Niepozorna rybka naturalną metodą na malarię

Niepozorna rybka metodą na malarię
Niepozorna rybka metodą na malarię

W Indiach trwa akcja rozpowszechnia znanego od ponad wieku sposobu walki z malarią. Do boju stają niepozorne choć popularne wśród akwarystów rybki – gupiki (inna nazwa: pawie oczka; łac. Poecilia reticulata).

 

W zeszłym miesiącu na południu Indii powstał specjalny Ruch gupików. Ta nieformalna organizacja ma na celu promowanie kontrolowania malarii za pomocą naturalnych środków takich jak rybki pawie oczko.

 

Wolontariusze, którzy przyłączyli się do kampanii odwiedzają lokalne szpitale oraz szkoły przywożąc ze sobą słoiki wypełnione wodą oraz larwami komarów i gupikami. W ten sposób chcą pokazać wszystkim niedowiarkom jak rybki te żywią się larwami komarów.

 

Jednym z założeń akcji jest upowszechnienie wiedzy i profilaktyki przeciw malarii. Kampania ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na przypadający w dniu 25 kwietnia Światowy Dzień Malarii.

 

Mimo, że sposób na walkę z chorobami przenoszonymi przez komary (wśród nich malarią) jest znany od ponad stu lat, to indyjski rząd nie popiera takiej profilaktyki. Powodem tego może być fakt, że rząd nie wprowadził powszechnej praktyki stosowania gupików na obszarach wiejskich Indii, gdzie choroby przenoszone przez komary powodują każdego roku śmierć tysięcy ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia około 3,4 mld ludzi jest zagrożonych malarią. W samych Indiach malaria zabija prawie 20.000 osób rocznie a około 15 mln choruje na malarię.

 

Złe warunki sanitarne, nieusuwane śmieci, stojąca woda i zmieniające się warunki klimatyczne są postrzegane jako główne powody rozprzestrzeniania się malarii. Rozpylanie środków owadobójczych i stosowania moskitier to najbardziej popularne środki zahamowania malarii. Jednak jak przyznają eksperci gupiki są najtańszym i najskuteczniejszym narzędziem do walki z malarią. W niektórych rejonach Indii już rozpoczęto hodowle gupików na masową skalę.


 

 

Źródło: ipsnews.net

Podobne posty

Leave a Comment