Nieudana próba pobicia rekordu świata kobiet

Nieudana próba pobicia rekordu świata kobiet w najgłębszym zanurzeniu

„Nasz zespół wsparcia jest kompletny. Powitaliśmy Pascala Bernabe!”
Fot. Facebook data: 20.09.2017 r.

W miniony weekend podjęta została próba pobicia rekordu świata kobiet w najgłębszym zanurzeniu. Miała ona miejsce u wybrzeży greckiego Półwyspu Sithonia, dokładnie na środku zatoki Toroneos. Planowano wykonać zanurzenie na głębokość 231 metrów.

 

Wyzwania podjęli się 45-letnia Bułgarka Teodora Balabanova wraz z 47-letnim mężem. Za cel postawili sobie wykonanie najgłębszego w historii kobiecego zanurzenia. Oboje  to instruktorzy nurkowania, właściciele centrum nurkowego Atlantis w Nikiti w Grecji.

 

Planowany czas całkowity nurkowania: 5 godzin i 30 min

Gazy: 30 butli z 10 różnymi mieszankami oddechowymi

Konfiguracja: nurkowanie na obiegu otwartym w konfiguracji backmout

Najgłębsze wykonane dotychczas nurkowanie: 200 metrów w dniu 15 września 2017 roku

 

Według doniesień świadków zdarzenia parze udało się wykonać zanurzenie na głębokość 231 metrów. Niestety podczas wynurzania pojawiły się problemy. Mężczyzna poczuł się źle będąc jeszcze poniżej 200 metrów. Natomiast kobieta straciła przytomność. Najprawdopodobniej została wystrzelona na powierzchnię z głębokości 60 metrów na długo przed zakończeniem planowanej dekompresji. Niestety nie udało się jej pomóc. Zgon stwierdzono w szpitalu. Mąż zmarłej został zatrzymany przez nurków wsparcia pod wodą na głębokości około 10 metrów przez co najmniej trzy godziny. Mimo tego doznał on objawów choroby dekompresyjnej i został przetransportowany helikopterem do komory.

 

Przypomnę, że obecnie najgłębsze, kobiece zanurzenie na głębokość 221 metrów zostało wykonane w 2004 roku przez Vernę van Schaik w południowoafrykańskiej jaskini Boesmansgat. Natomiast najgłębsze nurkowanie w słonej wodzie wykonała Włoszka Claudia Serpieri w 2000 roku zanurzając się na głębokość 211 metrów. Mimo upływu 13 lat oraz wielokrotnie zapowiadanych prób, żadnej kobiecie nie udało się do tej pory poprawić rekordu Verny. W ubiegłym roku aż dwie nurkujące panie zapowiadały na wrzesień rekordowe zanurzenia (więcej: Czy kobieta pobije w tym roku rekord w najgłębszym zanurzeniu?). Ostatecznie żadna nie podjęła się wykonania rekordowego nurkowania.

 

Nie jest to pierwszy i zapewne nie ostatni śmiertelny wypadek nurkowy jaki ma miejsce w trakcie próby pobicia rekordu świata. Przypomnę, że poprzedni, głośny wypadek śmiertelny w trakcie próby pobicia rekordu świata miał miejsce w sierpniu 2015 roku. Wtedy to Guy Garman (znany jako Doc Deep) podjął się wykonania zanurzenia na głębokość 365 metrów (więcej: Guy Garman (Doc Deep) fatalna próba zanurzenia na 365m).

 

Niestety, zaledwie dwa dni przed wypadkiem Bułgarki miał miejsce śmiertelny wypadek Polaka. Wacław Lejko planował wykonanie w jeziorze Garda zanurzenia na głębokość 275 metrów. Nieprzypadkowo wspominam ów wątek. Nurkowanie Polaka byłoby najgłębszym nurkowaniem służb mundurowych, ale oprócz tego jednym z najgłębszych nurkowań wykonanych przez naszych rodaków (więcej: Na Gardzie trwają poszukiwania polskiego nurka).


 

Przeczytaj także:


 

Źródło: halkidikinews.gr; atlantis-scubadiving.com; Facebook Atlantis Diving Center, Nikiti – Greece; delo.bg; nytimes.com

Jeden komentarz. Odpowiedz coś!

  1. Współczuję rodzinie. O ile od niespełna 20 lat uprawiam różne sporty ekstremalne, o tyle nie potrafię zrozumieć pogoni za cyferkami.

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Niech MOC będzie z nami! Nurkowy Festiwal Mocy 2018
Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda
Pobity rekord świata w nurkowaniu CCR 316m
Rekord świata w nurkowaniu CCR
Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków
Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko
PADI Women’s Dive Day 2018 za tydzień!
Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Powstała grupa Jolly Diver SHE – stworzona dla nurkujących KOBIET!
Mszczonów: powstaje najgłębszy basen na świecie!

Na wesoło

Okręt podwodny w centrum Mediolanu

Jaka to roślina?

Stratiotes aloides (Osoka aloesowata)

Co to za zwierzę?

Kabryl (Serranus cabrilla)

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top