazałości

Podwodna paskuda, nie bez powodu jest nazywana morskim diabłem. Choć śmiało mogę stwierdzić, że mogłaby wystraszyć samego diabła.

 

Wielce prawdopodobne, że jest to najbrzydsze ze zwierząt występujących na Ziemi, trochę jak z innej planety.

 

Być może właśnie dlatego ryba ta samotnie zamieszkuje morskie dna.Z istniejących ponad 200 gatunków żabnicy większość żyje w mrocznych głębinach Oceanu Atlantyckiego i Antarktyki. Nieliczne można spotkać w płytkich, tropikalnych środowiskach.


 

Żabnica (Lophius piscatorius)
Morski samotnik na łowach

Smakowite brzydactwo…

 

Ryba ta jest szeroko rozpowszechniona w kuchni, zwłaszcza francuskiej. Jej jędrne mięso jest delikatne i bardzo pożywne, dobrze znosi gotowanie, smażenie a także wędzenie. W smaku zupełnie nie przypomina tradycyjnych ryb, lecz raczej młodego kurczaka lub królika.

 


 

Żabnica (Lophius piscatorius)

Póki śmierć nas nie rozłączy…

 

Równie ciekawe jak wygląd acz bardziej dramatyczne jest życie seksualne tych zwierząt.

 

U ryb tych łatwo zaobserwujemy silny dymorfizm płciowy. Tylko samice noszą charakterystyczny, robakowaty, mięsisty płat skórny zamocowany na wystającej części kręgosłupa. Wygląda to jak wędka ze świecącą przynętą.

 

Samiec jest znacznie mniejszy od samicy. Jego życiowym zadaniem jest znalezienie samicy. Gdy uda mu się spotkać samicę, wbija się w nią ostrymi zębami stając się w ten sposób na stałe jej pasożytem. Z czasem samiec fizycznie łączy się z samicą – podłącza do jej skóry i krwiobiegu, traci wzrok i wszystkie jego organy wewnętrzne, za wyjątkiem jąder. Od tej pory jego rola ogranicza się do zapłodnienia.

 

Samica może posiadać na swym ciele sześć lub więcej samców jednocześnie.

Tarło odbywają na głębokości do 2 km. Ikra unosi się ku powierzchni wody. Larwy po wykluciu opadają na dno i kierują się w stronę płytkiej wody.


 


 

Żabnica (Lophius piscatorius)
Brzydactwo z antenką

ang. Anglerfish

 

inne nazwy: nawęd

ksywa: diabeł morski

 

Wielkość: 1-2 m; waga do 50 kg

 

Głębokość: od 20 do 1000 m


 

Wygląd

 

Ciało silnie spłaszczone grzbietobrzusznie, głowa szeroka z bardzo dużym otworem gębowym zaopatrzonym w ostre, ruchome zęby. Ubarwienie od ciemnoszarego do ciemnobrązowego.

 

Żabnica większość czasu spędza na dnie dlatego jej ciało jest wyposażone w rozgałęzione wyrostki ubarwione na żółto-brązowo-zielono, co pomaga maskować się przy porośniętych wodorostami skałach.

 

Żabnica na wesoło
Żabnica na wesoło

 

Jedyną widoczną częścią ciała jest wijący się jak mięsisty wyrostek na końcu długiej wędki wystającej ze szczytu głowy, który fachowo nazywa się robakowatym, mięsistym płatem skórnym. Jest to specyficzna przynęta, która świeci za pomocą milionów bioluminescencyjnych bakterii.

 

Kiedy podpływa zdobycz – mała rybka, żabnica kusi ją tym wabikiem w pobliże swojej zamaskowanej paszczy. W pewnym momencie gwałtownie otwiera szczęki, mała rybka zostaje wessana i zjedzona.


 

Występowanie

 

żabnica zasięg
Żabnica – zasięg

wybrzeża Europy i północno-zachodniej Afryki

 

Poławiana gospodarczo dla smacznego, białego mięsa, cenionego w stanie świeżym i wędzonym.

 

 


 

Ciekawostka

 

Sami zobaczcie jak wabi i poluje żabnica oglądając fragment bajki „Gdzie jest Nemo?”

 

Leave a Comment