Konferencja nurkowa Baltictech 2017 – podsumowanie

Choć od trwającej dwa dni konferencji nurkowej BALTICTECH 2017 minęło już trochę czasu, to warto podzielić się wrażeniami z Czytelnikami. 

 

Zawsze pozostaje niedosyt… nie tylko wiedzy innych, ale również ich podwodnych doświadczeń, wrażeń, którymi próbują podzielić się z uczestnikami konferencji. Niestety, tego typu imprezy szybko się kończą. Na kolejny Baltictech pozostaje nam czekać dwa lata!

Konferencja nurkowa Baltictech 2017 - podsumowanie
Organizatorzy konferencji Baltictech 2017

Baltictech 2017 w liczbach:

 • około 750 uczestników
 • 32 prelegentów
 • 39 prelekcji
 • 39 wystawców
 • 12 wolontariuszy
 • 6 tłumaczy
 • 2 lata do kolejnego Baltictechu!

 


Konferencja nurkowa Baltictech 2017 - podsumowanie
13th International DAN Dive Day

Tegoroczny Baltictech, dla niektórych rozpoczął się już dzień wcześniej, tj. w piątek 24 listopada. Podczas 13. International DAN Dive Day mieliśmy okazję wziąć udział w prelekcjach poświęconych szeroko pojętemu bezpieczeństwu pod wodą.

 

Wśród prelegentów znaleźli się: Adel Taher, który opisał przypadki wypadków nurkowych w Egipcie oraz Costantino Balestra z wykładem dotyczącym PFO. Oczywiście nie zabrakło Polaków, Jacek Kot – Ocena bezpieczeństwa nurkowania technicznego oraz Zdzisław Sićko – Choroba dekompresyjna ucha środkowego.

 

Był to przedsmak tego, co czekało na nurków na Baltictechu w ciągu kolejnych dwóch dni.


 

Konferencja nurkowa Baltictech 2017 - podsumowanie
Krzysztof Starnawski podczas Baltictech 2017

Oczywiście nie zabrakło na Baltictechu wystąpień Polaków. Jedna z rodzimych prelekcji, autorstwa Krzysztofa Starnawskiego zgromadziła w auli Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni tłumy. Śmiało mogę stwierdzić, że Krzysztof przyciągnął największą liczbę uczestników konferencji Baltictech.

 

Prezentacja Krzysztofa Starnawskiego dotycząca głębokiego, jaskiniowego nurkowania eksploracyjnego, to przegląd dokonań nurka z ostatnich dwóch lat. Wykład urozmaicony zdjęciami oraz filmami wykonanymi w trakcie nurkowań eksploracyjnych wraz z nastrojową muzyką w tle stworzył niesamowitą atmosferę.

 

Wielokrotnie pisaliśmy na łamach portalu o dokonaniach Krzysztofa Starnawskiego, podsumowanie znajdziecie w artykule: Spotkanie z Krzysztofem Starnawskim we Wrocławiu.


 

Konferencja nurkowa Baltictech 2017 - podsumowanie
Roman Virt na Baltictech

Przyznam, że już otwarcie konferencji Baltictech 2017 wzbudziło spore emocje. Na samym początku Czech Roman Virt przedstawił jedną z ciekawszych prelekcji podczas tegorocznej konferencji Baltictech: Dlaczego przestałem nurkować na obiegu zamkniętym i wróciłem do obiegu otwartego? Roman Virt w formie 10 pytań przedstawił wątpliwości dotyczące użytkowania na rebreatherze. Jego spostrzeżenia oparte są na wieloletnim doświadczeniu i obsłudze kilku różnych (o ile dobrze pamiętam siedmiu) jednostek ccr. Oczywiście każdy ma swoje zdanie i można się zgodzić z Romanem lub nie. Nie zmienia to faktu, że przed zakupem pierwszego rebreathera warto odpowiedzieć sobie szczerze na 10 pytań:

 

 1. Czy posiadam wystarczającą ilość informacji o wybranym CCR?
 2. Czy potrzebuję CCR do swoich nurkowań?
 3. Czy CCR skróci czas mojej dekompresji?
 4. Czy moje nurkowanie na CCR będzie tańsze?
 5. Czy mam wystarczającą liczbę partnerów do nurkowań na eCCR?
 6. Czy chcę robić kursy OC, bedąc samemu na eCCR?
 7. Czy „ewolucja“ mojego CCR dobiegła do końca?
 8. Czy nurkowanie na eCCR jest „bardziej wygodne“?
 9. Czy na wyprawach potrafię naprawić swój eCCR?
 10. Czy jestem zadowolony z elektroniki mojego eCCR?

 

Konferencja nurkowa Baltictech 2017 - podsumowanie
Simon Mitchell w trakcie wykładu dotyczącego CO2 i CCRów

Dla mnie największą gratką były prelekcje Simona MitchellaDwutlenek węgla i rebreathery; doświadczenia mające praktyczne znaczenie dla nurków oraz Kontrola temperatury a ryzyko wystąpienia choroby dekompresyjnej. Zdecydowałam wybrać się na obie, wszak wiedzy nurkowej nigdy zbyt wiele.

 

Pierwszy temat jest naprawdę na czasie jeśli chodzi o tegoroczne wypadki nurkowe, także te śmiertelne, jakie miały miejsce na rebreatherach a zdarzyły doświadczonym nurkom. Jeśli macie chwilę czasu, to na Youtube (tylko po angielsku) znajdziecie kilka ciekawych wykładów Simona, w których porusza tematykę związaną z nurkowaniem na obiegu zamkniętym oraz kwestie dotyczące dekompresji.


 

Konferencja nurkowa Baltictech 2017 - podsumowanie
Sami Paakkarinen podczas prelekcji na Baltictech

Inną, obowiązkową w mojej ocenie dla każdego nurka jaskiniowego pozycją był Sami Paakkarinem z wykładem: Czy warto? Zarządzanie ryzykiem w nurkowaniu technicznym. Niezorientowanym przypomnę tylko, że Sami brał udział w wydobyciu ciał dwóch przyjaciół, nurków z norweskiej jaskini Plura.

 

Sami na co dzień urzęduje w fińskiej kopalni Ojamo. Tam też gromadzą się kolejny, żądni podwodnych przygód nurkowie. Fin przyznał, że z niepokojem obserwuje modę na nurkowanie techniczne. Wydaje się to dość proste i oczywiste, że bezpieczne nurkowanie techniczne, a szczególnie w środowisku ovearhead (pod stropem) wymaga współistnienia trzech elementów:

 1. szkolenia
 2. sprzętu
 3. doświadczenia

O ile pierwsze dwa elementy można dziś stosunkowo łatwo i szybko zdobyć, o tyle nie skrócimy czasu potrzebnego do zdobycia doświadczenia. Często to bowiem brak doświadczenia przesądza o tragicznym zakończeniu w przypadku wypadku nurkowego. Sami utwierdził nas w tym co z trwogą obserwujemy od jakiegoś czasu, ślepy pęd ku głębokości, ku coraz głębszym, trudniejszym nurkowaniom połączony z brakiem doświadczenia, z tendencją do nieuzasadnionego skracania dekompresji.

 

W kontekście wydarzeń z czerwca 2017 roku, kiedy to we francuskiej jaskini Font Estramar, na głębokości ponad 200 metrów miał miejsce tragiczny wypadek nurkowy, w którym zginął fiński nurek (więcej: Fiński nurek zginął w jaskini Font Estramar), prelekcja Samiego nabrała głębszego kontekstu. Tym bardziej, że obaj fińscy nurkowie uczestniczący w feralnym nurkowaniu należeli do tej samej grupy nurków, skupionych wokół kopalni Ojamo. Przy okazji prelekcji okazało się, że jeden ze skuterów (ten, który implodował i rozpoczął serię sytuacji awaryjnych) był modyfikowany przez właściciela – ofiarę wypadku. Modyfikacja polegała na wyprowadzeniu przepustu do gniazda zasilania poprzez wykonany w obudowie skutera otwór.

 

Historia wydobycia ciał Finów została opowiedziana w dokumencie Diving into the Unknown / Nurkowanie w nieznane. W trakcie obu dni konferencji Baltictech istniała możliwość obejrzenia filmu Nurkowanie w nieznane. Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji go zobaczyć zachęcam do przeczytania recenzji filmu Diving into the Unknown.


 

Konferencja nurkowa Baltictech 2017 - podsumowanie
Jill Heinerth podczas swojej pierwszej prelekcji na Baltictech

Tak już bywa, że niektórych nurków-prelegentów słucha się z czystą przyjemnością. Jedną z takich osób jest Jill Heinerth, która na tegorocznej konferencji Baltitech miała dwie prezentacje: Wiedza o nurkowaniu jaskiniowym – od przestrzeni wewnętrznej do zewnętrznej oraz Bezpieczeństwo operacyjne – prezentacja zawierająca wiele przykładów z ekspedycji w zakresie bezpieczeństwa operacyjnego, szczególnie w odniesieniu do rebreatherów.

 

Jill opowiada ciekawie, a że ma o czym, tym chętniej się tego słucha. Uczestnicy wykładów mogli poznać szczegóły powstawania podwodnych scen do filmu The Cave (Jaskinia). Przy okazji okazało się, że tworzenie podwodnych ujęć do pełnometrażowego filmu fabularnego nie jest usłane różami, rodzi wiele komplikacji i wymaga od producenta, w tym wypadku Jill Heinerth, sporo samozaparcia i determinacji pogodzić konieczność zapewnienia bezpieczeństwa swojej ekipie z celami, pomysłami reżysera i producentów filmu. Wśród innych, najciekawszych projektów, które znalazły się również w prelekcji było stworzenie w 1998 roku pierwszej mapy 3D zalanej jaskini. Inną przygodą Jill było nurkowanie w lodowych jaskiniach oraz doświadczenie wycielenia góry lodowej.

 

Od Jill możemy czerpać garściami w zakresie identyfikowania oraz minimalizowania ryzyka związanego z projektami nurkowymi.


 

Konferencja nurkowa Baltictech 2017 - podsumowanie
Jacek Kot na Baltictech 2017

Jacek Kot, lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, ale również nurek, który od 1995 roku jest pracownikiem Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej w Gdyni zaprezentował podczas konferencji Baltictech dwie prelekcje: Nurek niestandardowy oraz Jak ja oceniam plany nurkowań technicznych?

 

Troszkę żałuję, że nie udało nam się dotrzeć na prezentację Immi Wallin dotyczącą fascynujących wraków północnej części Morza Bałtyckiego. Od znajomych wiem, że była to bardzo ciekawa prelekcja dotycząca najbliższego naszym płetwom morza. Oczywiście prelegentów było znacznie więcej, jednak nie sposób uczestniczyć we wszystkich prezentacjach.

 

Do zobaczenia za 2 lata na Baltictech 2019!


 

 

Opracowanie własne

Serdeczne podziękowania dla Romana Virta za udostępnienie prezentacji.

Dane liczbowe podane przez organizatorów Baltictech.

Podobne posty

Leave a Comment