Krzysztof Starnawski wraca do Meksyku!

Krzysztof Starnawski wraca do Meksyku!
Krzysztof Starnawski
wraca do Meksyku!

Wczoraj w Krakowie, dokładniej w Kinie pod Baranami odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi Krzysztofa Starnawskiego w Meksyku The greatest connection: Sac Actun – Dos Ojos. Jest to kontynuacja kilkuletniej eksploracji Polaka zmierzająca do połączenia dwóch, potężnych systemów zalanych jaskiń Sac Actun i Dos Ojos.

 

Do tej pory wielokrotnie pisaliśmy o poczynaniach Krzysztofa Starnawskiego w Meksyku. Zachęcam do przeczytania artykułów: Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej zalanej jaskini na świecie!Krzysztof Starnawski znów walczy w Meksyku.

 

Projekt o nazwie: The greatest connection: Sac Actun – Dos Ojos będzie prowadzony w grudniu 2017 i styczniu 2018 roku. Tegoroczny projekt zapowiada się o tyle interesująco, że Krzysztofowi Starnawskiemu niewiele brakuje do połączenia obu systemów.

 

Skrajne odcinki systemów jaskiń Sac Actun (260 km długości) i Dos Ojos (79 km długości)  położone są zaledwie kilkaset metrów od siebie. Krzysztofowi udało się do tej pory odkryć i skartować ponad 450 metrów zalanych korytarzy. Jak zdradził podczas spotkania z wrocławskimi nurkami w czerwcu tego roku (więcej: Spotkanie z Krzysztofem Starnawskim we Wrocławiu) od pełnego sukcesu dzieli go jakieś 7 metrów! Wydaje się, że to naprawdę niewiele, a połączenie systemów Sac Actun i Dos Ojos jest na machnięcie płetwą. Jednak nie dajmy się zwieść, każde nurkowanie Krzysztofa podczas działań eksploracyjnych w cenotach trwa co najmniej siedem godzin i wymaga pokonania bardzo ciasnych restrykcji.

 

Jeśli uda się odnaleźć naturalne, podwodne połączenie pomiędzy nimi, powstałby największy całkowicie zalany system jaskiniowy na świecie, o łącznej długości korytarzy wynoszącej niemal 350 kilometrów.

 

Od czwartku (26 października br.) do 15 listopada br. w krakowskim klubie Piwnica Pod Baranami można oglądać wystawę zdjęć autorstwa Krzysztofa Starnawskiego.

 

Krzysztofowi Starnawskiemu życzymy powodzenia w meksykańskich systemach!

 

Najbliższa okazja by posłuchać prelekcji Krzysztofa Starnawskiego będzie podczas Konferencji Baltictech 2017. Wystąpienie Krzysztofa jest zaplanowane na godzinę 16:00 w dniu 25 listopada br.


 

Zachęcam do przeczytania artykułów:

Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej zalanej jaskini na świecie!
Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej zalanej jaskini na świecie!
Cenote The Pit kontra nurek Krzysztof Starnawski
Cenote The Pit kontra nurek Krzysztof Starnawski
150 metrów w stronę Dos Ojos
150 metrów w stronę Dos Ojos

 

Źródło: Informacje prasowe

Zdjęcie: Facebook Krzysztofa Starnawskiego

Podobne posty

Leave a Comment