Krymskie delfiny do zadań specjalnych

Delfin do zadań specjalnych
Delfin do zadań specjalnych podczas treningu w Zatoce Perskiej
Fot. Petty Officer FIRST CLASS BRIAN Aho, US NAVY

Ostatnio w mediach dominują wpisy dotyczące Krymu, dlatego też postanowiłam odszukać jakieś podwodnej informacji. Okazuje się, że przejęcie przez Federację Rosyjską władztwa na terytorium Krymu niesie ze sobą zmiany nie tylko dla lokalnej ludności, ale również dla…delfinów.

 

Według doniesień prasowych rosyjskie działania na Krymie zmierzają do przejęcia ukraińskiej jednostki wojskowej złożonej z delfinów butlonosych. Niestety nie wiadomo jak rosyjska marynarka wojenna zamierza wykorzystać te bojowe delfiny. Państwowa rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti donosi, że ssaki będą brały udział w ulepszaniu sprzętu.

 

Wykorzystywanie morskich ssaków takich jak delfiny, wieloryby, lwy morskie (uchatki kalifornijskie) do wojskowych celów nie jest nowym pomysłem. US Navy prowadzi taki program już od 1960 roku. Zdolność tych zwierząt do wykrywania przede wszystkim min oraz intruzów w głębokiej lub mętnej wodzie jest niezwykle cenna a dostępne technologie wciąż nie są w stanie dorównać tym ssakom. Prócz tego US Navy szkoli przede wszystkim uchatki kalifornijskie i delfiny butlonose do odnajdowania i odzyskiwania utraconego na morzu sprzętu.  Ssaki te są nie tylko lepsze od maszyn, ale również znacznie szybsze.

 

Działania na Krymie a delfiny do zadań specjalnych
Delfin do zadań specjalnych

Także delfiny bojowe z Sewastopola są przeszkolone do wyszukiwania i oznaczania podwodnych min lub odszukiwania niechcianych nurków czy pływaków próbujących dostać się na zakazane wody. Co ciekawe delfiny okazują się szczególnie skuteczne w wodach przybrzeżnych, gdzie zawijają się fale a statki generują dużo hałasu. Wszystko dzięki echolokacji – zdolności tworzenia obrazu środowiska dzięki odbiciu serii wysyłanych dźwięków od obiektów znajdujących się pod wodą.

 

Przeprowadzone w połowie lat 90-tych eksperymenty z delfinem butlonosym o nazwie BJ potwierdziły tę wyjątkową zdolność. BJ był niesamowity, potrafił on odróżnić cylindry wykonane z metalu albo ze stali nierdzewnej, aluminium lub mosiądzu, mimo, że były one poukrywane w obiektach zakopanych w mule na głębokość pół metra.

 

Naukowcy wciąż nie wiedzą jak ssaki te tego dokonują. Jedno jest pewne wyjątkowe zdolności delfinów od dziesięcioleci zaprzątają głowy wojskowych i cywilnych badaczy.


 

 

Źródło: news.nationalgeographic.com


 

 

Zobacz także:

 

Zatopione dokumenty Janukowycza
Zatopione dokumenty Janukowycza
Nowy gatunek delfina
Odkryto nowy gatunek
delfina rzecznego
Robot delfin
Podwodne sobowtóry
na tropie delfinów

Butlonos
Butlonos
Delfin albinos
Delfin albinos
Narkotyzujące się młode delfiny
Narkotyzujące się młode delfiny

 

Podobne posty

Leave a Comment