Krzysztof Starnawski w Jastarni

krzysztof_starnawski

Dziś, o godzinie 21 w Jastarni Krzysztof Starnawski opowiadał o dokonaniach roku ubiegłego oraz planach, zamierzeniach na obecny.

 

Przedmiotem spotkania były dwa projekty:

 

 

Hranicka Propast -schemat 3DNiespodzianką zakończyła się eksploracja jaskini znajdującej się w Czechach, nieopodal polskiej granicy- Hranickiej Propasti.

 

Głębokość 373 m plasuje tę jaskinię zaraz po włoskiej Pozzo del Mero. Brakuje zaledwie 19 metrów by czeska dziura okazała się najgłębszą na świecie.

 

Póki co projekt ten, oczekuje na grant z National Geographic. Niezwłocznie po jego otrzymaniu ekipa DualRebreather podejmie się wyzwania.

 

Kto wie, może już jesienią tego roku…?


przekroj_pit_dos_ojos
Przekrój obu systemów

Drugie zamierzenie, to oczywiście połączenie dwóch, meksykańskich systemów jaskiń Dos Ojos i Sac Actun poprzez dwa najgłębsze (70m – 119m) miejsca tych systemów, mianowicie studnię The Pit i Blue Abyss.

 

Z pewnością jest to pracochłonne wyzwanie, ale jak stwierdził K. Starnawski, nie zdradzając szczegółów, ekipa DualRebreather jest już bliska sukcesu.

 

Jeśli faktycznie się uda, to ciąg korytarzy obu systemów wynosiłby prawie 300 km.

 

Niecierpliwie czekamy na wieści, trzymając jednocześnie kciuki za najgłębszą jaskinię i najdłuższy system jaskiń na świecie.

Podobne posty

Leave a Comment