W Madrycie otwarto wystawę skarbu z Mercedes

W Madrycie otwarto wystawę skarbu z Mercedes
Góra monet! Ponad 30 000 srebrnych monet to najpopularniejsze miejsce wystawy skarbu z Mercedes w Narodowym Muzeum Archeologicznym

W ubiegły czwartek (12 czerwca br.) w Madrycie otwarto wystawę czasową skarbu z wraku fregaty Mercedes (Nuestra Señora de las Mercedes). Wydarzenie jest o tyle bezprecedensowe, że władzom hiszpańskim udało się, po 5 latach postępowań toczących sie przed amerykańskimi sądami wszystkich instancji przeciwko znanej firmie wydobywającej podwodne kosztowności – Odyssey Marine Exploration (czytaj o procesie, historii zatopienia Mercedes oraz wydobyciu skarbu w artykule: Porażka odkrywców skarbu z Mercedes) odzyskać ów zatopiony w 1804 roku skarb. W chwili wydobycia jego wartość szacowano na 350 milionów euro (474 miliony dolarów). Jest on uważany za najcenniejszy, zatopiony skarb odkryty w historii.

 

Otwarcia ekspozycji Tysiąca srebrnych monet z wraku XIX-wiecznego statku z dumą dokonał obecny król Hiszpanii Filip VI wraz z małżonką Letizią. Jak widać cała Hiszpania jest dumna z odzyskania skarbu.

 

Wystawa odbywa się w dwóch miejscach: Narodowe Muzeum Archeologiczne i Muzeum Marynarki Wojennej, prezentuje ona nie tylko odnalezione kosztowności, ale także podkreśla znaczenie podwodnego dziedzictwa, prezentuje kontekst historyczny i okoliczności zatonięcia fregaty.


 

Zobaczcie jak powstawała ta niecodzienna wystawa:

 


 

W Narodowym Muzeum Archeologicznym w Madrycie zobaczycie nie tylko odzyskane monety, ale także ważne dokumenty historyczne z państwowych archiwów, rekonstrukcja fregaty oraz zabytkowe przedmioty związane z zatopieniem Nuestra Señora de las Mercedes. Jednak to nie wszystkie muzealne atrakcje, wymienione przedmioty zostały wykorzystane do odtworzenia okoliczności i konsekwencji wysadzenia statku. Zobaczcie sami co czeka na zwiedzających.

 

Miejscem, które przyciąga najwięcej zwiedzających i cieszy się popularnością jest oczywiście szklany pojemnik zawierający ponad 30 000 srebrnych monet, które zostały wydobyte z Oceanu Atlantyckiego z głębokości 518 metrów przez Odyssey Marine Exploration. Wydobyty w maju 2007 roku ładunek dotarł do Hiszpanii dopiero w 2012 roku.

 

Wystawione w Madrycie monety, to tylko niewielka część skarbu znalezionego we wraku Nuestra Señora de las Mercedes. Szacuje się, że ilość monet może przekroczyć nawet 580 000. Około 8 000 monet pochodzących w fregaty Mercedes zostało przekazanych w zeszłym miesiącu na wystawę do Muzeum Archeologii Podwodnej w Kartagenie – mieście położonym w południowo-wschodniej Hiszpanii. Natomiast wystawa otwarta w Muzeum Marynarki Wojennej w Madrycie przedstawia historię bitwy morskiej oraz fregaty Nuestra Señora de las Mercedes.


 

Praktyczne informacje o wystawie:

 

Wystawa jest do obejrzenia w dwóch miejscach w Madrycie: Narodowym Muzeum Archeologicznym oraz Muzeum Marynarki Wojennej.

 

Potrwa ona od 12 czerwca do 30 listopada 2014 roku.

 

Godziny zwiedzania:
poniedziałek – nieczynne
wtorek- sobota – godz. 9:30 do 20:00
niedziele i święta – godz. 9:30 do 15:00

 

Uwaga: wstęp wolny!


 

Źródła: man.es; thelocal.es; abc.es


 

Zobacz także:

W Madrycie otwarto wystawę skarbu z Mercedes
Porażka odkrywców skarbu z Mercedes

 

Podobne posty

Leave a Comment