Najdłuższe nurkowanie kobiece w wodzie słonej

Najdłuższe nurkowanie kobiece w wodzie słonej
Najdłuższe nurkowanie kobiece w wodzie słonej

Minął niewiele ponad miesiąc od ustanowienia przez Egipcjanina Walaa Hafeza rekordu świata w najdłuższym nurkowaniu w wodzie słonej na obiegu otwartym – przypomnę: 51 godzin i 20 minut a już możemy napisać o kolejnym, rekordowym nurkowaniu. Tym razem jest to podwójny rekord, bowiem nie tylko dłuższe od zanurzenia Walaa o całe 5 minut, ale również dokonane przez kobietę – pierwszy raz w historii tej konkurencji.

 

Najdłuższe nurkowanie kobiece w wodzie słonej odbyło się również na obiegu otwartym i miało miejsce w wodach przybrzeżnych stanu Kalifornia, dokładniej San Diego w prestiżowej dzielnicy La Jolla (nazwa oznacza klejnot), która słynie z bogatej oferty dla amatorów sportów wodnych. Pierwszą tak odważną kobietą, która podjęła się tego zadania okazała się Amerykanka Cristi Quill. Udało jej się pozostać pod wodą na głębokości 5 metrów przez 51 godzin i 25 minut. 

 

Należy podkreślić, że cel tego nurkowanie był niezwykle szczytny – zebranie funduszy na walkę z rakiem. Było to o tyle ważne dla Quill, że w zeszłym roku odeszła jej matką, która przegrała walkę z nowotworem piersi. Zebrane w wyniku tej akcji środki finansowe zasilą American Cancer Society.


 

 

Pamiętajmy, że mimo, iż głębokość nie była wielka – 5 metrów, to pozostawanie na niej przez ponad 51 godzin było dla organizmu Cristi prawdziwym wysiłkiem. Oczywiście miała do dyspozycji leżak, na którym mogła odpoczywać jednak jej ciało permanentnie było poddane ciśnieniu 1,5 at.

 

Ponadto na tej głębokości temperatura wody oceanu wynosiła 15,5°C, co zmusiło Cristi z korzystania z suchego skafandra oraz elektrycznego systemu grzewczego. Nurkowie z jej zespołu zaopatrywali ją w baterie, tak by ciało nurka nie uległo wychłodzeniu.

 

Gratulujemy! 

 

Źródła: kusi.com; justmarinenews.com; ashleyhauck.com

Podobne posty

Leave a Comment