Zbliża się historyczne nurkowanie w replice skafandra Karla Klingerta

Projekt skafandra Karla Klingerta
Projekt skafandra Karla Klingerta

Jesteś nurkiem lub fanem podwodnego świata? Mieszkasz we Wrocławiu lub okolicach?

 

Jeśli TAK, to w dniu 25 czerwca bieżącego roku o godzinie 11:00 nie może Cię zabraknąć na wrocławskiej Wyspie Słodowej. Data nie jest przypadkowa, bowiem 219 lat temu, dokładnie w dniu 24 czerwca 1797 roku w Opatowicach pod Wrocławiem zostało wykonane pierwsze nurkowanie w skafandrze stworzonym przez Karla Klingerta.

 

Wydarzenie jest naprawdę bezprecedensowe – historyczne nurkowanie w semi-atmosferycznym skafandrze pomysłu XVIII-wiecznego wynalazcy i mieszkańca Wrocławia Karla Klingerta.

 

Same przygotowania do nurkowania trwały ponad dwa lata a pomysłodawczynią oraz inicjatorką zdarzenia jest Pani Karina Kowalska, dyrektor i kustosz Muzeum Nurkowania w Warszawie. Wykonanie w XXI wieku repliki XVIII-wiecznego skafandra wymagało nie tylko niebywałej determinacji Pani Kariny Kowalskiej, ale również zaangażowania osób posiadających specjalistyczną wiedzę i umiejętności, zwłaszcza z zakresu starego rzemiosła. Na szczęście udało się i wysiłkiem wielu osób przy wykorzystaniu metalu i skór powstała wierna replika skafandra nurkowego zaprojektowanego przez Karla Klingerta.

 

Zbliża się historyczne nurkowanie w replice skafandra Karla Klingerta
Projekt skafandra Klingerta

Zanurzenie w Odrze na głębokość 3 metrów w samym centrum Wrocławia będzie historycznym momentem, bowiem nikt wcześniej nawet nie podjął się wykonania wiernej rekonstrukcji skafandra Klingerta ani tym bardziej jego ponownego użycia pod wodą.

 

Wiemy, że dzisiaj na głębokim na 3,5 metry basenie Centrum Nurkowego Vertigo Diving w Warszawie odbyło się sprawdzenie wyważenia nurka wyposażonego w replikę skafandra Klingerta. Okazuje się, że do zanurzenia potrzeba aż 4 dziesięciokilogramowych ciężarków oraz dodatkowego pasa balastowego. Niestety skafander posiada pewien mankament – nie jest stuprocentowo szczelny. To właśnie dlatego Klingert wyposażył w 1797 roku śmiałka w pompkę do wyżymania wody ze skafandra. Na szczęście nie ma problemu z oddychaniem, a to najważniejsze!

 

Jednak wrocławska impreza to nie tylko nurkowanie w replice skafandra. To także okazja do spotkań towarzyskich, do poznania gości – nurków, członków Stowarzyszeń Miłośników Historii Nurkowania, którzy przybędą do Polski z Anglii, Niemiec, Francji, Norwegii, Szwecji i Czech. Wśród gości znajduje się filmowiec Felix Tailliez, wnuk legendarnego Philippe Taillieza, przyjaciela Jacques-Yves Cousteau. Będzie to możliwość spotkania wielu ludzi, pasjonatów związanych zawodowo z nurkowaniem.

 

Tych kilka kroków postawionych 219 lat temu na dnie Odry na trwałe wpisało wrocławianina Karla Klingerta w historię nurkowania. Już za 2 tygodnie, obserwując nurkowanie w replice skafandra Klingerta możemy stać się częścią tej historii…


 

Wyspa Słodowa nurkowanie w skafandrze Klingerta
Fragment Wyspy Słodowej. Na niebiesko oznaczone jest nabrzeże, z którego odbędzie się nurkowanie w replice skafandra Klingerta

Praktyczne informacje dotyczące wydarzenia

Kiedy: 25 czerwca 2016 roku godzina 11:00

 

Gdzie: Wyspa Słodowa w centrum Wrocławia (patrz zdjęcie po lewej)

 

Dojazd: zmotoryzowanym polecam zaparkowanie auta gdzieś w okolicach Wyspy Słodowej, moje propozycje:

  • Hala Targowa
  • ul. księcia Witolda

Pamiętajcie, że w sobotę do godziny 14:00 w miejscach tych obowiązuje strefa płatnego parkowania.

Możliwości zaparkowania blisko acz już poza strefą może szukać w okolicach ulicy Stanisława Dubois czy za ulicą Bolesława Drobnera. Istnieje również możliwość zaparkowania na płatnych parkingach zadaszonych np. Galeria Dominikańska lub podziemnych np. Parking Nowy Targ.

 

Jedzenie: na zacumowanych przy Wyspie Słodowej barkach

 

Na miejsce odpoczynku na Wyspie Słodowej można wybrać prowadzące do wody schody.

 

Zwiedzanie w okolicy:

  • gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego ze słynną Aulą Leopoldina i Oratorium Marianum, budynek jest podświetlony stąd widziany z Wyspy Słodowej najlepiej wygląda już po zmroku,
  • siedziba Zakładu Narodowego im. Ossolińskich,
  • najbardziej atrakcyjne historycznie miejsce to stara zabudowa Ostrowa Tumskiego m.in. Archikatedra Wrocławska, Kościół NMP i Most Tumski, znajduje się na wschód od Wyspy Słodowej

 

 

Czytaj dalej: Trochę historii, czyli pierwszy masz po dnie Odry

 

Podobne posty

Leave a Comment