Narkotyzujące się młode delfiny

Delfiny
Delfiny
Nieprzypadkowo delfiny uchodzą za jeden z najinteligentniejszych gatunków w królestwie zwierząt. Naukowcy znaleźli kolejny dowód na potwierdzenie powyższego faktu. Otóż, odkryto, że te sprytne ssaki posiadają używki, którymi potrafią się narkotyzować.

 

Na początku roku w artykule Podwodne sobowtóry na tropie delfinów pisaliśmy o kręconym dla telewizji BBC filmie dokumentalnym o delfinach. Ciekawostką było, że kamery zostały umieszczone w robotach łudząco przypominających morskie stworzenia między innymi: żółwia, łodzika, tuńczyka i małego butlonosa.

 

Okazuje się, że przy okazji kręcenia dokumentu o życiu delfinów odkryto, że młode osobniki potrafią się narkotyzować. Jest to możliwe dzięki toksynie produkowanej przez ryby – rozdymki. Co prawda substancja ta w dużych ilościach może prowadzić do śmierci, jednak delfiny potrafią tak sprytnie obchodzić się z rozdymkami, że te uwalniają bezpieczną dawkę trucizny.

 

Jak narkotyzują się delfiny?

 

Zgodnie z obserwacjami oraz nagraniami naukowców delfiny żują rozdymki następnie podają je sobie nawzajem. W rezultacie ssaki te wpadają w stan podobny do transu. Zdaniem badaczy zachowanie takie stanowi ewidentny dowód, że młode delfiny eksperymentują ze środkami odurzającymi. Zachowanie delfinów wyraźnie zmieniło się po przeżuciu rozdymki. Delfiny zaczęły kręcić się z nosem przy powierzchni wody jakby były zafascynowane własnym odbiciem.

 

Oto fragment wspominanego filmu dokumentalnego:


 


 

Źródło: www.independent.co.uk


 

Zobacz także:

 

IMG_0395
Butlonos
Arothron stellatus
Arothron stellatus
Arothron hispidus
Arothron hispidus
Arothron diadematus
Arothron diadematus

Podobne posty

Leave a Comment