W Meksyku powstaje największa na świecie sztuczna rafa

W Meksyku powstaje największa na świecie sztuczna rafa
Oto jak powstaje największa na świecie sztuczna rafa

Ostatnio na świecie jest niemal moda na tworzenie podwodnych rezerwatów mających na celu ochronę morskiego życia. Być może człowiek zrozumiał, że bez jego pomocy wiele gatunków wyginie i to w niedługim czasie. Dzisiaj przedstawiam Wam coś naprawdę niesamowitego – u wybrzeży meksykańskiego Półwyspu Jukatan powstaje największa na świecie sztuczna rafa. Zobaczcie sami na filmie powyżej jak imponująca jest to konstrukcja.

 

Nad budową pracuje zespół ekspertów, ekologów,  architektów i wyspecjalizowanych nurków, dla których stworzenie największej na świecie sztucznej rafy to nie tylko ogromne wyzwanie, ale również przygoda życia. Cel jest naprawdę imponujący, odwrócenie negatywnych zmian jakie dokonały się do tej pory w ekosystemie oraz przeciwdziałanie wpływom zmian klimatu na ekosystem. Ten ogromny wysiłek ma nie tylko przywrócić, ale  i zachować blask podwodnej, karaibskiej części Meksyku.

 

Kan-Kanán, bo tak nazywa się ów mega projekt jest unikatowym na skalę światową przedsięwzięciem mającym na celu ochronę środowiska morskiego. Siedlisko zapewni schronienie dla tysięcy gatunków morskich a także zabezpieczy wybrzeże przed naturalną erozją.

 

Pustak piramidka - największa  na świecie sztuczna rafa
Pustak piramidka, właśnie z 1000 takich elementów powstaje największa na świecie sztuczna rafa

Ta monumentalna sztuczna rafa zostanie zbudowana przy użyciu ponad 1000 pustych, ażurowych struktur w kształcie obciętych piramid (jak ktoś woli to ostrosłupów z ściętym wierzchołkiem). Pustaki te zostały stworzone na bazie betonu i odmiany krzemionki. Jeden taki element sztucznej rafy waży około 10 ton. Umieszczanie go pod wodą na morskim dnie wymaga niezwykłej precyzji, pracy potężnych dźwigów oraz zespołu wyspecjalizowanych nurków.

 

Użyte do budowy sztucznej rafy materiały a także konstrukcja jej elementów sprawią, że miejsce to będzie niezwykle przyjazne dla środowiska. Ma to umożliwić przyczepianie się składników odżywczych do konstrukcji, co w rezultacie ma doprowadzić do regeneracji życia morskiego.

 

Powstająca, największa na świecie sztuczna rafa będzie długa na 1900 metrów, co czyni ją dłuższą od Mostu Brooklińskiego (1834 metry). Będzie ona położona równolegle do wybrzeża Punta Brava (miejscowość Puerto Morelos w meksykańskim stanie Quintana Roo, na południe od Cancún). Z lotu ptaka ta olbrzymia rafa wygląda jak wielki wąż strzegący wybrzeża. Właśnie ów widok dał początek jej nazwy: Kan-Kanán co w języku Majów oznacza strzegącego węża.

 

Jak twierdzą ekolodzy oraz międzynarodowe organizacje zajmujące się tematyką ochrony środowiska jest to oryginalne i unikalne na skalę światową rozwiązanie, które ma zatrzymać czas. Powszechnie wiadomo, że Karaiby to bardzo trudny obszar uwarunkowany wieloma czynnikami: tropikalne i zmienne warunki pogodowe, niestabilny rejon wybrzeża, nieprzewidywalny ocean i huragany, których sezon właśnie się zbliża (trwa on od czerwca do listopada). To tylko kilka elementów, które występując jednocześnie w jednym miejscu czynią z projektu Kan-Kanán ogromne wyzwanie.

 

Isla Mujeres
Podwodne życie wokół
Isla Mujeres (Wyspy Kobiet)

Pamiętajmy, że Karaiby to jeden z najbogatszych w życie morskie i najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na naszej planecie. Co ciekawe rejon budowy tej największej na świecie sztucznej rafy jest domem dla ponad 13.450 gatunków morskich. Nic dziwnego, że wysiłek ponad stu osób skupia się na regeneracji i zachowaniu  jednego z naszych najcenniejszych skarbów – jednego z najbardziej egzotycznych, podwodnych krajobrazów na świecie. Jest to niezwykłe i godne naśladowania przedsięwzięcie. Popieram z całym zamiłowaniem do podwodnego życia.


 

 

Źródła: theyucatantimes.com; mexiconewsnetwork.com


 

 

Zobacz także:

 

W Indonezji powstanie największy na świecie rezerwat mant
W Indonezji powstanie największy na świecie rezerwat mant
Tajwan utworzy rezerwat dla delfinów Sousa
Tajwan utworzy rezerwat dla delfinów Sousa
W Peru powstanie podwodny park dla ryb
W Peru powstanie podwodny park dla ryb

 

Podobne posty

Leave a Comment