Galeria Piovano w Font Estramar dla uczczenia eksploratora

Galeria Piovano w Font Estramar dla uczczenia eksploratora
Galeria Piovano (dawniej Galeria Sud) we francuskiej jaskini Font Estramar

Każdy kto choć raz nurkował w popularnej, francuskiej jaskini Font Estramar kojarzy jedną ze zlokalizowanych blisko wejścia galerii – Galerię Sud. Rozpoczyna się ona na lewo od wejścia i bardzo szybko opada na głębokość 32 metrów.

 

Nie zdziwcie się nurkując. Niedawno Galeria Sud zmieniła nazwę. Dla upamiętnienia odkrywcy, jednego z pierwszych eksploratorów Font Estramar korytarz ten nazwano Galerią Piovano. Okazuje się, że Galeria Piovano (dawniej Sud) ma ciekawą historię.


Historia eksploracji Font Estramar rozpoczyna się w dniu 27 sierpnia 1949 roku. Porucznik Dupas i porucznik George de Vaisseau rozpoczynają podwodną przygodę z jaskinią. Panom udaje się odnaleźć wejście do jaskini, zanurzają się wtedy do pierwszego zbiegu galerii, skrzyżowania na głębokości około 14 metrów. W tym miejscu kończą swój epizod zapisując się na zawsze w historii Font Estramar.

 

Galeria Piovano w Font Estramar dla uczczenia eksploratora
Galeria Sud zmienia nazwę na Galeria Piovano © Alain Bonneau

Kolejna seria nurkowań w Font Estramar została wykonana dwa lata później. Od 29 maja 1951 roku we francuskiej jaskini działał zespół w poszerzonym składzie. Kierownikiem ekipy został Jacques-Yves Cousteau, pozostali członkowie: Jacques Ertaud (filmowiec, reporter, fotograf, badacz i francuski sportowiec), porucznik Dupas, Maurice Piovano (członek GERS, dziś najstarszy i jedyny żyjący nurek tej jednostki), Bezaudin (często partner nurkowy Piovano), André Bonneau (bywa nazywany Cousteau wybrzeża katalońskiego) i Haroun Tazieff (francuski geolog i wulkanolog pochodzenia polskiego, autor filmów dokumentalnych o erupcjach wulkanicznych i wypływach lawy wulkanicznej).

 

Pierwszy zespół – Dupas i Bezaudin dociera do korytarza na 14 metrach, następnie rozpoczyna poręczowanie korytarza o mocnym, południowym nachyleniu. Drugi zespół – Cousteau i Piovano rozpoczął nurkowanie o godzinie 11:20, kierując się również na południe, jednak do galerii, której wejście zlokalizowane było tuż nad tym eksplorowanym przez poprzedników. W trakcie poręczowania okazało się, że korytarz bardzo szybko schodzi niemal pionowo w dół. Po około 60 metrach (odległość od wejścia) i osiągnięciu głębokości 31 metrów nurkowie postanawiają zawrócić. Piovano i Cousteau nurkują w tej samej galerii kolejny raz o godzinie 13:15, schodząc na głębokość 31 metrów. Zanurzenie trwa zaledwie 15 minut.

 

Kolejne zanurzenie rozpoczyna się o godzinie 14:45, schodzi zespół w składzie Maurice Piovano i Haroun Tazieff. Drugi nurek jest odpowiedzialny za poręczówkę (zabezpieczenie drogi wyjścia z jaskini) oraz oświetlanie drogi pierwszemu. Natomiast prowadzący nurkowanie Piovano ma zamiar wyeksplorować jak najwięcej korytarza. Jednak w trakcie nurkowania Tazieff boryka się z problemem technicznym i pozostawia Piovano w samego. Maurice’owi cudem, na rezerwie gazu udaje się dotrzeć do wyjścia z Font Estramar. Jacques-Yves Cousteau po wysłuchaniu relacji Haroun Tazieffa, wytłumaczył mu dobitnie, że niedopuszczalne jest pozostawienie partnera samego w labiryncie korytarzy. Cousteau postanawia wtedy nazwać galerię „Piovano”.

 

Niestety z biegiem czasu zapomniano o pierwotnej nazwie galerii. Większość nurków, nawet tych, którzy często goszczą w zalanych korytarzach Font Estramar nie zna pierwszej nazwy Galerii Południowej (Sud). Warto ją przypomnieć i przywróć na cześć jednego z pierwszych eksploratorów Font Estramar – Maurice Piovano.

 

Z pewnością Jacques Cousteau oraz Maurice Piovano byli jednymi z pierwszych eksploratorów Font Estramar. Ostatnim jest Francuz Xavier Meniscus, który w lipcu 2015 roku przegłębił Font Estramar do głębokości 262 metrów.


 

Galeria Piovano w Font Estramar dla uczczenia eksploratora
Wyjście nurka po jednym z pierwszych zanurzeń w Font Estramar © M. Piovano
Galeria Piovano w Font Estramar dla uczczenia eksploratora
Zakończenie pierwszego nura w 1951 roku © M. Piovano

 

Niestety z jaskinią Font Estramar związane są również tragiczne historie, w tym wypadki nurkowe. Pierwszy śmiertelny wypadek miał tu miejsce już w 1955 roku. Natomiast ostatni w czerwcu 2017 roku, kiedy to implozja skutera na głębokości ponad 200 metrów rozpoczęła serię niefortunnych, zakończonych tragicznie dla jednego z nurków zdarzeń. Ciało fińskiego nurka zostało odnalezione na głębokości 234 metrów. Spoczywa ono do dziś w Font Estramar, bowiem żaden zespół nie podjął się ryzykownej misji wydobycia zwłok.

 

Jaskinia Font Estramar bywa również nazywana La rigole, co dosłownie oznacza kanał. Jednak nie dajcie się zwieść tej drugiej nazwie, to naprawdę niezwykle wdzięczna jaskinia. Przede wszystkim posiada ona sporo bocznych korytarzy nazywanych galeriami.

 

Galeria Piovano w Font Estramar dla uczczenia eksploratora
Oznaczenie Galerii Piovano
© Frank Vasseur

Pewnie jeszcze minie trochę czasu zanim nowa nazwa Galerii Piovano na dobre zagości na planach jaskini. Warto jednak mieć świadomość zmiany, bowiem dobra znajomość jaskini znacząco ułatwia nawigowanie. W Font Estramar nazwy galerii znajdują się na tabliczkach na początku i końcu stałych lin poręczowych. Jednak pamiętajcie, że główna lina poręczowa (Golden Line) poprowadzona jest pomiędzy wejściem a głębokością – Puits du Loukoum (Studnia Rachatłukum). Natomiast każde odbicie do galerii wymaga wykonania tzw. jumpa. Galerie są dobrze oznaczone i w większości przypadków bardzo łatwo wypatrzyć je będąc przy Golden Line, na której dodatkowo znajdują się dwie strzałki oznaczające możliwość jumpa. Największym wyzwaniem jest bodaj Galeria Chaude (Ciepła), która jest dość mocno oddalona i znajduje się wyżej od głównej poręczówki.


 

 

Czytaj więcej o jaskini Font Estramar:

Odnaleziono ciało nurka w jaskini Font Estramar
Odnaleziono ciało nurka w jaskini Font Estramar
Fiński nurek zginął w jaskini Font Estramar
Fiński nurek zginął w jaskini Font Estramar
Xavier Meniscus przegłębia Font Estramar
Xavier Meniscus przegłębia Font Estramar

 

Źródło: plongee-infos.com

Podobne posty

Leave a Comment