Nurek skazany za plądrowanie wraków

Nurek skazany za plądrowanie wraków
Nurek skazany za plądrowanie wraków

Warto, dla przestrogi czasem poinformować o skazaniu nurka za plądrowanie historycznych wraków, nawet gdy zdarzenie ma miejsce na Wyspach Brytyjskich.

 

Vincent Woolsgrove z Ramsgate w hrabstwie Kent, 49-letni nurek komercyjny został skazany na dwa lata więzienia za wydobycie oraz sprzedaż za  kwotę 46 000 £ trzech dział pochodzących z XVII-wiecznego wraku. Dodatkowo sąd zobowiązał nurka do zapłaty 35 000 £ tytułem kosztów postępowania sądowego.

 

Nurek w 2007 roku odnalazł aż pięć dział, jednak do władz brytyjskich jako odnalezione na wodach Korony Brytyjskiej zgłosił jedynie dwa z nich. Pierwotnie twierdził, iż pozostałe trzy armaty zostały odkryte w wodach międzynarodowych u wybrzeży Kent. Dzięki temu kłamstewku Vincent Woolsgrove otrzymał od tytuł Agencji Żeglugi Morskiej i Straży Granicznej (MCA) prawo własności znaleziska. W 2010 roku sprzedał działa prywatnemu kolekcjonerowi ze Stanów Zjednoczonych.

 

Jednak ostatecznie – w lipcu tego roku, nurek-szabrownik przyznał się do oszustwa potwierdzając tym samym, że armaty zostały wydobyte z brytyjskich wód terytorialnych. Vincent potwierdził, że również te działa pochodzą z wraku HMS London, który zatonął u wybrzeży Southend w hrabstwie Essex w 1665 roku.

 

Działo wydobyte z HMS London
Działo wydobyte z HMS London

Przyznanie się nurka zostało potwierdzone wynikami dochodzenia prowadzonego przy udziale MCA, policji z hrabstw Essex i Kent oraz brytyjskiego rządu – Historic England. Jak dowiedziono trzy działa (jedno z nich na zdjęciu obok), pochodzące pierwotnie z holenderskich statków wojennych, zostały wydobyte z wraku HMS London.

 

Zdaniem brytyjskich ekspertów ta sprawa stanowi ważny precedens w walce z niekontrolowanym szabrownictwem dokonywanym przez przestępców, którzy nie mają szacunku dla morskiego dziedzictwa Anglii. Ponadto podkreślono, że Woolsgrove wykorzystywał zaawansowane techniki oraz wyszukany sprzęt do wydobywania cennych artefaktów z dna morskiego. Dodatkowo podczas dochodzenia odkryto, że Woolsgrove w swoim domu, ogrodzie oraz domu jego dziewczyny zgromadził pokaźną kolekcję fantów z różnych wraków. Łączną wartość łupów oszacowano na ponad 116 000 £.

 

MCA współpracuje już władzami USA w celu odzyskania utraconych przedmiotów. Wydaje się, że po przedmiotowym wyroku sądu całkiem możliwe będzie uzyskanie nakazu konfiskaty mienia pochodzącego z przestępstwa. Niezależnie od powyższego w dniu 12. sierpnia br. miała miejsce oficjalna operacja, której celem było wydobycie z wraku HMS London lawety służącej do transportu broni.


 

Czytaj także o innych przypadkach zatrzymań nurków szabrowników:

Wyrok w sprawie szabrowników z Kent
Zapadł wyrok w sprawie wrakowych szabrowników z Kent
Dwóch nurków uznano winnymi ograbienia brytyjskich wraków
Dwóch nurków uznano winnymi ograbienia brytyjskich wraków
RPA restrykcyjne wobec nurków szabrowników
RPA restrykcyjne wobec nurków szabrowników

10 nurków aresztowanych za plądrowanie indonezyjskich wraków
10 nurków aresztowanych za plądrowanie indonezyjskich wraków
Ray Ives - emerytowany nurek kolekcjoner
Ray Ives – emerytowany nurek kolekcjoner

 


 

 

Źródło: The Thelegraph

Podobne posty

Leave a Comment