Nurek uwięziony przez 20 godzin w podwodnej jaskini

Nurek uwięziony przez 20 godzin w podwodnej jaskini
Wybrzeże L’Estartit w Katalonii

Do dość nietypowego nurkowego wypadku doszło w ostatnią sobotę (19 lipca br.) na północ od portu w L’Estartit w Katalonii. Jak doniosła hiszpańska gazeta El Periódico podczas zanurzenia trzech nurków w wieku 50-60 lat doszło do komplikacji. Nurkowie znaleźli się w trudnym położeniu, co gorsza w jaskini.

 

Być może nie byłoby w tragicznym zdarzeniu nic niezwykłego, gdyby nie fakt, iż historia każdego z trzech nurków potoczyła się zupełnie inaczej.

 

Jednemu z mężczyzn udało się wydostać z jaskini i zawiadomić służby ratunkowe. Na pomoc ruszyli nurkowie z hiszpańskiej Gwardii Cywilnej.

 

Najbardziej niezwykłe są losy nurka, którego odnaleziono w jaskini. Znaleziono go w krytycznym stanie. Nurkowi udało się przeżyć dzięki małej kieszeni powietrza. To właśnie niewielka ilość gazów znajdujących się tuż pod sufitem jaskini pozwoliła przetrwać nurkowi aż 20 godzin.

 

Ratownicy przyznają, że akcja ratunkowa była niezwykle trudna, warunki panujące na wzburzonym morzu zmusiły ich do aż 12-krotnego zanurzania w celu wydobycia nurka uwięzionego w jaskini. Ostatecznie akcja powiodła się a mężczyzna w około 17 w niedzielę znalazł się na powierzchni.

 

Wydobycie ciała zmarłego nurka z powodu trudnych warunków zostało przełożone na poniedziałek. Nieznana jest przyczyna uwięzienia dwóch nurków. Zdarzenie pokazuje, że podwodne środowisko zawsze może Nas zaskoczyć i trzeba być przygotowanym na wszystko.


 

 

 

Źródło: thelocal.es

Zdjęcie: Hector García


 

Zobacz także:

Nigeryjczyk ocalały dzięki bańce powietrznej
Nigeryjczyk ocalały dzięki bańce powietrznej

 

Podobne posty

Leave a Comment