Książki o nurkowaniu – przegląd z okazji Światowego Dnia Książki

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Kilka książek o tematyce nurkowej

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, z tej okazji subiektywny i nieduży przegląd książek o nurkowaniu. Na rynku jest coraz więcej publikacji nurkowych, ostatnio pojawia się wiele poradników. Na początek zajmę się przede wszystkim beletrystyką, która z reguły jest mocno oparta na faktach.

 

Spróbuję pokazać wam te książki, które warto przeczytać choć raz w życiu, oraz te, które naprawdę warto mieć na półce w domowej bibliotece by móc do nich wrócić.

 

Dodatkowo, zapraszam do udziału w Konkursie ZANURZENI w CZYTANIU, w którym wygrać można niektóre pojawiające się w zestawieniu książki.


 

Jeśli zmuszona byłabym wybrać jedną książkę o tematyce nurkowej, którą dane było mi przeczytać, to bez większego wahania wybrałabym Mrok autorstwa Phillipa Fincha.

 

Mrok – Phillip Finch

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Mrok Phillip Finch

Z jednej strony to opowieść o kultowej, położonej w Republice Południowej Afryki, trudno dostępnej, głębokiej na prawie 300 metrów jaskini Boesmansgat. Z drugiej, to historia pilota samolotów pasażerskich, Davida Shaw, który po zaledwie 5 latach nurkowania zanurzył się głębokość 270 metrów na obiegu zamkniętym.

 

To opowieść o heroizmie oraz pasji, która ostatecznie doprowadziła do tragicznego zakończenia. To opowieść o przyjaźni ludzi połączonych tą wspólną pasją jaką jest nurkowanie.

 

Książka pozostawi czytelnika z otwartym pytaniem: czy warto ryzykować własne życie dla NURKOWANIA…?

 

Książkę Mrok możecie wygrać w Konkursie ZANURZENI w CZYTANIU.


 

Książki o nurkowaniu – autobiografie

 

Zanurzona – Verna van Schaik

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Zanurzona – Verna van Schaik

W książce znajdziecie kobiecą stronę nurkowania, czyli problemy, uprzedzenia z jakimi borykają się nurkujące panie. Niestety niedowierzanie w umiejętności kobiet wciąż występuje w zmaskulinizowanym środowisku nurków technicznych.

 

Samej autorki chyba nie muszę przedstawiać – najgłębiej nurkująca kobieta na świecie, której rekord głębokości 221 metrów pozostaje niepokonany od 2004 roku.

 

Książkę polecam szczególnie wszystkim Paniom!


 

Autobiografia pod ciśnieniem – Sheck Exley

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Autobiografia pod ciśnieniem – Sheck Exley

Są książki, których nie trzeba polecać, bowiem autor swoją osobą przesądza o ich wyjątkowości. Do takich z pewnością należy autobiografia legendy nurkowania jaskiniowego Shecka Exley’a.

 

Człowiek, który od 16. roku życia aż do śmierci był silnie związany z wodą. Sheck jako pierwszy na świecie wykonał ponad 1000 nurkować jaskiniowych. Był prawdziwym eksploratorem, odkrywcą co najmniej kilkunastu zalanych jaskiń na Florydzie.

 

Pionier nurkowania jaskiniowego w najlepszym słowa tego znaczeniu!

Książkę Autobiografia pod ciśnieniem możecie wygrać w Konkursie ZANURZENI w CZYTANIU.


 

Gladiator Oceanu ang. Ocean Gladiator – Battles Beneath the Ocean – Mark Ellyatt

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Gladiator Oceanu Mark Ellyatt

Myślę, że Marka Ellyatta również nie trzeba przestawiać naszym czytelnikom. Książka Gladiator Oceanu, to zbiór opowiadań o życiu i nurkowym doświadczeniu Marka.

 

Książka napisana z dystansem i humorem sprawia, że czytelnik utożsamia się z autorem. Mark prezentuje w niej swoje błędy, nie boi się opisywać przypadków chorób dekompresyjnych których doświadczył w trakcie wielu lat głębokich nurkowań, na przemian z sukcesami. Daje się odczuć nękające autora zagrożenia, wynikające z reguły z wcześniejszych wydarzeń.


 

Poza błękitem – Nuno Gomes, Olo Sawa

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Poza błękitem – Nuno Gomes, Olo Sawa

To ostatnia już, polecana przeze mnie autobiografia. Autor równie zacny jak wszyscy wymienieni powyżej.

 

Autobiografia Nuno Gomesa, to historia jego drogi do ustanowienia dwóch rekordów świata, w tym do dziś aktualnego najgłębszego nurkowania w jaskini na 282.6 metrów. Przedstawione nurkowanie to sens życia, to balansowanie ze śmiercią na cienkiej granicy.

 

Moją, skromną recenzję książki przeczytacie TUTAJ.


 

Książki o nurkowaniu – freediving

 

Zanurzeni w wielki błękit. Miłość i obsesja – Pipin Ferreras

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki.
Zanurzeni w wielki błękit Pipin Ferreras

To dość kontrowersyjna książka, opisująca prawdziwą historię zakończonej tragicznie wielkiej przygody i niezwykłej miłości. Śmiertelny wypadek Audrey Mestre (żony autora) jaki miał miejsce w 2002 roku podczas próby zanurzenia na głębokość 162 metrów w kategorii No Limits do dziś wywołuje emocje w środowisku freediverów.

 

Nauczyła mnie, czym naprawdę jest miłość i pokazała mi, że koniec życia, jakiego wszyscy doświadczamy, jest początkiem następnej podróży – taką dedykację autor ofiarował swojej tragicznie zmarłej żonie.

 

Warto przeczytać by poznać punkt widzenia i zdanie bezpośrednio zaangażowanego w wypadek a mocno krytykowanego w środowisku freedivingowym za niedopatrzenia w trakcie przygotowań do rekordowego zanurzenia, które mogły przesądzić czy wręcz doprowadziły do śmierci Audrey.


 

Książki o nurkowaniu – wyprawy wrakowe

 

Podwodni tropiciele. Tajemnica wraku niszczyciela ORP Kujawiak – Mariusz Borowiak

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Podwodni tropiciele
Mariusz Borowiak

Odnalezienie wraku niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak to bodaj największy w historii sukces polskich poszukiwaczy wraków! Przez długi okres czasu nieznane było dokładne położenie jednostki. Pierwsze nurkowanie członków Stowarzyszania Wypraw Wrakowych na znajdującym się na głębokości blisko 100 metrów wraku ORP Kujawiak miało miejsce w czerwcu 2015 roku.

 

73 lata po zatonięciu ORP Kujawiak został odnaleziony. W książce znajdziecie historię oraz losy członków załogi okrętu , który w 1942 roku zatonął u wybrzeży Malty. Podwodni tropiciele, to także kulisy dwóch wypraw badawczych. Pasjonująca historia dla każdego nurka wrakowego.

 

Zainteresowanych zakupem książki odsyłam TUTAJ


 

Duchy z głębin Bałtyku. Steuben, Gustloff, Goya – Marcin Jamkowski

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Duchy z głębin Bałtyku. Steuben, Gustloff, Goya – Marcin Jamkowski

To przede wszystkim historia trzech największych, bałtyckich tragedii, czyli wraków storpedowanych okrętów Wilhelm Gustloff, Goya oraz Steuben.

 

W książce autor przedstawia historię odnalezienia przez Marynarkę Wojenną RP w 2004 roku i relację z przebiegu wyprawy na wrak Steubena. Pozycja dla każdego fana bałtyckich wraków.


 

Głębokie zanurzenie: Tragiczne przygody podczas nurkowań na Andrea Dorii – McMurray Kevin F.

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Głębokie zanurzenie- Tragiczne przygody podczas nurkowań na Andrea Dorii – McMurray Kevin F.

Wrak Adrea Dorii to jedno z największych wyzwań w głębokim nurkowaniu wrakowym. W książce poznamy historię eksploracji tego legendarnego wraku. Autor zaznajomi nas z grupą ekstremalnych nurków, którzy jako jedni z pierwszych badali wrak Dorii.

To niezwykle wciągająca książka, o ludzkich słabościach oraz podejmowanym przez nurków śmiertelnym ryzyku. Zanurzymy się w surowych, zimnych wodach…


 

Książki o nurkowaniu – podręczniki

Pokuszę się o zaprezentowanie dwóch pozycji książkowych z kategorii podręcznikowej, które moim skromnym zdaniem powinny znaleźć się na półce każdego nurka technicznego.

 

Meandry dekompresji – Bob Cole

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Meandry dekompresji Bob Cole

Jeśli macie zamiar, lub już nurkujecie technicznie a książka jeszcze nie znalazła się w waszych rękach, to koniecznie musicie to zmienić. Jest to świetne opracowanie o tajnikach i sztuce planowania, a następnie przeprowadzania nurkowań dekompresyjnych.

 

Oczywiście w dobie wszechobecnych komputerów nurkowych z różnymi, czasem nawet dwoma, algorytmami dekompresyjnymi czytanie tego typu pozycji może wydawać się niepotrzebne. Jednak pamiętajmy, że dekompresja, jej przebieg, czynniki determinujące wciąż pozostają w strefie badań. Warto wiedzieć więcej, zwłaszcza, że od tego zależy życie nurka technicznego.


 

Nurkowanie techniczne – Paweł Poręba

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Nurkowanie techniczne – Paweł Poręba

Książkę Nurkowanie techniczne możecie wygrać w Konkursie ZANURZENI w CZYTANIU.

 

Jest to pierwszy, dostępny na polskim rynku podręcznik do nurkowania technicznego. Jest to najbardziej wysłużona książka na naszej półce, bowiem najczęściej do niej zaglądamy i wracamy.

 

Autor na około 350 stronach zawarł kompendium wiedzy na temat nurkowania technicznego na obiegach otwartych. Jednak, tym co wyróżnia tę pozycję na tle innych, to przede wszystkim konkretna wiedza praktyczna wynikająca z doświadczenia Pawła oraz zgromadzony w jednym miejscu mnóstwo uwag i praktycznych porad. To właśnie te ostatnie sprawiają, że książka jest wyjątkowo przydatna, bo gdzie indziej znajdziecie konkretne informacje jak się wyważyć, jak sprawdzić poprawność trymu czy chociażby w jaki sposób dobrać odpowiednie skrzydło.

 

Nawigację po treściach oraz możliwość wybrania i przestudiowania tylko konkretnego zagadnienia ułatwia czytelnikowi przyjazna forma podręcznika.

Zainteresowanych zakupem podręcznika odsyłam TUTAJ


 

Medycyna dla nurków w pigułce – Jarosław Krzyżak

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Medycyna dla nurków w pigułce
Jarosław Krzyżak

Autor w przystępny sposób przedstawia niezbędną każdemu nurkowi wiedzę zawierającą problemy medyczne dzisiejszego nurkowania. Poruszane w niej zagadnienia są wymagane na szkoleniach nurkowych wszystkich stopni zaawansowania.

 

W książce znajdziecie ilustracje, które pomagają zrozumieć poruszane zagadnienia. Ze względu na formę podręcznika poruszanie się po wybranych tematach jest dość proste. Tę pozycję warto nie tylko przeczytać, ale również przyswoić zawartą w niej wiedzę, która może pomóc nam zapobiec lub odpowiednio zachować się w przypadku wypadku nurkowego.


 

 

Opracowanie własne

Artykuł, zarówno treść jak i zdjęcia, podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Podobne posty

Leave a Comment