Nurkowanie na wraku Costa Concordia

Nurkowanie na wraku Costa Concordia
Zanurzenie na wraku Costa Concordia
Imponującej wielkości napis

Pierwszy raz od zatonięcia w dniu 13. stycznia 2012 roku statku wycieczkowego Costa Concordia włoska policja  Carabinieri udostępniła prawie 8-minutowy film z nurkowania na wraku. Podwodne ujęcia zostały wykonane przez nurków badających jednostkę.

 

Niektóre ujęcia są naprawdę niesamowite. Pływanie po pustych korytarzach i klatkach schodowych samo w sobie nie jest tak fascynujące, jednak co jakiś czas trafia się na obiekt, który jakby zatrzymał się w czasie. Podmokłe książki porozrzucane po jednym z pokładów czy buty któregoś z pasażerów.

 

Są miejsca, które sprawiają wrażenie, że wydarzenia sprzed 2,5 lat w ogóle nie miały miejsca. Wśród nich pozostające na miejscu terminale komputerowe w  recepcji czy wazon stojący na blacie, jakby czekał na nowy bukiet. Są też nieco bardziej upiorne obrazki jak chociażby plątanina rur wewnątrz 290-metrowego statku.

 

Nurkowanie na wraku Costa Concordia
Dzwon z Costa Concordia

Przypomnę tylko, że włoski statek wycieczkowy Costa Concordia osiadł na mieliźnie u wybrzeży wyspy Giglio w piątek, 13 stycznia 2012 roku (i jak tu nie być przesądnym). W wyniku zdarzenia zginęły 32 osoby. Wrak Costa Concordia został podniesiony w dniach 16-17 września 2013 r.

 

Obecnie trwają prace nad przywróceniem jednostce pływalności. W czwartek (3 lipca br.) zostało dołączone ostatnie z trzydziestu urządzeń stabilizujących (pływaków). Teraz zespół techników testuje wszystkie systemy niezbędne do ostatecznego usunięcia wraku z mielizn. Jak ogłosili przedwczoraj włoscy urzędnicy operacja refloat Costa Concordia powinna zakończyć się w ciągu 10 dni.


 

 

Źródło: YT; cbc.ca


 

 

Zobacz inne wpisy dotyczące wraku Costa Concordia:

 

Podnoszenie wraku Costa Concordia
Podnoszenie wraku Costa Concordia
Wrak Costa Concordia podniesiony
Wrak Costa Concordia podniesiony
Nurek zginął na wraku Costa Concordia
Nurek zginął na wraku Costa Concordia

Podobne posty

2 Thoughts to “Nurkowanie na wraku Costa Concordia”

 1. Antek

  Piękny wrak byłby….ech

  Ps. Piszcie częsciej i więcej, żeby Wasza konkurencja miała o czym pisac.

  1. Ula

   Nic Nam nie wiadomo o konkurencji.

   Życzymy miłej lektury i zapraszamy częściej 🙂

Leave a Comment