Muzeum Marynarki Wojennej bogatsze o nowe eksponaty

Muzeum Marynarki Wojennej bogatsze o nowe eksponaty
Muzeum Marynarki Wojennej
bogatsze o nowe eksponaty

Wczorajsza akcja wydobycia niemieckich dział z okresu II Wojny Światowej zakończyła się sukcesem. Nurkom po trzech godzinach ciężkiej, podwodnej pracy udało się oderwać armaty Infanteriegeschütz 18 i Infanteriegeschütz 42 z dna Zatoki Gdańskiej. Przy okazji trafiono na inne, unikatowe odkrycie – kutą, stalową kotwicę admiralską. Na świecie jest takich zaledwie kilkanaście. Prawdopodobnie pochodzi ona z połowy XIX wieku.

 

Armaty leżały na głębokości dwóch metrów, obie w czasie wojny stanowiły wyposażenie piechoty. Jak wyjaśniał kierownik prac podwodnych wydobycie dział nie należało do najłatwiejszych zadań. Ze względu na niewielką głębokość niemożliwe było wykorzystanie specjalistycznej jednostki. Konieczne było ręczne oderwanie armat od dna. W tym celu najpierw podkopano znalezisko, następnie przymocowano do nich stropy i podczepiono szacowniki z powietrzem, które pozwoliło wydobyć obiekty na powierzchnię.

 

Cenne obiekty trafią do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W pierwszej kolejności zostaną poddane konserwacji. Pozostaje cierpliwie czekać aż eksponaty zostaną udostępnione dla zwiedzających.


 

 

Źródło: tvn24, Muzeum Marynarki Wojennej

Zdjęcie: Muzeum Marynarki Wojennej


 

 

Czytaj więcej o przypadkowo odnalezionych działach:

 

Niemieckie działa w Zatoce Gdańskiej
Odnalazł niemieckie działa w Zatoce Gdańskiej
Dziś Zatoka Gdańska – wydobycie dział z okresu II WŚ
Dziś Zatoka Gdańska – wydobycie dział z okresu II WŚ

 

Podobne posty

Leave a Comment