Nurek z Polski zginął w Attersee

Nurek z Polski zginął w Attersee
Nurek z Polski zginął w Attersee

Z przykrością informuję, że w piątek, 13 listopada br., 49-letni nurek z Polski uległ śmiertelnemu wypadkowi w austriackim jeziorze Attersee (Kammersee). Według dotychczasowych ustaleń wypadek wydarzył się przy Schwarze Brücke (Czarnym Moście) a maksymalna głębokość zanurzenia wynosiła 125 metrów.

 

Ciało martwego nurka unoszące się na powierzchni zostało odnalezione przez rybaka około godziny 14.00. Według pierwszych ustaleń był on odpowiednio wyposażony do nurkowania na tej głębokości i posiadał pas balastowy. Nurkowanie najprawdopodobniej było wykonywane na obiegu zamkniętym (rebreather).


 

Nurkowanie odbywało się w pięcioosobowym zespole polskich nurków. Jednak już w trakcie zanurzenia grupa się rozdzieliła a 49-latek chciał zejść głębiej z kolegą przy ściance w pobliżu Schwarze Brücke. U towarzyszącego nurka na głębokości 40 metrów wystąpiły problemy, które przerwały jego dalsze zanurzenie. Mimo tego 49-latek kontynuował zanurzenie do planowanej głębokości 125 metrów (głębokość według danych z jego komputerów).

 

Z wstępnych ustaleń wynika, iż w około 19-stej minucie nurkowania 49-latek dosłownie wyleciał ku powierzchni, minął swojego kolegę czekającego na 40 metrach. Dokładne przyczyny tragicznego zdarzenia nie są znane, prowadzone jest postępowanie zmierzające do wyjaśnienia jego okoliczności.

 

Rejon Schwarze Brücke przyciąga nurków, również o tej porze roku. Nic dziwnego, bowiem w tym miejscu znajdziemy nie tylko głęboką ścianę, ale również bardzo przejrzystą wodę – gwarancję niebywale dobrej widoczności.

 

Niestety, głównie ze względu na głębokość, Schwarze Brücke na Attersee jest miejscem częstych wypadków nurkowych. Poprzedni odnotowany w tym miejscu tragiczny wypadek z udziałem Polaków miał miejsce jesienią 2013 roku.

 

Kolejny raz niewiele wiadomo o wypadku nurkowym choć lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na własnych. Niestety błędy pod wodą często kosztują ŻYCIE… W bieżącym roku w trakcie nurkowania zginęło już 10 osób z Polski (suma wypadków na terenie kraju i zagranicą). Niestety żadna z tych tragedii nie została dostatecznie wyjaśniona a świadkowie, którzy często mogliby dostarczyć wielu cennych informacji wybierają zmowę milczenia.


 

 

Źródło: salzi.at; ooe.orf.at


 

Więcej o nurkowaniu oraz wypadkach na Schwarze Brücke:

Schwarze Brücke Attersee
Schwarze Brücke Attersee

Podobne posty

4 Thoughts to “Nurek z Polski zginął w Attersee”

 1. Dawid

  Ten nurek, o którym jest tutaj mowa jest krewnym mojego sąsiada i bardzo mi przykro, że zginą.

  1. Ula

   Proszę wierzyć, że mi również jest przykro i przeżywam każdą nurkową tragedię… także te, które mnie bezpośrednio nie dotykają. Jednak jestem zdania, że powinno się pisać o wypadkach nurkowych, próbować wyjaśniać i poznawać przyczyny. Takie działanie może uchronić innego nurka, zmusić do zastanowienia, przemyślenia.

  2. Kamila

   DIMITRIS?

   1. Ula

    Opisywany tutaj wypadek dotyczy kogoś innego.

Leave a Comment