W Indiach odkryto pozostałości molo z XIX wieku

W Indiach odkryto pozostałości molo z XIX wieku
W Indiach odkryto pozostałości
molo z XIX wieku

Stosunkowo rzadkiego odkrycia dokonano w miejscowości Valiathura położonej w stanie Kerala w południowo-zachodnich Indiach na Wybrzeżu Malabarskim. Otóż, znaleziono tu pozostałości molo z XIX wieku. Znajdowały się one zaledwie kilka metrów pod wodą w okolicy aktualnie istniejącego molo.

 

Oczywiście odkrycia dokonano zupełnie przypadkowo w trakcie prac nad projektem rejestru morskich stworzeń. Wtedy to, po wysłuchaniu okolicznych rybaków poławiających na obecnym molo, okazało się, że ryby złowione po południowej stronie molo były inne od tych, które znajdują się po jego północnej stronie.

 

Przeprowadzone badania potwierdziły spostrzeżenia miejscowych rybaków. Okazało się, że z południowej strony molo często występują gatunki ryb głębinowych. Natomiast północna oferuje tylko bardziej pospolite gatunki strefy brzegowej. Już pierwsze nurkowanie w okolicy mola przyniosło spektakularne odkrycie. Co prawda widoczność była fatalna, jednak udało się wykonać kilka zdjęć belek oraz części dźwigu parowego. Znalezisko uzasadnia różnicę w ekosystemie, który utworzył wokół mola coś na kształt sztucznej rafy.

 

Najprawdopodobniej odnaleziono ruiny starego molo, zbudowanego w 1825 roku. Zostało ono zniszczone w dniu 23 listopada 1947 roku po tym jako około godziny siedemnastej uderzył w nie parowiec SS Pandit. W wypadku zginęło około 20 osób. Dopiero kilka tygodni po zdarzeniu uszkodzony parowiec został odholowany.Dowodem tego zdarzenia są nie tylko świadkowie – starsi mieszkańcy Valiathura, ale również odnalezione dokumenty. Jednym z nich jest broszura z 24 marca 1950 roku, w której wzywa się miejscowych ludzi na spotkanie następnego dnia w terenie Valiathura celem oprotestowania opóźnień w otwarciu nowego mola, co prowadzi do bezrobocia wśród robotników portowych.

 

Odkryte pozostałości molo to przede wszystkim żeliwo z torów oraz deski z dźwigów parowych. Fakt, że części dźwigów parowych, których po raz pierwszy użyto w 1860 roku odnaleziono pod wodą w Valiathura jest łatwo wytłumaczalny. W latach 70.tych XIX wieku były one stosowane w okolicy do budowy oraz tak prozaicznych prac jak czyszczenie stawu.

 

Z pewnością odkrycie zostanie starannie udokumentowane a władze zdecydują czy stare molo, zbudowane z inicjatywy brytyjskiej rodziny królewskiej, stanowi część historycznego dziedzictwa Indii.


 

 

Źródło: The Hindu

Podobne posty

Leave a Comment