Nowe wraki Zalewu Szczecińskiego

sonogram_barka_d
Sonogram barki

We wtorek, 29 października br. w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona dwóm, nowym obiektom odkrytym na dnie Zalewu Szczecińskiego.

 

W dniach 27 – 28 sierpnia br., na zlecenie Urzędu Morskiego w Szczecinie, Zakład Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service Sp. z o. o. z siedzibą w Szczecinie przeprowadził rozpoznanie dwóch stanowisk wrakowych, zlokalizowanych na wodach Zalewu. Prace realizowano z jednostki hydrograficznej Urzędu Morskiego w Szczecinie, k/h „Wega”.

 

Na stanowiska wrakowe natrafiono w trakcie rutynowych badań dna akwenu. Celem badań była przede wszystkim weryfikacja przypuszczeń, co do wartości zabytkowej wykrytych na dnie obiektów.

 

Dzięki wykorzystaniu pojazdu podwodnego typu ROV wyposażonego w kamerę oraz sonaru skanującego wysokiej częstotliwości udało się stworzyć szczegółowy obraz dna w miejscu zalegania obu wraków. Obraz ten pomógł również w identyfikacji i inwentaryzacji znalezisk.


 


 

Pierwszy z wraków znajduje się w pobliżu przesmyku z Dużego Zalewu na Mały.

 

Jest to znajdujący się na głębokości około 8 metrów zespół dwóch, połączonych ze sobą, stalowych barek o długości około 20 metrów i szerokości 4 metrów.

 

Kadłuby jednostek połączono ze sobą przy pomocy 4 stalowych belek, tworząc tym samym stabilną platformę o powierzchni ponad 150 m². W pobliżu burt jednej z barek odkryto pozostałości po kratownicowej konstrukcji, długości około 19 metrów.

 

Na podobne, zatopione urządzenie nie natrafiono w dotychczasowych badaniach prowadzonych na stanowiskach wrakowych w obrębie wód terytorialnych Polski.

 

Wiek wraku, że względu na obecność nitów w poszyciu obu barek, oceniono wstępnie na okres sprzed 1945 r. Prawdopodobnie obie barki powstały w okresie międzywojennym lub na początku XX wieku, kiedy w okrętownictwie rzecznym na masową skalę zaczęto stosować jako podstawowy budulec stal.

 

Obecność kratownicowej konstrukcji wskazuje, że jednostka ta mogła pierwotnie pełnić funkcję kafara rzecznego, niezbędnego w większości prac hydrotechnicznych.


 

 

Drugi z wraków, zlokalizowany w pobliżu toru wodnego prowadzącego do portu w Wolinie, to pozostałość po konstrukcji stalowej barki o długości 21 metrów.

 

Jednostka spoczywa na głębokości 4 metrów na równej stępce. Oględziny kadłuba pozwoliły stworzyć szczegółowy plan wraku.

 

W konstrukcji nie stwierdzono poważniejszych zniszczeń. W bardzo dobrym stanie technicznym zachowały się dwie wyciągarki bębnowe zlokalizowane na dziobie i rufie, wykorzystywane prawdopodobnie w celach holowniczych. W części rufowej obecne były fragmenty urządzeń sterowych.


 

Źródło: www.ums.gov.pl

 

Podobne posty

One Thought to “Nowe wraki Zalewu Szczecińskiego”

  1. Bardzo podoba mi się strona 😉 sporo informacji i estetycznie przedstawione.
    Pozdrawiam

Leave a Comment