Czy Nessie-mityczny potwór z Loch Ness istnieje?

Nessie - mityczny potwór z Loch Ness
Zdjęcie Nessie z 1934 r. wykonane przez pułkownika Roberta Wilsona,
londyńskiego medyka.

Wody skrywają różne tajemnice, jednak nie wszystkie są tak powszechnie znane jak Nessie. Śmiało mogę powiedzieć, że o Nessie – mitycznym potworze z jeziora Loch Ness słyszał każdy. Nessie, to jeden z najbardziej znanych symboli Szkocji, a zarazem atrakcja turystyczna regionu. Ta międzynarodowa sława potwora z Loch Ness narodziła się na początku lat 30. XX wieku. Trwa ona do dziś i przyciąga do Szkocji rzesze turystów z całego świata.

 

 

Nessie szybko stała się bohaterką wielu filmów i książek. Ludzie, zwłaszcza mieszkańcy Wysp Brytyjskich podchodzili do legendy niezwykle serio, były organizowane ekspedycje naukowe a niektórzy prowadzili szczegółowe obserwacje potwora.

 

Początkiem bieżącego roku brytyjskie media obiegła dość zaskakująca wiadomość jakoby przez ostatnie 18 miesięcy nikt nie zauważył Nessie. Trzeba przyznać, że to dość bezprecedensowa sytuacja, która nie miała miejsca od 1925 roku. Co ważne również w rejestrze Campbella (mężczyzny, który od 17 lat prowadzi zapiski wszelkich doniesień na temat legendarnego potwora) nie zanotowano jakiekolwiek obserwacji Nessie. Zestawienie Campbella zawiera dokładnie 1036 obserwacji. Od początku XXI wieku liczba osób zgłaszających informacje o Nessie regularnie zmniejszała się, ale jeszcze w 2012 r. kilku świadków utrzymywało, że widziało potwora. Ponoć zgłoszenia są selekcjonowane pod kątem ich wiarygodności (nie pytajcie mnie w jaki sposób).


 

Nessie – ostatni dowód na istnienie potwora

Potwór z Loch Ness - Nessie
Zdjęcie satelitarne z appki Apple’a
Przedstawia ono niezidentyfikowanego stwora w wodach jeziora Loch Ness

Nic dziwnego, że tak wiele emocji wzbudziła informacja o tym, że Nessie znów się pojawiła. Tym razem dostrzeżono ją na zdjęciu satelitarnym (po lewej), które szybko obiegło świat. Trzeba przyznać, że obraz ten wygląda naprawdę przekonująco i może zachęcić do uwierzenia w Nessie największego sceptyka.

 

Owa mroczna postać w wodach jeziora Loch Ness uchwycona została przez satelitę. Ma ona około 30 metrów długości oraz dwa gigantyczne ramiona. Obraz ten przez 6 miesięcy badała grupa ekspertów z Oficjalnego Fan Klubu Potwora z Loch Ness. W rezultacie po odrzuceniu wielu hipotez stwierdzono, że najprawdopodobniej jest to nieuchwytna Nessie.

 

Nessie - mityczny potwór z Loch Ness
Niezidentyfikowane zdjęcie satelitarne wód jeziora Loch Ness

Oczywiście pojawiła się teoria, iż jest to ślad po przepływającej łodzi, jednak sama łódź zniknęła. Na zdjęciach można zobaczyć zacumowane przy brzegu łodzie, jednak żadna z nich nie płynie. Fotografia została pokazana ekspertom od żeglugi, jednak nawet oni nie byli w stanie określić co się na nim znajduje.

 

Cokolwiek to jest, to z pewnością znajdowało się pod woda i kierowało na południe. W tym czasie nie były prowadzone w jeziorze Loch Ness żadne podwodne badania, także rozmiar obiektu sugeruje, że to właśnie Nessie. Inne logiczne wyjaśnienia nie znajdują zastosowania do tak dużego obiektu.

 

Satelitarne zdjęcia trafiły do Fan Klubu Potwora z Loch Ness z dwóch niezależnych źródeł. Zgłosiły je dwie osoby, które przeglądając mapę udostępnianą na smartfony przez Apple zobaczyły dziwny ślad na jeziorze. Twierdzą one, że zupełnie przypadkowo trafiły na znalezisko i nie spodziewały się, że będzie o nim tak głośno. Nie ulega wątpliwości, że Nessie wzbudza spore emocje.

 

To nie Nessie
Tym razem nie jest to Nessie a po prostu płynąca łódź

Łatwy dostęp do globalnych baz danych, w tym do zdjęć satelitarnych prowadzi niekiedy do absurdalnych nieporozumień. Właśnie taka sytuacja dotyczy wskazanych powyżej zdjęć. Okazuje się, że wyjaśnienie jest dość proste, oczywiste…i nie prowadzi nas do Nessie.

 

Widoczny tylko na satelitarnych zdjęciach Apple Maps rzekomy potwór, to tak naprawdę ślad po łodzi (zobaczcie na zdjęcie po lewej). Dla niedowiarków śpieszę z wyjaśnieniami.

 

   1. Zdjęcia satelitarne nie są zbierane w czasie rzeczywistym. W większości fotografie te zostały wykonane w styczniu 2005 roku przez satelity QuickBird lub zakupione od innego przedsiębiorstwa.
   2. Satelity przemieszczają się wzdłuż orbity i wykonują serie zdjęć, które następnie są ze sobą składane. Coś na zasadzie wykonywania zdjęć panoramicznych, które następnie są składane w jedno.
   3. Oczywiście złożone zdjęcia nie są doskonałe. Skąd na przykład jeśli jeden obraz pokazuje łódkę, która jest całkowicie rozmyta (jak prawie każda łódź fotografowana z kosmosu), a drugi to zdjęcie tylko niebieskiej wody, to w rezultacie powstanie dość upiornie wyglądający, niebieski kontur łodzi, taki jak na zdjęciach z Nessie (powyżej).
   4. Ponadto firma Apple nie posiada własnych satelitów obrazowania. Fakt, że obraz przedstawiający rzekomą Nessie pojawia się tylko w Apple Maps, nie występuje natomiast Google Maps może wynikać z faktu, że Apple do złożenia obrazu jeziora Loche Ness używa nieco innego zestawu zdjęć satelitarnych albo ma słabszy algorytm postępowania z artefaktami.
   5. Zarówno łódź jak i obraz potwora mierzą około 20 metrów. Okazuje się, że w przyrodzie nie występują 20-metrowe sumy a rekiny wielorybie raczej nie gustują w słodkich wodach. Reasumując, jeśli coś wygląda dokładnie jak ślad łodzi, w miejscu, gdzie jest ich mnóstwo, to może to po prostu łódź.

Czytaj dalej: Legenda o potworze z Loch Ness

Podobne posty

Leave a Comment