Nadzieja na nurkowanie w legendarnym Grüner See

Grüner See (Green Lake)
Nadzieja na nurkowanie
w legendarnym Grüner See

Dziś w austriackiej prasie pojawiła się informacja o możliwości wprowadzenia limitów nurkowań w legendarnym, okresowym zbiorniku Grüner See (Green Lake). Decyzję w tej sprawie podejmie specjalna komisja powołana do zabezpieczenia przyszłości jeziora.

 

W październiku 2015 roku austriackie władze ogłosiły wprowadzenie od 1 stycznia br. bezwzględnego zakazu nurkowania Grüner See. Informacja ta wstrząsnęła środowiskiem nurkowym, które bezspornie uznaje ten akwen jako jedno z kultowych miejsc nurkowych na mapie Europy.

 

Fragment opublikowanego komunikatu:

Po dokładnym przeanalizowaniu ekspertyz oraz regulacji prawnych dotyczących  ochrony przyrody i krajobrazu, jako zarządca jeziora Grüner See jestem zmuszony zakazać wszelkiej działalności turystycznej i rekreacyjnej. Ograniczenie jest podyktowane koniecznością ochrony tego niezwykłego miejsca, które w przypadku dalszej, niekontrolowanej eksploatacji utraciło by swój wyjątkowy charakter. Jednocześnie mamy nadzieję, że wszyscy miłośnicy Grüner See wykażą się zrozumieniem podjętej przez nas decyzji.

 

Utworzony niedawno komitet ma ocenić obecny stan zbiornika oraz jego potencjał. W trakcie prac komisji wysłuchani zostaną eksperci z branży hotelarsko-turystycznej, którzy rzeczowo przedstawią wpływ czasowego akwenu na ich sektor. Wszyscy są zgodni, że Grüner See to styryjskie dobro, które powinno być szczególnie chronione.

 

Jakie będą konkretne rozwiązania dla Grüner See? Z pewnością przyszłość okresowego jeziora to zrównoważona turystyka, w której stawia się na jakość a nie na ilość. Uwzględnione zostaną potrzeby lokalnych gospodarstw prowadzących rodzinne hotele czy restauracje, dla których przybywający licznie turyści, to główny zarobek.

 

Zainteresowanie okresowym jeziorem jest ogromne, jednak tutejsza infrastruktura nie jest dostosowana do takiej ilości turystów. Być może ograniczenie dostępu do zbiornika i wprowadzenie limitów nurkowań będzie rozwiązaniem, które zadowoli wszystkie zainteresowane strony.


 


 

Grüner See (Green Lake) to okresowe jezioro położone w austriackiej Styrii, dokładnie w gminie Tragöß. Swoje istnienie akwen zawdzięcza położeniu w zalesionej dolinie w górach Hochschwab oraz topniejącym śniegom, które je zasilają.

 

Swoją nazwę – Zielone Jezioro zawdzięcza szmaragdowozielonemu kolorowi wody widzianej z powierzchni.

 

Grüner See (Green Lake) Austria
Relaksu czas…

Maksymalna głębokość odnotowana w tym miejscu to 12 metrów, jednak zwykle nie przekracza ona 10 metrów.

 

Kiedy na nura: najlepszy okres to koniec maja, początek czerwca. Jednak przed wyjazdem warto sprawdzić w internecie poziom wody.

 

Wizura: kryształ, sięgająca nawet 50 metrów.

 

Fauna i flora: raczej uboga, jeśli dopisze nam szczęście możemy spotkać pod wodą pstrągi, ślimaki czy kraby.

 

Jest to niezwykle popularne miejsce, nie tylko wśród nurków. Według lokalnych statystyk w minionym sezonie odwiedzało je   nawet 6000 osób dziennie.


 


 

 

Źródło: Kleine Zeitung; tragoess-gruenersee.at

Podobne posty

2 Thoughts to “Nadzieja na nurkowanie w legendarnym Grüner See”

  1. Johnd251

    Fckin amazing things here. Im very glad to see your post. Thanks a lot and i’m looking forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?

  2. Smithb407

    Totally pent subject matter, appreciate it for selective information. ekfkgdfeadaacgga

Leave a Comment