Koło ratunkowe z XIX wieku

Koło ratunkowe
Koło ratunkowe z XIX wieku

Oto koło ratunkowe z XIX wieku, najstarsze jakie do tej pory widzieliśmy.

 

Pochodzi ono z włoskiego statku, który w roku 1866 brał udział w bitwie pod Lissą.

 

Obecnie znajduje się ono w Museo del Risorgimento (Piazza Venezia Roma) ze zbiorami upamiętniającymi historię walk o zjednoczenie Włoch.

 

Sama bitwa morska pod Lissą stoczona pomiędzy flotą włoską a austriacką stoczona w dniu 20 lipca 1866r. koło wyspy Lissa (Vis) na Morzu Adriatyckim jest o tyle ciekawa, że była to pierwsza bitwa morska eskadr okrętów pancernych.

 

Nie wiemy czy koło ratunkowe przysłużyło się jakiemuś włoskiemu marynarzowi. Natomiast pewne jest, że w bitwie zginęło 544 marynarzy włoskich, z tego tylko 17 od ognia artylerii, pozostali wraz z zatopionymi okrętami.

Podobne posty

2 Thoughts to “Koło ratunkowe z XIX wieku”

 1. Ed

  Niezle! Szkoda,ze nie macie fotki kola ratunkowego z Titanica 😉

  1. jes

   Bitwa morska pod Vis 1866 była pierwszą bitwą *z udziałem* okrętów pancernych, gdyż owe stanowiły tylko część eskadr. Była też dość krótka; eskadra austro-węgierska przepłynęła przez szyki eskadry włoskiej kierując się do brzegów wyspy, której miała bronić. Lecz część morska stała się sławna gdyż wykazała nieskuteczność ówczesnej artylerii względem pancerza okrętów – mimo wystrzelenia setek pocisków na niewielkich dystansach tylko w pojedynczych przypadkach pancerz okrętu został przebity lub pociski ugrzęzły w pancerzu. Za to (nieco przypadkowo) skutecznie dokonano taranowania, co spowodowało iż długo okręty pancerne wyposażano w tarany, mimo iż walczyły na coraz większych odległościach
   Natomiast pierwsza część starcia, czyli bitwa morsko-lądowa o Vis (bitwa włoskich okrętów pancernych z fortyfikacjami na Vis) jest mniej znana choć trwała dużo dłużej i była bardziej zacięta. Ponadto fortyfikacje broniące Vis można oglądać do dzisiaj…
   Samo koło ratunkowe pochodzi raczej z okrętu, niż ze statku, jeśli ma pochodzić z jednostki biorącej udział w bitwie 🙂

Leave a Comment