Koparki – jak dziś wygląda to popularne nurowisko

Kopaki - popularne nurowisko
Koparki – jak dziś wygląda to popularne nurowisko

W miniony weekend odwiedziliśmy jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych w Polsce – kamieniołom położony w miejscowości Jaworzno (kierunek Szczakowa) znany wszystkim nurkom jako Koparki. Przyznam szczerze, że sami ciekawi byliśmy zmian zaistniałych w tym miejscu po tym jak kamieniołom przeszedł we władanie katowickiej spółki.

 

Ostatni raz o Koparkach pisaliśmy na początku stycznia tego roku – Co słychać na Koparkach? – zbierając informacje umieszczone w internecie. Teraz postanowiliśmy przetestować infrastrukturę nurkowiska – zarówno na powierzchni jak i pod wodą.

 

Koparki_zachod_slonca
Koparki o zachodzie Słońca

Okazuje się, że obawy środowiska nurkowego o to miejsce okazały się przedwczesne i nieuzasadnione. Kamieniołom Koparki nie tylko funkcjonuje, ale także przyciąga rzesze fanów podwodnego świata (w niedzielę wszystkie wiaty i nie tylko były zajęte). Ponadto rozbudowywane jest nie tylko zaplecze naziemne, ale przybywa również podwodnych atrakcji. Jedną z nich jest zatopiony w dniu 16 maja bieżącego roku wrak Wilhelm, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród nurków.


 

Koparki – baza nurkowa

 

Już na pierwszy rzut oka widać, że na Koparkach wiele się dzieje…

Koparki_pawilon_administracyjny
Pawilon administracyjny na Koparkach

Miejscem, do którego na pewno się udacie, to budynek administracyjny. Tutaj po lewej stronie uregulujecie wszelkie należności związane z pobytem na bazie (zarówno za wjazd, jak i bicie gazów itp.).

 

Natomiast po prawej stronie znajduje się sprężarkownia. W tym miejscu należy również w razie potrzeby pytać o możliwość wypożyczenia sprzętu. Przyznam, że bicie butli idzie naprawdę sprawnie i nie odczuliśmy dyskomfortu z powodu czasu oczekiwania na butlę – mimo sporej ilości nurków znajdujących się na bazie.

 

Ponadto, w razie potrzeby (oby takowa nie zaistniała) w budynku administracyjnym pytajcie o zestaw tlenowy.


Koparki_namiot_sferyczny
Namiot sferyczny na Koparkach

Swego rodzaju nowością jest namiot sferyczny, który w okresie jesienno-zimowym jest wykorzystany do ogrzania się oraz wypicia ciepłej herbaty, kawy czy skonsumowania zupy. Z pewnością jest to idealne miejsce na ogrzanie się po nurkowaniu podlodowym (osobiście nie mogę się doczekać).

 

Bezpośrednio za namiotem znajdują się inne, niezwykle istotne elementy infrastruktury: 2 przebieralnie oraz 3 toi toie. Ilość wystarczająca wnioskując po tym, iż nie zauważyłam jakiś dzikich kolejek.


Jeśli chodzi o wiaty, to oczywiście pozostały stare, drewniane. Jednak większość z nich w weekendy jest zarezerwowana przez kluby nurkowe (które zresztą często finansowały postawienie wiaty). Niektóre z wiat zostały rozmontowane i w tym miejscach pozostał wylany beton, który również jest wykorzystywany do klarowania sprzętu.

Koparki_stare_wiaty
Drewniane wiaty na Koparkach
Koparki_wiaty
Stare wiaty na Koparkach

Koparki_blaszane_wiaty
Blaszane wiaty na Koparkach

Generalnie wiat na Koparkach jest więcej niż kiedyś, bowiem pojawiły się również nowe, ogólnodostępne, blaszane.

 

Oczywiście wiaty te nie są szczytem estetyki architektonicznej, jednak w każdej z nich znajdziecie 2 stoły i 4 ławki. Wszystko całkiem poręczne do sklarowania sprzętu – wszak to dla nurka najważniejsze.


Koparki_Jaworzno
Wysoki poziom wody na Koparkach

Koparki – wejścia do wody

Aktualnie poziom wody na Koparkach jest na tyle wysoki, że w niektórych miejscach spokojnie można wchodzić do wody z brzegu.

 

Niekiedy takie rozwiązanie jest praktykowane – zwłaszcza gdy wchodzi duża grupa nurków lub wejście/wyjście ewidentnie się zakorkowało.

 


Koparki_wejscie_do_wody
Koparki – wejście do wody

Oczywiście nie wszędzie wejście z brzegu jest możliwe. Po starych, pływających platformach pozostało tylko wspomnienie. Teraz do wody wejdziemy po wylanych, betonowych schodach.

 

Nam najbardziej przypadły te znajdujące się przy blaszanych wiatach (zdjęcie obok), bowiem po obu stronach schodów istnieje możliwość zdeponowania stejdży.


Koparki_plywajaca_platforma
Koparki – pływające platformy
Koparki_wejscie_do_wody
Nieco bardziej ekstremalne wejście

Koparki_infrastruktura
Koparki – zagospodarowanie terenu

Podsumowując, na powierzchni wiele się dzieje i zagospodarowanie terenu wygląda naprawdę coraz lepiej. Powstają nowe ścieżki – po których łatwiej dotachamy ciężki sprzęt do wejścia. Poza tym pojawiły się ławeczki, nowe nasadzenia.

 

Widać również, że sporo prac czeka na wykonanie, co sugeruje, że na Koparkach będzie już tylko lepiej!


Koparki pod wodą

Natomiast pod wodą niewiele się zmieniło. Niestety nie posiadam zdjęć, bowiem wizura nie rozpieszczała. Dodatkowo, przy największych atrakcjach widoczność spadała miejscami nawet do zera (to już dzięki niezwykle ogarniętym, pływającym w pionie nurkom).

 

Oczywiście pojawił się wrak Wilhelm, do którego nurkowie odbywają powierzchniowe pielgrzymki (najczęściej dopłynięcie, czasem i powrót). Niestety skutek jest taki, że w okolicach Wilhelma zwyczajnie ktoś może spaść na Was niczym kamień (miałam tę wątpliwą przyjemność). Wilhelm jest oznaczony bojką także spokojnie można ustawić azymut (informacja dla tych, którzy nie są fanami płynięcia z płetwy).

 

Teraz trochę o warunkach panujących w ostatni weekend:

Wizura5-6 metrów (generalnie mleko), przy atrakcjach znacząco spada

 

Temperatura15-16ºC, choć na 16-17 metrach w okolicach mostku oraz na Wilhelmie tylko 13ºC


 

Baza_nurkowa_Koparki
Baza nurkowa Koparki

Koparki – godziny otwarcia

 

W okresie wiosenno-letnim 2015 od godz. 8.00 do godz. 20.00

 

Podane godziny oznaczają funkcjonowanie bazy z jej zapleczem, w tym sprężarkownią. Jednak istnieje możliwość późniejszego opuszczenia nurowiska i wykonania np. nurkowania nocnego. Wtedy brama wyjazdowa jest otwierana przez stróża.


Baza nurkowa Koparki - regulamin_obiektu
Baza nurkowa Koparki – Regulamin obiektu

 

Koparki – ceny

 

Cennik wraz z Regulaminem obiektu znajdziecie tuż przy szlabanie (jeszcze przed wjazdem na teren bazy).

 

Wjazd na teren bazy:

  1. Każda osoba30 zł, w cenie możliwość zaparkowania auta na terenie bazy
  2. Instruktor – z kursantem za free, samotnie – 15 zł

 

Kamieniolom_Koparki_cennik_gazy_butle
Koparki – cennik wypożyczenia i bicia butli

Cennik bicia oraz wypożyczenia butli (zdjęcie obok).

 

Dodatkowo dla zainteresowanych biciem innych gazów:

  • Tlen – 4 zł/litr
  • Nitrox50% – 3 zł/litr
  • Hel – 0,13 gr/litr

 

Uwaga! Podwodne doznania są bezcenne, za wszystko inne zapłacicie kartą 😉


 

Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu (np. balast, automat) za dodatkową opłatą. Ze względu na mnogość możliwości i konfiguracji nie podajemy cen.

 

Jeśli jadąc wiecie o konieczności wypożyczenia sprzętu lepiej wcześniej przedzwonić na bazę (ewentualnie wysłać mail) i zapytać o dostępność oraz cenę. Natomiast w wypadkach nagłych np. awarii sprzętu należy udać się do sprężarkowni.

 

Kontakt telefoniczny: +48 530 900 925 lub mailowy: marina.koparki@viasport.pl


 

 

Opracowanie własne

Artykuł, zarówno treść jak i zdjęcia, podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.


 

Czytaj także:

Wrak Wilhelm na Koparkach
Wrak Wilhelm – nowa, podwodna atrakcja na Koparkach!
Rzeczny statek Spała trafi na Koparki
Rzeczny statek Spała już wkrótce na Koparkach
Co słychać na Koparkach?
Co słychać na Koparkach?

Podobne posty

Leave a Comment