W Indonezji powstanie największy na świecie rezerwat mant

W Indonezji powstanie największy na świecie rezerwat mant
Indonezji utworzy największy
na świecie rezerwat mant

Największy na świecie rezerwat mant powstanie na terenie Indonezji, taką zapowiedź w ubiegły piątek złożył rząd w Dżakarcie. Na obszarze milionów metrów kwadratowych powstanie strefa ochronna dla tych ogromnych, skrzydlatych ryb. Działanie ma na celu zwiększenie turystyki w tym rejonie Azji.

 

Wprowadzone przepisy przewidują pełną ochronę we wszystkich wodach otaczających największy kraj południowo-wschodniej Azji. Jak na ironię, właśnie w tym regionie przez lata poławiano najwięcej na świecie mant i rekinów.

 

Grupa Conservation International zajmująca się ochroną ziemskiej bioróżnorodności orzekła, że to niezwykle odważne posunięcie wywołane przeprowadzonym niedawno przez tamtejszy rząd przeglądem, który wyraźnie pokazał wartość mant. Okazuje się, że  pojedyncza manta przynosi turystyce w ciągu swojego życia milion dolarów przychodu. Podczas gdy złapana i zabita to kwota między 40 a 500 dolarów.

 

Obecnie największa strefa ochronna mant znajduje się na Malediwach. Jednak biorąc pod uwagę ogromny obszar raf i wysp w Indonezji przy odpowiednim zarządzaniu kraj ten może stać się turystyczną mekką dla miłośników mant. Na chwilę obecną największe populacje znajdują się w pobliżu kurortu na wyspie Bali, wyspie Flores we wschodniej Indonezji i wysp archipelagu Raja Ampat. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie spotkać można jednocześnie oceaniczną oraz rafową odmianę manty.

 

Powyższe wskazuje, że Indonezja pretenduje do tytułu raju dla wielbicieli mant.


 

 

Źródło: news.yahoo.com


 

Zobacz także:

W Palau powstanie morski rezerwat
W Palau powstanie morski rezerwat

 

Podobne posty

Leave a Comment