Lata, pływa i NURKUJE! Oto dron Loon Copter

Lata, pływa i NURKUJE! Oto dron Loon Copter
Dron Loon Copter w podwodnej akcji

Drony cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Ciągły rozwój tych urządzeń prowadzi do większych możliwości kolejnych wersji tych urządzeń. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań jest dron Loon Copter, który lata, pływa i nurkuje!

 

Skąd jego wyjątkowość? Otóż dron ten potrafi poruszać się w różny sposób a wyróżniającą do cechą jest elastyczność polegająca na możliwości zmiany sposobu przemieszczania się przy wykorzystaniu tych samych śmigieł. Takie rozwiązanie umożliwia efektywne patrolowanie terenu zarówno z powietrza, z powierzchni wody jak i spod wody.

 

Ten wyjątkowy dron Loon Copter został stworzony przez naukowców z Uniwersytetu w Oakland. Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny czterośmigłowiec. Jednak ten potrafi znacznie więcej. Funkcją, która jest najbardziej interesująca, to umiejętność nurkowania. Podwodne zastosowanie drona jest możliwe dzięki komorze balastowej, która w przypadku napełnienia zmienia go w łódź podwodną. Co istotne poruszanie się pod wodą odbywa się przy użyciu tego samego układu napędowego. Okazuje się, że dron znacznie zwinniej porusza się pod wodą niż w powietrzu.

 

Aktualnie prototyp Loon Coptera posiada zaledwie kilkumetrowy zasięg pod wodą. Jednak badacze z Oakland zapowiedzieli już, że zamierzają zwiększyć wydajność w kolejnej wersji urządzenia. Śmiało można stwierdzić, że dron Loon Copter to kolejny krok w tworzeniu elastycznych i wydajnych maszyn bezzałogowych. Zastosowanie tego typu urządzeń jest ogromne, także jako wsparcie ludzi w akcjach ratunkowych.

 

Mając na uwadze fakt, że pierwszy prototyp drona Loon Copter był testowany na początku 2015 roku, natomiast jego kolejna iteracja zakwalifikowała się do półfinałów UAE Drones for Good Award (finał konkursu będzie miał miejsce w Dubaju na początku tego miesiąca) możemy oczekiwać naprawdę spektakularnych efektów kolejnych modyfikacji urządzenia.


 

Zobaczcie jak dron Loon Copter lata, pływa a co najważniejsze NURKUJE!


 

Źródło: mashable.com; damngeeky.com

Podobne posty

Leave a Comment