L’odyssée biograficzny film o legendzie badań oceanicznych – Jacques’u Cousteau

L'odyssée biograficzny film o legendzie badań oceanicznych - Jacques-Yves'ie Cousteau
L’odyssée (Odyseja)
reż. Jérôme Salle

Od francuskiej premiery filmu Odyseja (L’odyssée) minęło sporo czasu (23 sierpnia 2016 roku), teraz polscy widzowie mają wiele okazji by obejrzeć obraz w reżyserii Jérôme Salle’sa na małym ekranie. Biograficzny film opowiadający historię pioniera a zarazem legendy badań oceanicznych – Jacquesa Cousteau, to nie lada gratka, zwłaszcza dla miłośników podwodnego świata.

 

Przez 122 minuty towarzyszymy Cousteau oraz jego rodzinie, żonie Simone i dwóm synom Philippowi i Jean-Michelowi w codziennym życiu. Mieszkają oni w pięknym domu położonym nad Morzem Śródziemnym. Wiodą sielskie życie, w ciągu dnia nurkują a nocą oglądają gwiazdy. Istny raj na Ziemi. Jednak głowa rodziny, Jacques Cousteau nie jest do końca szczęśliwy. Nieustannie pragnie doświadczać kolejnych przygód. Wynaleziony przez niego akwalung, nabyty niedawno statek Calypso oraz żądna wrażeń załoga pchają Cousteau do eksploracji oceanicznych głębin.

 

Rozpoczynając od 1949 na 1979 roku kończąc, Odyseja (L’odyssée) obrazuje 30. ważnych lat życia Jacques’a Cousteau. To okres, w którym nastąpiła jego przemiana, stał się międzynarodową gwiazdą, której głowa pełna była megalomańskich marzeń o przeszczepianiu ludziom skrzeli czy budowaniu podwodnych metropolii.

 

L'odyssée biograficzny film o legendzie badań oceanicznych - Jacques'ie Cousteau
L’odyssée (Odyseja)
reż. Jérôme Salle

Odyseja to także relacje legendarnego badacza mórz z jego rodziną, szczególnie z synem  Philippem. Konflikt pomiędzy dwoma silnymi, pełnymi pasji mężczyznami był nieunikniony. Kończy się on tragicznie w połowie 1979 roku, kiedy to Philippe ginie w katastrofie pilotowanego przez siebie samolotu. Z pomocą przychodzi wtedy najstarszy syn Jean-Michel, który ma pomóc ojcu przezwyciężyć żal i kontynuować misję. Na tym tragicznym dla Jacques’a okresie kończy się zekranizowana przez Jérôme Salle historia.

 

Film Odyseja (L’odyssée) został w 2017 roku nagrodzony Cezarem za najlepszy dźwięk. W rolę żony Cousteau – Simone wcieliła się znana, francuska aktorka Audrey Tautou, a legendarnego eksploratora zagrał Lambert Wilson.


 

L’odyssée (Odyseja) – zapowiedź filmu


 

Źródła: Kino Muranów; Białostocki Ośrodek Kultury; Kino Nowe Horyzonty; Filmweb; IMDb

Podobne posty

Leave a Comment