Odkryto nowy gatunek delfina rzecznego

Nowy gatunek delfina rzecznego
Nowy gatunek delfina rzecznego
Fot. Nicole Dutra

Naukowcy opublikowali informację o odkryciu nowego gatunku delfina rzecznego – Ina Araguaiaensis. Zwierzę to swoją nazwę zawdzięcza rzece Araguaia, w której żyje. Z wyglądu najbardziej przypomina różowego delfina Inia. Możliwe jest, że oba te gatunki rozdzieliły się ponad 2 miliony lat temu.

 

 

Odrębność poszczególnych gatunków delfinów rzecznych została poparta badaniem DNA, krwi oraz porównaniem ich czaszek. Badacze twierdzą, że już gołym okiem widać różnicę, głównie w wielkości i liczbie zębów.

 

Legenda z rejonu środkowej Brazylii głosi, że zabicie przez człowieka delfina rzecznego przynosi człowiekowi pecha. Jeśli wierzymy w lokalne gusła, to zabójca, który spojrzy delfinowi w oczy będzie do końca życie nękany sennymi koszmarami.

 

Jednak to nie jedyne powody na potwierdzenie wyjątkowości tych inteligentnych ssaków. Okazuje się, że zwierze to potrafi jeszcze zaskoczyć, nawet naukowców, którzy w rzece Araguaia w środkowej Brazylii odkryli nowy gatunek słodkowodnego, rzecznego delfina. Jest to niezwykle rzadkie stworzenie, co więcej napotkane pierwszy raz od niemal wieku (ostatni zanotowany przypadek miał miejsce w 1918 roku).

 

Nowy gatunek delfina rzecznego
Nowy gatunek delfina rzecznego

Amazońskie delfiny rzeczne to niezwykle osobliwe istoty, które już samym wyglądem różnią się od swoich krewniaków – delfinów morskich. Przede wszystkim posiadają dłuższy dziób, mogą być różowe oraz szare (jak morskie delfiny) oraz posiadają mniejsze oczy.

 

Cechy charakterystyczne delfinów rzecznych to: wydatne czoło, mała płetwa grzbietowa i długi, wąski dziób, który znakomicie sprawdza się w trakcie poławiania ryb spośród plątaniny korzeni nabrzeżnych drzew oraz w przekopywaniu mulistego dna w poszukiwaniu skorupiaków. Niezwykle interesująca zdolność to możliwość odchylania głowy nawet pod kątem prostym. Umożliwiają im to niezrośnięte kręgi szyjne (inaczej niż u butlonosów). Niestety delfiny te są narażone na większe zagrożenia – kłusowników oraz zanieczyszczenia z funkcjonujących przy rzece elektrowni wodnych.

 

 Występowanie delfina rzecznego

 

Delfiny rzeczne zaliczane są do najrzadziej występujących zwierząt na świecie. Do dziś odkryto zaledwie cztery gatunki, które od razu znalazły się na światowej czerwonej liście gatunków zagrożonych. Jeśli dopisze nam szczęście spotkamy je w Amazonce (Brazylia), Gangesie i Indiach (Indie i Pakistan), w Jangcy (Chiny) oraz w La Placie (Argentyna i Urugwaj). Dane dotyczące populacji poszczególnych gatunków delfinów rzecznych są niekompletne, nie do końca znana jest rzeczywista liczba żyjących osobników.

 

Jak to możliwe, że gatunek tego wyjątkowego delfina rzecznego przez tak długi czas pozostawał niezauważony?

 

Zdaniem naukowców decydujące znaczenie miało podobieństwo do pozostałych gatunków przy stosunkowo niewielkiej populacji. Na podstawie zebranych danych badacze mają niemal pewność, że populacja nowo odkrytego gatunku to zaledwie tysiąc osobników. Obecnie prowadzone są dokładne badania nad nowo odkrytym gatunkiem delfina rzecznego. Ich wyniki powinny być znane już za kilka tygodni.


 

 

Źródło: Plos One


 

Zobacz także kuzyna delfina rzecznego:

 

IMG_0395
Butlonos

Podobne posty

One Thought to “Odkryto nowy gatunek delfina rzecznego”

  1. […] Odkryto nowy gatunekdelfina rzecznego […]

Leave a Comment