Kolejne śmiertelne wypadki nurkowe

Malowniczy Point Loma
Malowniczy Point Loma

W ciągu ostatnich dwóch tygodni zdarzyły się kolejne, niestety śmiertelne wypadki nurkowe. Jeden miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, drugi nieco bliżej, bo u wybrzeży Irlandii. Łącznie w wyniku tych zdarzeń odeszło trzech nurków…

 

Pierwszy z wypadków miał miejsce w dniu 22 czerwca br. (niedziela) w Kalifornii około 10 kilometrów na południowy-zachód od malowniczego półwyspu Point Loma (okolice San Diego).

 

Jak donosi amerykańska straż przybrzeżna 42-letni mężczyzna po udzieleniu mu pod wodą natychmiastowej pomocy, stracił przytomność. Na powierzchnię wydobył go partner. Miało to miejsce chwilę po południu. Od razu zawiadomiono straż przybrzeżną.

 

Łódź straży natychmiast zareagowała na wezwanie, znajdowała się ona zaledwie 5 mil od miejsca nurkowania. Obu zabrano łodzią. Nieprzytomnemu nurkowi przeprowadzono RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Około godziny 12:55 mężczyzna został przekazany ratownikom medycznym na lądzie. Wkrótce po tym lekarz stwierdził jego zgon. Nieznane są przyczyny wypadku. Nazwisko nurka nie zostało podane do publicznej wiadomości.

 

USS Hogan
USS Hogan

Nurkowanie odbywało się w grupie 12 osób i miało miejsce na szczątkach wraku znanego jako USS Hogan (DD-178). Jednostka ta znajduje się na głębokości 38 metrów. Miejsce to przeznaczone jest tylko dla certyfikowanych, doświadczonych nurków.

 

USS Hogan to niszczyciel klasy Wickes zbudowany w 1919 roku. W 1940 roku jednostka przeszła gruntowną przebudowę na szybki trałowiec. USS Hogan był mocno eksploatowany podczas II Wojny Światowej zarówno na wodach Atlantyku jak i Pacyfiku, także podczas lądowania w Zatoce Lingayen na Filipinach. Ostatnim militarnym epizodem USS Hogan było zbombardowanie Iwo Jima.


 

USS Hogan pod wodą
USS Hogan pod wodą

USS Hogan został zatopiony w pobliżu San Diego w dniu 8 listopada 1945 roku podczas ćwiczeń artylerii marynarki wojennej USA.

 

Aktualnie szczątki wraku spoczywają na 38 metrach głębokości. Sporo części konstrukcyjnych statku, w tym fragmenty kadłuba pozostały w niemal nienaruszonym stanie.


Czytaj dalej: Śmierć dwóch nurków u wybrzeży Irlandii

Podobne posty

Leave a Comment