Nurkowanie na wraku rosyjskiego okrętu podwodnego w 100. rocznicę zatonięcia

Nurkowanie na wraku rosyjskiej łodzi podwodnej w 100. rocznicę zatonięcia
Wrak rosyjskiej łodzi podwodnej klasy SOM

Niespełna rok temu, Zespół Ocean X  Team odkrył w wodach Morza Bałtyckiego, dokładniej na  południowy wschód od Grisslehamn, na głębokości około 90 metrów odkrył wrak rosyjskiego okrętu podwodnego klasy SOM tzw. catfish.

 

Jest to sensacyjne odkrycie, bowiem jest to jeden z najstarszych okrętów podwodnych, wybudowany w 1904 roku. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że długie na 20 metrów a szerokie na 11, podwodne cudeńko znajduje się w całkowicie nienaruszonym stanie. Dokładne położenie jednostki wciąż nie jest podane do publicznej wiadomości.

 

Dokładnie dziś, 23 maja, przypada 100. rocznica zatonięcia jednostki. Przyczyną tragedii było zderzenie ze szwedzkim statkiem SS Ångermanland pomiędzy Arholma i Svartklubben w okolicy latarni morskiej na Morzu Alandzkim. W takcie zderzenia na pokładzie łodzi podwodnej znajdowało się 18 mężczyzn.


 

https://vimeo.com/167753285

 

Niestety, z naszej nurkowej perspektywy, podejmowane są kroki mające na celu wydobycie łodzi z dna Bałtyku. Aktualnie trwa pozyskiwanie pozwoleń niezbędnych na tego typu operację. Oczywiście jest to skomplikowane przedsięwzięcie i nie jest pewne w stu procentach czy się powiedzie.

 

Po ewentualnym wydobyciu, wrak ma trafić do szwedzkiej miejscowości Norrtälje, gdzie publiczność będzie mogła podziwiać go w porcie. Jednak nie pozostałby tam długo, docelowo jednostka ma trafić do Rosji do muzeum w Petersburgu.


 

 

Zapraszam na pierwszą, podwodną wycieczkę po rosyjskiej łodzi podwodnej SOM:


 

Źródło: Facebook Ocean X Team

Podobne posty

Leave a Comment