Najgłębsza Błękitna Dziura odnaleziona w Chinach

Najgłębsza Błękitna Dziura odnaleziona w Chinach
Najgłębsza Błękitna Dziura odnaleziona w Chinach

Błękitne Dziury (Blue Holes) niczym magnes przyciągają płetwonurków i freediverów z całego świata. Do najpopularniejszych należą te znajdujące się w Dahab, Belize, Nowym Meksyku, Zanzibarze czy na Malcie. Do tej pory miano najgłębszej należało do Dean’s Blue Hole na Bahamach, której głębokość wynosi 202 metry.

 

Jednak już dziś wiemy, że na Ziemi znajduje się znacznie głębsza Błękitna Dziura. Informację o odkryciu w ostatni piątek ogłosili chińscy naukowcy. Została ona odnaleziona na Morzu Południowochińskim, dokładniej w pobliżu grupy małych Wysp Paracelskich nazywanych przez Chińczyków Wyspami Xisha. Co najciekawsze dziura ma aż 300,89 metrów głębokości. To niemal 100 metrów głębiej od dotychczasowego faworyta – Dean’s Blue Hole.

 

Wyspy Paracelskie są spornym obszarem, do którego prawa roszczą sobie: Chińska Republika Ludowa, Wietnam oraz Tajwan. Terytorium to zostało zajęte przez Chiny w 1974 roku i na podstawie historycznych roszczeń podzielone za pomocą linii dziewięciu kresek (linie demarkacyjne na obszarze Morza Południowochińskiego, które określały zakres roszczeń Chin do wysp). Na Wyspach Paracelskich nie ma stałych mieszkańców.

 

Dziura została odkryta w trakcie trwających od sierpnia ubiegłego roku badań terenowych. Za pomocą specjalistycznego sprzętu- sonarów, podwodnych robotów (ROV) i kamer udało się zbadać nowy Blue Hole oraz określić jego głębokość – bagatela 300,89 metrów! Jednak nie tylko głębokość nowo odkrytej Błękitnej Dziury jest imponująca. Wykonano również pomiary jej szerokości – przy wejściu wynosi ona 130 metrów, natomiast przy dnie jest to około 36 metrów. Do głębokości 100 metrów stwierdzono obecność ponad 20 gatunków ryb i organizmów morskich. Jednak poniżej, ze względu na prawie całkowity brak tlenu nie odnaleziono żadnych form życia.

 

Blue Holes to niezwykle ciekawe miejsca, które przyciągają rzesze nurków. Możliwe, że również ta największa skrywa w sobie tajemnicę… a może jakiś system jaskiń?


 

Czekając na pierwszych eksploratorów zachęcamy do obejrzenia najpopularniejszego podwodnego skoku z Dean’s Blue Hole:


 

 

Źródła: freepressjournal.in; DailyMail; RT

Podobne posty

Leave a Comment