Legendarna Santa Maria Kolumba odnaleziona

Santa Maria
Santa Maria
Santa Maria

Santa Maria to flagowy okręt ze słynnej wyprawy Krzysztofa Kolumba, która w 1492 roku miała na celu odkrycie krótszej drogi morskiej do Indii.

 

Zbudowany w drugiej połowie 15 wieku w północnej Hiszpanii. Był to jeden z trzech okrętów, obok La Pinty i La Niny, choć liczący zaledwie 21m (różne źródła podają 25m oraz 36m), to największy spośród nich. Santa Maria to mała trzymasztowa Karaka a jej załogę stanowiło 40 marynarzy.

 

3 sierpnia 1492 r. Krzysztof Kolumb wypłynął na pokładzie Santa Marii z południa Hiszpanii, przez wyspy kanaryjskie na zachód spodziewając się, że dopłynie do Indii. Po ponad 2 miesiącach rejsu dopłynął do wysp Bahama, skąd przez Kubę, dotarł do Haiti.

 

Okręt ten osiadł na mieliźnie w czasie burzy u wybrzeży Haiti 25 grudnia 1492 roku. Uszkodzenia były tak duże, że Kolumb porzucił statek. Ponieważ pozostałe statki La Pinta i La Nina nie mogły zabrać na pokład załogi Santa Marii, na brzegu zbudowana została osada, fort La Navidad. Załoga wykorzystała do budowy fortu część porzuconego okrętu i miała pozostać na wyspie Haiti do ponownego powrotu Kolumba z Hiszpani. Kiedy Kolumb jednak powrócił na Karaiby z zapasami i większą flotą zastał zniszczoną osadę i wymordowanych marynarzy.

 

 

Odkrycie wraku Santa Maria

Szczątki Santa Maria
Szczątki Santa Maria
fot. Brandon Clifford

Wrak został odkryty już w 2003 roku, przez ekipę Barry’ego Clifforda, jednak pomimo pewnych przypuszczeń ale także błędów w ocenie znaleziska brakowało dowodów wskazujących, że może to być wrak Santa Marii. Barry Clifford z grupą poszukiwaczy dokonali jedynie nieinwazyjnej oceny znaleziska. Była to ekspedycja rozpoznawcza, w trakcie której dokonane zostały pomiary oraz wykonana została dokumentacja fotograficzna. Brak pewności, a być może nawet przeświadczenia o tym, że może to być wrak Santa Maria spowodował, że ekipa Barry’ego przeszukała jeszcze ponad 400 miejsc wokół północnego wybrzeża Haiti z anomaliami topograficznymi dna morskiego, które wskazywały na możliwość zalegania na dnie szczątków statku.

 

Pierwszy dowód na to, że możemy mieć do czynienia z wrakiem Santa Maria odkrył Barry Clifford wraz ze swoim synem Brandonem w trakcie analizy zdjęć wykonanych w 2003 roku. Udało im się określić, że sfotografowane w 2003 roku działo nie dość że pochodzi z czasów, kiedy żył Kolumb, to jeszcze jest dokładnie takiego typu jaki na swoim wyposażeniu miał statek Santa Maria. Ostateczna identyfikacja, jaka miała mieć miejsce podczas kolejnej ekspedycji zakończyła się jednak fiaskiem. Zarówno działo jak i inne artefakty jakie udało się sfotografować, a które mogłyby pomóc w identyfikacji zniknęły. Zostały one prawdopodobnie zrabowane przez szabrowników.

 

Wrak Santa Maria
Wrak Santa Maria
fot. Brandon Clifford

Odnaleziony wrak spoczywa przy północnym wybrzeżu Haiti na głębokości 3 – 4,5 m. Znajdujące się na dnie kamienie stanowiące balast ówczesnych statków odpowiadają takim jakie mogły być używane na Santa Marii i pasują do rozmiaru tej jednostki. Ponadto niezależne odkrycie pozostałości fortu Kolumba La Navidad w bliskiej odległości od wraku, zgadza się z zapiskami w dziennikach Kolumba i stanowi kolejny argument potwierdzający przypuszczenia co do tej jednostki. Jednak dopiero połączenie tych informacji z dokumentacją fotograficzną z 2003 roku i przeprowadzonymi badaniami archeologicznymi wraku w tym roku pozwoliło z duża dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że mamy do czynienia z wrakiem Santa Marii.

 

100% pewności jednak nie mamy

Choć wiele wskazuje na taki stan rzeczy, to jednak wciąż brakuje niezbitego dowodu potwierdzającego identyfikację znalezionego wraku. Być może uda się dokonać identyfikacji podczas planowanych prac wykopaliskowych.

Ekipa Barry’ego uzyskała wsparcie w celu zabezpieczenia stanowiska archeologicznego od rządu Haitańskiego, który jest zainteresowany wrakiem. Pojawiają się plany wydobycia i zabezpieczenia resztek wraku jako eksponatu dla Haitańskiego muzeum. Biorąc pod uwagę wagę historyczną znaleziska, może to być ogromna atrakcja turystyczna.

Jeśli uda się to potwierdzić, to bez wątpienia mamy do czynienia z największym odkryciem archeologicznym ostatnich lat.

 

 

 

źródło: independent.co.uk, bbc.com

 

Podobne posty

Leave a Comment