NR-1, tajemnica U.S. Navy

NR-1
Naval Research Vessel (NR-1)

Jednostka podwodna o napędzie atomowym NR-1 to jedna z większych tajemnic marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Okręt wykorzystywany był do badań naukowych, podwodnych operacji poszukiwawczych oraz ratunkowych.

 

W trakcie czterdziestu lat służby wykonywał głębinowe badania naukowe oraz inżynieryjne związane z okrętami podwodnymi. Najistotniejszymi cechami tej jednostki był napęd jądrowy przy możliwości wykonywania rutynowych operacji na głębokości 915 metrów. Co istotne, taka głębokość operacyjna była możliwa przy zastosowaniu do konstrukcji kadłuba stali HY-80.

 

Podwodny okręt atomowy NR-1 charakteryzował się unikalnymi możliwościami, które pozwalały na wykonywanie wielu istotnych niebojowych misji o znaczeniu militarnym. Ponadto, dzięki wyposażeniu w robotyczne ramię i kółka mógł on jeździć po dnie oceanu.


 

Program Naval Research Vessel zakładał budowę co najmniej jeszcze jednego okrętu tej klasy o sygnaturze NR-2. Miał on być wykonany ze stali HY-130, co umożliwić miał osiąganie jeszcze większych głębokości operacyjnych.


 

Źródło: www.wiadomosci.wp.tv

Podobne posty

Leave a Comment