Co kryje pysk błazenka Nemo?

Kto mieszka u błazenka Nemo?
A ku ku…

Błazenki, to jedne z ulubionych, podwodnych modeli. Śmiało można powiedzieć, że wykonano już setki tysięcy zdjęć z ich udziałem. Mimo to wciąż zaskakują…

 

Nemo nie są zbyt łatwymi obiektami do sfotografowania, są niezwykle ruchliwe i niechętnie pozują chowając się co chwilę w ukwiale. Podwodnej fotograf – Els Van Den Borre, udało się dostrzec coś zadziwiającego. Otóż, w pyskach niektórych osobników zamieszkują pasożyty.

 

Ten darmozjad, to Cymothoa exigua – gatunek pancerzowca o długości ciała od 3 do 4 cm. Podstępnie atakuje on język ryby, wchodząc do jej jamy gębowej przez skrzela. Następnie za pomocą trzech przednich par nóg wbija się w jej język. Odżywia się krwią oraz śluzem.

 

Wraz ze wzrostem pasożyta coraz mniej krwi dostaje się do języka, który ostatecznie zanika. Wtedy to następuje finalne zespolenie darmozjada z rybą przez przyłączenie swojego własnego ciała do pozostałych resztek mięśni końca języka.

 

Co ciekawe Nemo może używać pasożyta jak normalnego języka. Generalnie Cymothoa exigua nie wpływa negatywnie na rozwój i życie ryby. Jest to jedyny znany dotychczas pasożyt funkcjonalnie zastępujący narząd nosiciela.

 

Zasadniczo pasożyty te są korzystne dla ryb. Chronią swojego gospodarza poprzez utrzymywanie w jego pysku czystości i usuwanie uciążliwych organizmów. Niestety zdarzają się przypadki, kiedy darmozjad urośnie zbyt duży i zamyka dostęp do przełyku czym powoduje śmierć ryby.

 

Autorka tych rewelacyjnych zdjęć „Mouthfull” – Els Van Den Borre została już wielokrotnie zagrodzona. Czyżby był to wielki powrót błazenka Nemo?


 

Kto mieszka u błazenka Nemo?
Darmozjad u błazenka Nemo
Kto mieszka u błazenka Nemo?
Lokator błazenka Nemo

 


 

Opracowanie własne


 

Zobacz także:

 

Błazenek dwupręgi
Błazenek dwupręgi

 

Podobne posty

3 Thoughts to “Co kryje pysk błazenka Nemo?”

  1. Marek

    Czadersko! 🙂 Poszukam tych darmozjadow osobiscie. 3majcie kciuki. 😉

  2. anka

    Ja też! Jak tylko spokam Nemo pod woda to nie odpuszcze poki mi jezyka nie pokaze 😉

  3. kate

    Pokaż kotku, co masz w srodku 😉

Leave a Comment