Frederic Swierczynski podejmie próbę zanurzenia na 300 metrów!

Frederic Swierczynski podejmie próbę zanurzenia na 300 metrów!

Frederic Swierczynski podejmie próbę zanurzenia na 300 metrów!
© Florian Launette

Długi weekend majowy zapowiada się naprawdę emocjonująco. Francuz Frederic Swierczynski zapowiedział podjęcie próby pobicia rekordu świata głębokości w nurkowaniu jaskiniowym. Zanurzenie w obiegu zamkniętym na głębokość 300 metrów (1000 stóp) zostało zaplanowane na początek maja br. Miejsce: chorwacki lej krasowy Red Lake.

 

Zdarzenie o tyle bez precedensu, że obecny rekord głębokości w jaskini wynoszący 282,6 metrów (927 stóp) został ustanowiony przez Nuno Gomesa w jaskini Boesmansgat w 1996 roku. Przez ponad 20 lat nikomu nie udało się zanurzyć głębiej w jaskini. Najbliższy ustanowienia nowego rekordu świata był Krzysztof Starnawski, który w dniu 23 lipca 2016 roku w albańskiej jaskini Viroit wykonał zanurzenie na głębokość 278 metrów (więcej: Krzysztof Starnawski poprawił rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym).

 

Nie ulega wątpliwości, że nurkowanie na głębokość 300 metrów jest ogromnym wyzwaniem dla ludzkiego organizmu. 31 bar ciśnienia oddziałujących na ciało nurka robi wrażenie. Zanurzenie na tak ekstremalną głębokość to nie tylko test dla własnego ciała, to także sprawdzian dla sprzętu nurkowego. Wiemy, że Frederic używa komputera wyposażonego w stworzony pod siebie algorytm.

 

Całkowity czas nurkowania zaplanowano na 300 minut. Dekompresja zostanie wykonana częściowo przy wykorzystaniu habitatu. Jednym z powodów jest dość niska temperatura wody w głębszych partiach jeziora wynosi 7-8ºC.


 


 

 

Frederic Swierczynski podejmie próbę zanurzenia na 300 metrów!

Frederic Swierczynski francuski nurek jaskiniowy

Francuz Frederic Swierczynski należy do czołówki nurków jaskiniowych działających aktywnie na świecie. Jego nazwisko pojawia się obok Krzysztofa Starnawskiego, Xaviera Meniscusa, Luigi Casatiego. Frederic kojarzony jest głównie z eksploracją jaskiń Mescla (położone niedaleko Nicei) oraz Port-Miou w Cassis.

 

Aktualnie jego życiowym rekordem ustanowionym w jaskini jest głębokość 267 metrów. Jednym z ciekawszych a zarazem trudniejszych logistycznie nurkowań było pokonanie w 2016 roku 2-kilometrowego, składającego się z wielu syfonów odcinka jaskini Mescla.


 

Śmiałkowi życzymy powodzenia. Mamy nadzieję, że próba dojdzie do skutku, bowiem ubiegły rok obfitował w puste zapowiedzi (więcej: Rekordowe falstarty, czyli niedoszłe próby głębokich nurkowań). Jeśli nurkowanie zakończy się sukcesem, to będzie to nie tylko najgłębsze zanurzenie wykonane w jaskini, ale również najgłębsze wykonane na obiegu zamkniętym.


 

Frederic Swierczynski zapowiedział próbę zanurzenia na 300 metrów!

Skład zespołu

Frederic Swierczynski zapowiedział próbę zanurzenia na 300 metrów!

Sprzęt fotograficzny


 

Frederic Swierczynski zapowiedział próbę zanurzenia na 300 metrów!

Red Lake Chorwacja
© Davor Strenja

Red Lake (po chorwacku: Crveno jezero) to niezwykle malowniczo położony w pobliżu miasta Imotski w Chorwacji w rejonie Dalmacji, trzeci co do wielkości na Ziemi tzw. sinkhole (lej krasowy). Nazwa tego miejsca pochodzi od kontrastującego z barwą wody, czerwono-brązowego koloru otaczających go klifów zabarwionych tlenkami żelaza.

 

Chorwackie Czerwone Jezioro słynie z licznych jaskiń oraz bardzo wysokich klifów sięgających ponad 241 metrów nad normalny poziom wody. Zbadana dotychczas głębokość tego leja krasowego wynosi około 530 metrów. Najprawdopodobniej powstało ono wskutek zawalenia się sufitu ogromnej sali jaskini. Jeden z korytarzy jaskini o wymiarach 30m na 30m znajduje się we wschodniej części jeziora na głębokości 175 metrów.

 

Czerwone Jezioro prawdopodobnie posiada podziemne połączenia z innymi, znajdującymi się w okolicy zbiornikami wodnymi. Dowodem na taką tezę jest ryba z gatunku Delminichthys adspersus, której naturalnym siedliskiem jest Red Lake. Jednak w suchym okresie roku bywa ona spotykana w okolicznych źródłach, rzekach i jeziorach. Jednym z celów działań podejmowanych w Czerwonym Jeziorze przez francuskiego nurka Frederica Swierczynskiego oraz naukowców jest potwierdzenie, że połączenia te faktycznie istnieją.


 

 

Zachęcam do przeczytania:
 

Źródło: Facebook; wondermondo.com; france3-regions.francetvinfo.fr

Zdjęcia: Facebook Frederic Swierczynski

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Nie taki CCR straszny… pierwszy rok na obiegu zamkniętym
Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top