Małe podwodne Pompeje odnalezione nieopodal greckiej wyspy

Małe podwodne Pompeje odnalezione nieopodal greckiej wyspy
Małe podwodne Pompeje odnalezione nieopodal greckiej wyspy Delos

Niezwykłego odkrycia dokonali archeolodzy w wodach Morza Egejskiego okalającego grecką wyspę Delos. Na głębokości zaledwie 2 metrów odnaleziono ruiny warsztatu ceramicznego a w nim fragmenty ceramicznych przedmiotów oraz piec służący do ich produkcji. Małe, podwodne Pompeje – takim mianem greckie media okrzyknęły znalezisko.

 

Co ciekawe w przeszłości ruiny znajdujące się w tym miejscu były uznawane za pozostałości portu. Dopiero najnowsze badania pozwoliły obalić tę teorię i ustalić, że pod wodą znajduje się warsztat ceramiczny. Jak przyznał grecki Minister ds.Kultury podobne warsztaty odkryto do tej pory w Pompejach i Herkulanum.

 

Przed warsztatem odnaleziono także duże głazy, które zdaniem archeologów stanowiły fragment nadbrzeża osady. Budowle były prawdopodobnie związane z działalnością handlową i rzemieślniczą. Stworzone przez człowieka obiekty z nieznanych przyczyn zawaliły się i pozostały ukryte na dnie morza przez wieki.

 

Podwodni archeolodzy zlokalizowali tu również fragmenty zawalonej kolumnady i resztki muru, który ograniczał dostęp od strony lądu. Znalezisko rzuca nowe światło na jedno z najważniejszych, greckich stanowisk archeologicznych.

 

Według mitologii greckiej rejon ten – centrum archipelagu Cykladów, pomiędzy wyspami Delos (w mitologii greckiej zwana Ortygia – Wyspa Przepiórek lub też Asteria) a Mykonos, był znany jako miejsce narodzin mitycznego boga Apolla. Było to jedno z głównych centrów handlu niewolnikami, gdzie jednego dnia sprzedawano ich nawet 10 tysięcy. Ostatecznie w V wieku n.e. wyspa została wyludniona. Od końca XIX wieku trwają tu intensywne prace archeologiczne, które doprowadziły do wpisania znalezisk wyspy Delos na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


 

 

Źródło: news.discovery.com

Podobne posty

Leave a Comment