Mistrzostwa Polski Płetwonurków w Orientacji Podwodnej

orientacjaW dniach 9-11 sierpnia odbędą się w Olecku Mistrzostwa Polski Płetwonurków w Orientacji Podwodnej.

 

Próby wskrzeszenia tej dyscypliny sportów wodnych poprzez organizację i przeprowadzenie Mistrzostw Polski Płetwonurków w Orientacji Podwodnej podjęło się Oleckie Stowarzyszenie Nurkowe „Amfiprion” wspólnie z Klubem Płetwonurków LOK i Starostwem Powiatowym w Olecku. W zawodach wystartują zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, ludzie młodzi oraz nieco starsi.


 

Orientacja podwodna jako dyscyplina sportowa zaczęła się rozwijać w latach 50-tych XX wieku. Była efektem połączenia elementów szybkiego pływania w płetwach, współzawodnictwa sprawnościowego oraz technik podwodnych.

 

Pierwsze duże międzynarodowe zawody – Mistrzostwami Europy w orientacji podwodnej z elementami pływania szybkiego w płetwach, zostały przeprowadzone w 1967 roku  na jeziorze Lago Magiore we Włoszech. Natomiast rok później odbyły się w ZSRR następne zawody w tej dyscyplinie sportu – pierwsze Mistrzostwa Europy, w których startowały również kobiety. Kolejne lata, to coraz większa  liczba zawodników, nowszy, doskonalszy sprzęt oraz nowe przepisy. W Europie orientacja podwodna jest sportem amatorskim.

 

Rok 1973 to pierwsze Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie. Polska była organizatorem MŚ w 1983 roku a już od 1981 roku odbywały się Mistrzostwa Polski. Regulaminy i przepisy organizowania zawodów w podwodnej orientacji opracowała Światowa Konfederacja Działalności Podwodnej /CMAS w ramach prac tzw. Komitetu Sportowego, którego członkiem jest m. in. Polski Związek Płetwonurkowania.

 

Niestety, pomimo dużych osiągnięć Polaków, zdobytych medalach, zaprzestano uprawiania tej dyscypliny w naszym kraju.

 

 


 

Źródło: www.amfiprion.olecko.eu

Podobne posty

Leave a Comment