Czy Hranicka propast jest najgłębszą jaskinią na świecie?

Czy Hranicka Propast jest najgłębszą jaskinią na świecie?
Dream Team gotowy na Hranicką propast

Krzysztof Starnawski nie próżnuje, ledwie wrócił z bałkańskich wojaży a już dziś rozpoczyna dalszą eksplorację Hranickiej Propasti. Celem projektu jest udowodnienie, że to właśnie czeska jaskinia jest najgłębszą zalaną na świecie!

 

Nadmienię tylko, że zaszczytny tytuł najgłębszej zalanej jaskini od 2002 roku należy do włoskiej Pozzo del Merro, której maksymalna głębokość 392 metrów została zbadana z wykorzystaniem ROVa Prometeusz.

 

Wsparcia logistycznego, w szczególności odpowiedniego sprzętu – ROVa udziela znana wrocławska firma GRALmarine. Zdalnie sterowany pojazd podwodny jest gotowy do zanurzenia do głębokości 400 metrów.

 

Czy Hranicka Propast jest najgłębszą jaskinią na świecie?
ROV GRALmarine podczas ćwiczeń w Zimniku

Dzisiaj odbędzie się próba generalna ROVa, który zostanie zanurzony na głębokość 200 metrów (mniej więcej tyle ile w zeszłym roku osiągnął Krzysztof). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w najbliższych dniach ROV zejdzie głębiej. Jest nadzieja, że podwodne działania ułatwią założone przez Krzysztofa w zeszłym roku liny. Okazuje się, że tym razem Starnawski nie zamierza wchodzić do WODY! Zamiast tego, z powierzchni niczym basza przed monitorami obejrzy nurkowanie. Trzymamy za słowo!

 

Przedwczoraj w dolnośląskim kamieniołomie Zimnik odbyły się ostatnie testy przed generalną bitwą w Hranickiej propasti. Testy ROVa GRALmarine polegały głównie na ćwiczeniach współpracy z nurkami, którzy będą układać światłowód w kluczowych miejscach.


 

Droga dla ROVa, usłana linami, czeka od zeszłego roku:


 

 

Hranicka propast
Hranicka propast

Krzysztof Starnawski vs Hranicka propast

Hranicka propast wydaje się jaskinią z potencjałem. Udowadnia to Krzysztof Starnawski, który już od kilku lat intensywnie eksploruje jaskinię udowadniając że jest ona coraz głębsza i głębsza. Cel tych działań jest prosty – wykazać, że jest to najgłębsza zalana dziura na świecie.

 

Pierwsze przegłębienie przez Krzysztofa Hranickiej propasti miało miejsce w 2000 roku. Wtedy to zanurkował on na głębokość 181 metrów.

 

Jednak przełomowy dla eksploracji Harnickiej okazał się rok 2012, kiedy to Krzysztof kilkukrotnie przegłębił jaskinię a co najważniejsze pokonał głębokość 200 metrów i trudny zacisk otwierający kolejną studnię. W trakcie najgłębszego wtedy zanurzenia na 223 metry udało się zajrzeć sondą w głąb jaskini… aż do głębokości 373 metrów! Moment ten jest o tyle istotny, że znacznie zbliżył Hranicką do najgłębszej, zbadanej dotychczas, włoskiej jaskini Pozzo del Merro. Wtedy już tylko 20 metrów dzieliło czeską jaskinię od miana najgłębszej na świecie!

 

Kolejny milowy krok w badaniu Hranickiej to rok 2014, kiedy to jesienią, Krzysztofowi udaje się wykonać pomiar jaskini aż do 384 metrów! Tylko 11 metrów głębiej … ale też już tylko 9 metrów brakuje do miana najgłębszej.

 

Przy okazji eksploracji padają również rekordy Polski w najgłębszych nurkowaniach jaskiniowych. Ostatnie rekordowe nurkowanie Starnawski wykonał w Hranickiej w sierpniu 2015 roku zanurzając się na głębokość 265 metrów (więcej: Nowy rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym Krzysztofa Starnawskiego!).


 

Update

ROV GRALmarine dotarł do głębokości 180 metrów, czyli do dna pierwszej studni. Najbliższe kilka dni ekipa spędzi na przeróbkach i doszkalaniu się w sterowaniu ROVem. Kolejne podejście już we wtorek – 20 września.


 

Czytaj także:

Szukając najgłębszej, zalanej jaskini na świecie...
Starnawski na tropie najgłębszej, zalanej jaskini na świecie…
Hranicka propast ma już 384 metry głębokości!
Hranicka propast ma już 384 metry głębokości!
Projekt Hranicka propast step beyond 400m
Ruszył projekt Hranicka propast step beyond 400m

 

 

Źródło, zdjęcia: Facebook Hranicka Propast – step beyond 400m

Podobne posty

Leave a Comment