Nazistowski skarb w jeziorze Toplitz

Nazistowski skarb w jeziorze Toplitz

Nazistowski skarb w jeziorze Toplitz

O położonym w Austrii jeziorze Toplitz, a konkretnie o rzekomo zatopionym w tym miejscu nazistowskim skarbie, krążą prawdziwe legendy. Jezioro to wydaje się być idealnym miejscem na ukrycie zrabowanych podczas II Wojny Światowej kosztowności.

 

Jest ono położone na odludziu, z bardzo trudnym dostępem dla pojazdów mechanicznych. Jezioro Toplitz leży na wysokości 718 metrów nad poziomem morza. Dostępne jest tylko od południowego zachodu na długości około 300 metrów, pomimo długości 1920 metrów i maksymalnej szerokości 388 metrów. Pozostałą część linii brzegowej stanowią strome skały i gęste lasy. Jego głębokość to 103m.

 

Nazistowski skarb jest nawet wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największe na świecie zajęcie majątku. Niewątpliwie takie określenie pobudza wyobraźnię.


 

Legenda o skarbie w jeziorze Toplitz

 

Opowieść rozpoczyna się pewnego majowego poranka 1945 roku o godzinie 5 rano na odludziu w austriackich Alpach, kiedy to 21-letnia Ida Weisenbacher usłyszała pukanie do drzwi. Otworzyła je i zobaczyła oficera III Rzeszy, który zażądał przygotowania potrzebnej im bryczki. Dziewczyna zrobiła to, o co ją prosił.

 

Następnie pojazd został załadowany tajemniczymi skrzyniami. Każda skrzynia była oznaczona literami oraz liczbami, jednak nie dawały wskazówek co do ich zawartości. Później oficer poprosił Idę by pojechała nad brzeg jeziora Toplitz. Było to uzasadnione, bowiem droga prowadząca do jeziora jest tak kręta, że nie mogą się nią poruszać jakiekolwiek większe pojazdy, tym bardziej wojskowe. Dotarcie nad jezioro jest możliwe praktycznie tylko bryczką.

 

Po przybyciu nad brzeg jeziora funkcjonariusze natychmiast zaczęli wrzucać tajemnicze skrzynie do jeziora, jedna po drugiej. Młoda dziewczyna była niezwykle zaintrygowana zawartością skrzyń, jednak nie miała śmiałości zapytać. Jeszcze dwukrotnie Ida wracała krętą drogą po kolejne skrzynie, które trafiały do wód jeziora Toplitz.

 

Właśnie taki jest początek plotek dotyczących skarbu w jeziorze Toplitz. Kiedy alianci pokonali nazistów w 1945 roku, odnaleziono jedynie niewielką część dóbr określanych mianem nazistowskiego skarbu. Gdzie podziały się pozostałe kosztowności…?

 

Czytaj dalej: Poszukiwania skarbu w jeziorze Toplitz

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Polak zginął podczas nurkowania w walijskim kamieniołomie
Nieudana próba pobicia rekordu świata kobiet
Egipcjanin Saddam Killany planuje spędzić pod wodą 150 godzin!
Na Gardzie trwają poszukiwania polskiego nurka
60 antycznych wraków odnaleziono w Morzu Czarnym
U wybrzeża Belgii odnaleziono U-Boota z okresu I Wojny Światowej
Włoch Luca Pedrali zanurkował na 264 metry
249 metrów – nowy rekord Polski służb mundurowych
The Shape of Water – wyjątkowa baśń Guillermo del Toro
Freediver Andrea Zuccari wykonał zanurzenie na 185 metrów!

Na wesoło

Nurkowanie i fizyka

Jaka to roślina?

Lemna trisulca (Rzęsa trójrowkowa)

Co to za zwierzę?

Short Dragonfish (Eurypegasus draconis)

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top