Kontrowersje wokół nowego rekordu na CCR

Komputery Will Goodman
Wskazania komputerów Willa Goodmana

W ostatnich dniach świat nurkowy obiegła wiadomość o rekordowym nurkowaniu Brytyjczyka Willa Goodmana na obiegu zamkniętym (CCR) na głębokość co najmniej 290 metrów. Nurek stwierdził, że co prawda jego komputer przestał działać na głębokości 290 metrów jednak szacuje on, że rzeczywista głębokość wyniosła nawet 300 metrów. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej informacji, bowiem wywołuje ona wiele kontrowersji.

 

Z jednej strony wątpliwości wynikają z faktu, iż Will Goodman nie jest znany w nurkowym światku z nurkowań głębokich a jedynie wsławił się spędzeniem w słonej wodzie nieprzerwanie ponad 48 godzin. Przyglądając się dziesiątce najgłębszych nurków na świecie aż siedem nazwisk pojawia się przynajmniej dwa razy na liście. Znajdziemy na niej takie znakomitości jak Nuno Gomes, Sheck Exley, Krzysztof Starnawski, John Bennett czy Jim Bowden. Jednak daremno szukać wśród nich Willa Goodmana. Stąd jest wielce prawdopodobne, że nigdy wcześniej nie przekroczył on głębokości 200 m. Nic dziwnego, że niektórzy zastanawiają się czy to możliwe by Will Goodman był nowym rekordzistą świata na obiegu zamkniętym, czy może podobnie jak Pascal Bernabe lub Mark Ellyatt, jedynie twierdzi, że nim jest.

 

Will Goodman
Will Goodman

Ponadto pewne zastrzeżenia budzi również zachowanie samego nurka, który oświadczył, że nie przedstawi żadnych dowodów na potwierdzenie rekordowego nurkowania na głębokość 290 metrów w Morzu Flores poza zdjęciem czterech komputerów z pomiarem głębokości. Każdy z tych komputerów pokazuje inną głębokość maksymalną, Liquvision Xeo – 249,8m, X1 – 287,79 lub 288m a tylko jeden Shearwater Predator, poprzednik modelu Petrel, służący również jako konsola rebreathera JJ-CCR, którego w niezmodyfikowanej wersji użył Goodman wskazuje głębokość 290 metrów. Zdaniem nurka wszystkie komputery zawiodły. Jest to dość dziwne, bowiem Paul Raymaekers – twórca konstrukcji rEvo, w której wykonany jest również Predator twierdzi, że komputer tez zachowuje się normalnie do głębokości 404 metrów. Od razu nasuwa się pytanie, dlaczego zatem miałby zawieść tym razem? Jest jeszcze jeden „pomiar” głębokości na 288,3 metry. Jest to profil nurkowania wykonany przy pomocy V-Plannera. Ross Hemingway, twórca V-Plannera opublikował profil nurkowania Goodmana na 288,3 m. Jednocześnie potwierdził, że wersja oprogramowania wykorzystywana przez komputer Liquidvision X1 miała prawo nie zarejestrować większej głębokości. Czy Will Godman miał takiego pecha, że przestały działać aż 4 komputery?! Wreszcie ostatnia myśl, jak nurek wykonał dekompresję skoro wszystkie komputery przestały rejestrować głębokość?

 

 

To tyle na temat kontrowersji, teraz trochę informacji. Nurkowanie miało miejsce w Morzu Flores nieopodal wyspy Lombork na Indonezji. Całe nurkowanie trwało 9 godzin i 57 minut, z czego głębokość maksymalna (jakakolwiek by ona nie była) została osiągnięta po 9 minutach. Woda głębiej miała 10ºC, występował silny prąd. Nurek przyznał, że było to najtrudniejsze i najbardziej wymagające środowisko w jakim kiedykolwiek był. Ponadto miał dużą narkozę z powodu poziomu azotu w mojej mieszance oddechowej i HPNS (zespół neurologiczny wysokich ciśnień, w tym drżenie całego ciała) spowodowany wysoką zawartością helu w mieszance i dużą prędkością zanurzania. Poza tym Goodman stwierdził, że zaczął tracić funkcje motoryczne podczas powrotu na powierzchnię.

 

Will Goodman zapowiedział, że nie będzie zgłaszał do Guinnessa swojego nurkowania, traktuje je jedynie jako rozgrzewkę przed biciem rekordu świata w późniejszym czasie. Podsumował jedynie, że zgłaszanie go dzisiaj byłoby jedynie stratą czasu. Goodman twierdzi, że otrzymał wszystkie wymagania, które musi spełnić bicie rekordu. Stąd wie on, co musi spełnić by nurkowanie zostało uznane przez Guinnessa. Will Goodman zapowiada podejście do zanurzenia w CCR na głębokość 350 metrów zgodnie ze standardami Guinnessa. Być może jeszcze w tym roku… Póki co oczekuje na planowane przez kogoś na podobną głębokość nurkowanie w Egipcie.

 

Jeśli chodzi o ilość informacji na temat swojego nurkowania,to Goodman zasłania się odpłatną wyłącznością na prezentację obiecaną organizatorom targów Adex. Podkreśla on jednocześnie, że wszystkie komputery przestały rejestrować głębokość w okolicach 30 bar ze względu na ograniczenia oprogramowania.

 

Pozostaje nam czekać na targi Adex i więcej informacji na temat tego tajemniczego, rekordowego nurkowania.

 

krzysztof_starnawskiPrzypomnijmy, że do tej pory rekordowe nurkowanie na obiegu zamkniętym – zmodyfikowanym CCR Hammerheada na głębokość 283,5 metrów zostało wykonane w 2011 roku w Morzu Czerwonym przez Krzysztofa Starnawskiego. Jest to oczywiście nieoficjalny (w sensie nie odnotowany przez Guinnessa) rekord głębokości zanurzenia na CCR.


 

 

Źródła: divernet.com; goodwilldiving.com; 360stopni;

Podobne posty

7 Thoughts to “Kontrowersje wokół nowego rekordu na CCR”

 1. Łukasz

  Problem nie polega na pomiarze głębokości tylko należy zapytać ile trwało nurkowanie i jaki jest czas ochronny dla tego reba, nurkowanie prawdopodobnie odbyło się na 2 jednostkach.

  1. Ula

   Celna uwaga. Niestety póki co możemy jedynie dywagować czy nurkował na jednym lub więcej rebach. Jeśli chodzi o wydajność scrubbera, to zgodnie ze wskazaniami producenta JJ-CCRa jest ona dość niska. Przy 2,3 kg Sofnolime 797 wynosi zaledwie 168 min (axialny) lub 230 min (radialny). Przyjmując za pewnik podaną do prasy informację o niemodyfikowaniu reba JJ-CCR oraz niemal 10-godzinnym nurkowaniu Will Goodman musiałby użyć 3-4 reby!

 2. Miki

  Cos mi brzydko pachnie ten „rekord”. Gosc praktycznie znikad nagle tracha 300m na niemodyfikowanych gratach, a ludzie upgrejduja wiekszosc rebow zeby na 100 nurkowac.

  1. Ula

   Cierpliwie czekamy na targi Adex 2014, które odbędą się w najbliższy weekend (11-13 kwietnia). Być może uzyskamy wyczerpujące informacje na temat tego nurkowania i rozwiane zostaną nasze wątpliwości.

  2. Ten teges

   Jestescie nurkami turystami, amatorami.
   Rekordy sa wynikami ,znacznie przekraczajacymi wasza wyobraznie, a ludzie bedacy bardzo gleboko,biara to za chleb codzienny.
   To tak jak porownac, kierowce TIR-a z rowerzysta.
   zycze bezpiecznych nurkowan.

 3. ruda

  czy ja żle paczam, czy na kompach widzę różne daty?

  1. Ula

   Faktycznie na jednej X1 jest data 27 marca 2014 choć nurkowanie było wykonane dzień wcześniej. Jednak jakie to ma znaczenie skoro Will Goodman „wybrał” komputer będący konsolą do CCR-JJ wskazujący największą głębokość 290 metrów.

   Wątpliwości w zakresie tego rzekomego rekordu nie zostały dotąd rozwiane.

Leave a Comment