Wrocławskie Hydropolis – muzeum poświęcone wodzie

Wrocławskie Hydropolis - muzeum poświęcone wodzie
Wrocławskie Hydropolis – muzeum poświęcone wodzie

Zaledwie kilka dni temu media obiegła informacja o powstałym we Wrocławiu HYDROPOLIS – ultranowoczesnym muzeum poświęconemu wodzie. Dziś, jako jedni z pierwszych zwiedzających mieliśmy okazję odwiedzić to niezwykłe pod wieloma względami miejsce. Jest to najnowocześniejsze oraz unikatowe centrum wiedzy o wodzie – jedyne w Polsce oraz jedno z nielicznych na świecie!

 

Miejsce to zostanie otwarte dla zwiedzających na początku grudnia jako mikołajkowy prezent dla Wrocławian i nie tylko. Jednak już teraz możecie poznać to miejsce z Nami.

 

Pięknie a zaraz ciekawie jest od samego wejścia. Przed budynkiem zaskoczy Nas wodna kurtyna, która jest drukarką! Zaskakujące i niesamowite wrażenie sprawia fakt, że woda rozstępuje się gdy chcemy wejść lub opuścić budynek muzeum.

 

Hydropolis Wrocław drukarka wodna
Hydropolis drukarka wodna
Hydropolis Wrocław wejście
Wejście do Hydropolis

 


 

Woda – substancja życia

Woda, związek chemiczny o niepozornym wzorze H2O a jakże bezcennym znaczeniu, wręcz życiodajnym. Jak doskonale wiemy standardowo występuje w stanie ciekłym.

 

Co ciekawe, ilość wody na Ziemi jest niezmienna od milionów lat. Woda  tylko w niektórych zakątkach świata jest towarem luksusowym. Jednak dla każdego Europejczyka jest czymś tak naturalnym jak powietrze. Pomimo to woda jest dobrem niezbędnym dla Ziemi oraz żyjących na niej organizmów żywych. Substancja ta jest znacznie ważniejsza niż ropa, złoto, diamenty czy pieniądze.

 

Każdy nurek wie, że woda pokrywa aż 70% powierzchni Ziemi. Warto dowiedzieć się o wodzie znacznie, znacznie więcej!

Hydropolis Wrocław Panta Rhei
Panta Rhei
Hydropolis rzeka drogowskaz
Kierunek poruszania się po Muzeum wyznacza wodny ciek

 


 

Hydropolis – kilkanaście słów o wystawie

Hydropolis plan wystawy
Hydropolis plan wystawy

Wystawa HYDROPOLIS zadomowiła się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Rezerwuar czystej wody został wybudowany w 1893 roku. Natomiast w 2015 roku stał się zbiornikiem wiedzy o wodzie.

 

HYDROPOLIS, to miejsce skierowane do wszystkich, młodych wiekiem jak i duchem, jednak twórcom ekspozycji szczególnie zależało na zainteresowaniu dzieci oraz młodzieży. Dlatego też w centrum wody wykorzystano przede wszystkim nowoczesne formy multimedialne – na zwiedzających czekają aż 64 interaktywne instalacje podzielone na osiem stałych stref tematycznych oraz jedną czasową przedstawiającą wodę z innej, fascynującej perspektywy.

 

Planeta Wody panoramka

 

Hydropolis Palneta Wody Globus
Strefa Palneta Wody

Planeta Wody

Skąd woda wzięła się na Ziemi? Ile jest jej w kosmosie? W tej strefie zanurzycie się w niezwykłej opowieści o początkach wody. Kilkuminutowy seans 360° zabierze Was w najodleglejsze zakamarki kosmosu.

 

Na środku sali umieszczony jest gigantyczny glob, którego wygląd zmienia się w trakcie sensu (porównajcie zdjęcie po lewej i poniżej). Dodatkowo, wokoło znajdziecie interaktywne tablice informacyjne o budowie wszechświata i ciałach niebieskich.


Hydropolis Planeta Wody informacje
Tablice informacyjne w strefie Planety Wody
Hydropolis Planeta Wody Ziemia
Ziemia

 

Hydropolis Batyskaf Trieste
Batyskaf Trieste

Głębiny

Coś, co niewątpliwie zaintryguje każdego nurka. Głębia… wciąga, jest tajemnicza, nieprzyjazna oraz pełna zdumiewających stworzeń.

 

Nie tylko zanurzymy się w otchłani, ale również cofniemy w czasie… dokładniej do roku 1960 by wraz z załogą batyskafu Trieste przeżyć legendarną podróż do najgłębszego miejsca na Ziemi – znajdującej się w Rowie Mariańskim na głębokości 10 912 metrów, Głębi Challengera.

 

Dzięki interaktywnym tablicom poznamy niesamowity świat bioluminescencji oraz życie ukryte w ciemnościach. Podglądniemy ekosystemy kominów hydrotermalnych, w których temperatura wody dochodzi do bagatela 400°C. W strefie tej poznacie również historię odkrywania podwodnego świata oraz obejrzycie kilkuminutowy film traktujący o docieraniu przez człowieka do głębin oceanów.


 

Hydropolis Batyskaf Trieste wnetrze
Hydropolis Batyskaf Trieste wnętrze
Hydropolis Batyskaf Trieste wnetrze
Hydropolis Batyskaf Trieste wnętrze

 

Hydropolis Ocean Życia
Hydropolis strefa Ocean Życia

Ocean Życia

W tej strefie przywita Nas przyciągająca uwagę instalacja znajdująca się tuż pod sufitem (zdjęcie po lewej oraz na dole). Tematyka tej strefy, to ewolucja i różnorodność życia, które pojawiło się w wodzie około 3,3 miliarda lat temu i trwa do dziś.

 

Obejrzycie tutaj barwne filmy prezentujące bogate ekosystemy raf koralowych, poznacie najbardziej wyszukane techniki kamuflażu stosowane przez wodne stworzenia, zapoznacie się z bogactwem wodnego życia, poczynając od mikroorganizmów ukrytych w kropli wody przez olbrzymie kałamarnice na wielkich ssakach  morskich kończąc.

 

Na najmłodszych (nie tylko wiekiem) zwiedzających czekają wciągające, multimedialne gry, w których można pobawić się z delfinami, zadbać o czystość raf koralowych czy też odkryć mityczne potwory wodne.


 

Hydropolis Ocean Życia strefa
Ocean Życia w Hydropolis
Hydropolis strefa Oceanu Życia
Hydropolis strefa Oceanu Życia

Strefa Relaksu

Przeznaczona dla wszystkich zmęczonych wrażeniami i atrakcjami Hydropolis., a to dopiero połowa atrakcji. Tutaj w bajkowej, fantastycznej scenerii będziecie mogli odprężyć się i nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Kurtyna parowa robi dużo większe wrażenie na żywo niż na zdjęciu. Zdecydowanie warto to zobaczyć na własne oczy!

 

Hydropolis Strefa Relaksu
Hydropolis Strefa Relaksu
Hydropolis kurtyna pary
Kurtyna pary odgradzająca strefę Relaksu

 

Hydropolis Wrocław posąg
Hydropolis strefa Człowiek i Woda

Człowiek i woda

Woda stanowi 60-70% masy ciała dorosłego człowieka, 75% masy ciała dziecka oraz ponad 80% masy noworodka.

 

W niezwykle ciekawy sposób poznacie funkcje, jakie woda pełni w ludzkim organizmie. Jaką rolę substancja ta odgrywa w kulturze, religii, sztuce i podczas wypoczynku.

Hydropolis rekonstrukcje statków
Hydropolis rekonstrukcje statków

Historia inżynierii wodnej

Człowiek od zarania dziejów osiedlał się w pobliżu wody, największe cywilizacje rozkwitały przy rzekach. Natomiast ludzie próbowali podporządkować i wykorzystać wodę do swoich celów.

 

Strefa ta, to przede wszystkim wodne wynalazki wielkich starożytnych inżynierów. Można je nie tylko dotknąć, ale także uruchomić i zobaczyć jak działają.

 

Na odwiedzających czeka również salka kinowa i kilkuminutowy film o rozwoju cywilizacji starożytnego Egiptu, nierozłącznie związanej z Nilem.

 

Ponadto nie lada gratka – wyjątkowo wierne modele statków. Pięknie ukazana w gablocie ewolucja konstrukcji pływających na przestrzeni wieków.

 

Hydropolis strefa Historii Inżynierii Wodnej
Strefa Historii Inżynierii Wodnej
Hydropolis Historia Inżynierii Wodnej
Jeden z wodnych wynalazków

Miasto i woda

W strefie tej zobaczymy współczesne miasta, które są skomplikowanymi systemami infrastrukturalnymi. Natomiast zarządzanie wodą to jeden z fundamentów ich prawidłowego funkcjonowania.

 

Niewątpliwie najciekawszy jest tu stół, w którym można odbyć podróż w czasie by prześledzić rozwój wrocławskich wodociągów czy zasięg wód podczas Powodzi Tysiąclecia.

 

Ponadto zobaczycie jak funkcjonują światowe metropolie i obejrzycie najbardziej imponujące budowle hydrotechniczne.

 

Hydropolis interaktywna mapa Wrocławia
Interaktywna mapa Wrocławia
Hydropolis Strefa Miasto i Woda
Strefa Miasto i Woda

Stany wody

Już na wejściu Nasz wzrok przyciągną trzy ogromne rury, przy pomocy których za dotknięciem ręki możemy wywołać prawdziwy burzowy grzmot.

Woda to niezwykła substancja występująca w przyrodzie w trzech stanach skupienia. Warto poznać jej właściwości i zrozumieć jej znaczenie w niemal każdym aspekcie życia.

Nauczycie się rozróżniać rodzaje chmur, co niewątpliwie pomoże w prawidłowym prognozowaniu. Ponadto zobaczycie również jak wygląda sztuczna zamieć.

 

Na najmłodszych zwiedzających czeka multimedialna zabawa, dzięki której poznają budowę i zasady powstawania cząsteczki wody.

 

Hydropolis Wrocław stany wody
Niezwykła instalacja burzowa
Hydropolis Wrocław śnieg
Jak wygląda śnieżna zamieć?

 

Tematyka nurkowa w Hydropolis

Hydropolis Gra dla Nurka
Wirtualne nurkowanie

Oczywiście na wystawie o szeroko pojętej tematyce wody nie brakuje wątków zawiązanych z nurkowaniem. Pojawiają się one w różnych strefach. Część z nich uważny czytelnik zdążył już rozpoznać.

 

Dla prawdziwych entuzjastów nurkowania, którym zabraknie podczas zwiedzania podwodnych doznań polecam grę – symulator nurkowania,  a być może gra ta stanie się inspiracją, która wzbudzi zainteresowanie i chęć zobaczenia i poczucia podwodnego świata wśród tych, którzy jeszcze nigdy nurkowania nie próbowali?


 


 

Praktyczne porady dla zwiedzających Hydropolis – jak dojechać, gdzie kupić bilety?


 

 

 

Opracowanie własne

 

Artykuł, zarówno treść jak i zdjęcia, podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Źródła: Hydropolis, Materiały prasowe

 

Serdeczne podziękowania dla MPWiK we Wrocław za umożliwienie obejrzenia tego niezwykłego miejsca.

Podobne posty

Leave a Comment