Nurek Jerzy Błaszczyk odszedł na zawsze

Nurek Jerzy Błaszczyk odszedł na zawsze Fot. Darek SepiołoLuty tego roku to wyjątkowo smutny miesiąc, usiany wypadkami nurkowymi oraz tragicznymi wiadomościami, o których ciężko poinformować. Jedną z nich jest informacja o śmierci Jerzego Błaszczyka – nurka technicznego, eksploratora, rekordzisty Polski, instruktora nurkowania, ale przede wszystkim pełnego pasji do podwodnego świata, członka i organizatora wielu projektów nurkowych… znajomego, przyjaciela, partnera nurkowego, ojca. Jerzy odszedł za wcześnie, w wieku 46 lat, po nierównej walce z chorobą nowotworową.

 

Tym, którym nie udało się spotkać Jurka na swojej drodze polecam filmy nurkowe Pod Ciśnieniem lub Piwnice Diabła (oficjalnie dostępny tylko trailer). Dokumenty te z pewnością przybliżą osobę Jurka, nie tylko to jakim był nurkiem, ale przede wszystkim jakim był człowiekiem…

 

Tym, którzy znali „Jurasa”, „Melona” osobiście, przede wszystkim Rodzinie, w szczególności córce Marysi, Bliskim, Przyjaciołom, Znajomym składam szczere wyrazy współczucia z powodu nieocenionej straty.


 

Jerzy Błaszczyk na zawsze wpisał się w historię wymagającego, eksploracyjnego, głębokiego nurkowania technicznego oraz nurkowania jaskiniowego.

 

Jurek pierwszego swojego nura wykonał w 1998 roku. Pomimo odbycia wielu wypraw nurkowych, niektórych w naprawdę odległe zakątki świata, Jerzy zauroczył się Dahabem –  niewielką miejscowością położoną na półwyspie Synaj nad Zatoką Akaba.  Urzekła go sielankowym nastrojem i pięknym położeniem wśród gór. Wydaje się, że to właśnie w Dahab nurkowanie przerodziło się z hobby w prawdziwą pasję… pasję, która dawała siłę i była motorem napędowym działań Jurka przez następnych kilka lat.


 

Zobaczcie galerię niepublikowanych zdjęć Jerzego Błaszczyka udostępnioną przez wieloletniego partnera nurkowego – Cezarego Abramowskiego.

 

Wielu z nas Jerzy Błaszczyk kojarzy się przede wszystkim z rekordowym zanurzeniem na głębokość 231 metrów (rekord Polski – najgłębsze zanurzenie na obiegu otwartym). Nurkowanie miało miejsce w dniu 30 czerwca 2007 roku w egipskiej miejscowości Dahab, w miejscu nurkowym The Bells. Mniej osób wie, że zanurzenie było częścią projektu, do którego przygotowania trwały ponad 3 miesiące a jego celem była eksploracja niedostępnych dla człowieka i jeszcze nie odkrytych zakątków Morza Czerwonego. Co istotne ekspedycji udało się dotrzeć w nowe, dotąd nie odkryte obszary. Eksploracja została wyróżniona prestiżową nagrodą National Geographic Travelery 2007 w kategorii Wyprawa Roku.


 

Zobaczcie zwiastun filmu Pod Ciśnieniem dokumentującego zarówno przygotowania jak i nurkowanie na głębokość 231 metrów


 

Jerzy był członkiem grup zajmujących się głębokimi eksploracjami, jedną z nich była Deep Explorers.  Od 2003 roku zespół ten organizował projekty eksploracji Morza Czerwonego – głównie w okolicach Dahab i Sharm El Sheikh. Jedno ze spektakularnych odkryć członków grupy, to odnaleziona w 2005 roku na głębokości 130 metrów poniżej słynnego The Canyon grota. W tym samym roku ekipa spenetrowała jaskinię Ras Mamlah oraz wykonała setki głębokich nurkowań w miejscach nurkowych wokół Dahab.

 

Kolejne wyzwania, to eksploracje meksykańskich cenote. Grupa poświęciła sporo czasu na badanie cenote Sabak Ha. W ten sposób powstał dokument Piwnice Diabła.


 

Zwiastun dokumentu Piwnice Diabła – ukazującego tajemnice cenote Sabak Ha


 

 

Pasja, wyzwanie, przygoda… te słowa najlepiej odzwierciedlają życie Jerzego. Wierzymy, że nadal eksplorujesz, to co dla nas nieosiągalne, że pokonujesz słabości i przesuwasz granice wytrzymałości. Takim Cię zapamiętamy!

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Nie taki CCR straszny… pierwszy rok na obiegu zamkniętym
Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top