W japońskiej jaskini Inazumi odkryto komnatę

Komnata w japońskiej jaskini Inazumi
Komnata w japońskiej jaskini Inazumi

Nurkowie dokonali dość ciekawego jak na nurkowanie jaskiniowe odkrycia. W podwodnej jaskini Inazumi znajdującej się w południowo-zachodniej Japonii nieopodal miejscowości Bungoono w Prefekturze Oita natrafiono na nową grotę.

 

Jaskinia Inazumi podmorska jaskinia stalaktytowa, uważana za najdłuższą tego typu w kraju kwitnącej wiśni. Przeprowadzone w latach 1970 oraz 1990 badania potwierdziły, że jaskinia ta posiada co najmniej 1000 metrów zalanych korytarzy. Część z nich otwarta jest dla nurków.

 

Na początku lutego bieżącego roku zespół kierowany przez 53-letniego Hitoshi Miho położył kolejne 300 metrów poręczówki, zwiększając tym samym znacznie jej długość. Podczas eksploracji ekipa dotarła do komnaty o wymiarach równych 10-ciu matom tatami (standardowe wymiary tatami, to 90x180x5 cm; jest to również jednostka miary powierzchni wnętrz). Pomieszczenie zawiera powietrzną kieszeń. Odkryto tu również restrykcję – ciasny otwór dodatkowo ozdobiony naciekami, prowadzący jeszcze dalej, w głąb jaskini.

 

Choć zacisk kusił nurków, to postanowili oni nie zapuszczać się dalej. Kolejna wyprawa nurkowa kierowana przez Masayoshi Kondo 56-letni nurek jaskiniowy z Prefektury Okinawa rozpoczęła się 23. lutego br. Jej celem jest przeprowadzenie szczegółowych pomiarów.  Będziemy na bieżąco informowali o kolejnych odkryciach w jaskini Inazumi.


 

 

Źródło: ajw.asahi.com

Podobne posty

Leave a Comment