Jezioro Attersee

Nurkowanie jezioro Attersee

 


 

Nurkowanie jezioro Attersee
Nurkowanie w jeziorze Attersee

Austriackie jezioro Attersee to położony w okolicach Saltzburga malowniczy akwen, który każdego roku przyciąga rzesze fanów wodnego świata. Wśród sportów wodnych dominuje żeglarstwo (ze względu na stałe i silne wiatry, tzw. Rosenwind) oraz nurkowanie.

 

Szacuje się, że rocznie w Attersee wykonywanych jest ponad 200 tysięcy zanurzeń! Attersee to akwen o długości 20 kilometrów, szerokości 4 kilometrów i powierzchni niemal 46 km².

 

Miłośników podwodnego świata przyciąga nad jezioro Attersee niebywale czysta, niemal przeźroczysta woda. Widoczność sięga tu nawet 40 metrów! Kolejną cechą jest łatwo dostępna z brzegu, duża, bo sięgająca nawet 170 metrów głębokość. Dodatkowe atrakcje, takie jak ściany, powalone drzewa, konary czy sporych rozmiarów głazy sprawiają, że każde miejsce nurkowe jest inne i ciekawe.

 

Nurkowanie jezioro Attersee
Tablica informacyjna na Twin Towers

Jeśli dodamy do tego dobrze zorganizowane miejsca nurkowe, oznaczone tablicami z podstawowymi informacjami oraz planem nurkowiska, z parkingiem a niekiedy nawet toaletą, nie pozostaje nic innego jak tylko klarować sprzęt do nurkowania!  Dla Polaków, zwłaszcza tych mieszkających na zachodzie kraju, dodatkowym czynnikiem jest relatywnie nieduża odległość, 600-700 kilometrów.

 

Wszystko to sprawia, że jezioro Attersee jest chętnie odwiedzane zarówno przez nurków rekreacyjnych jak i technicznych.

 

Dookoła jeziora Attersee przebiega droga, która posiada oznaczenia kilometrów. Jest to znaczące ułatwienie w lokalizacji konkretnego miejsca nurkowego. Informacje o kilometrówce znajdziecie w opisach poszczególnych nurkowisk. Zasadniczo nie ma problemów z zaparkowaniem auta choć niektóre parkingi są dość małe i w sezonie, w weekendy może pojawić się kłopot. Zdarza się, jak na przykład na Ofen czy Schwarze Brücke, że parking nie jest bezpośrednio przy wejściu, a kilkanaście/kilkadziesiąt metrów dalej, po drugiej stronie ulicy. Kiedyś rozdawany był bezpłatny przewodnik z oznaczonymi miejscami nurkowymi. Dziś możemy posiłkować się informacjami zawartymi w internecie lub w bazie, w której będziemy napełniali butle nurkowe.

 

Wszystkie miejsca nurkowe na Attersee dostępne są z brzegu. Jednak wejścia do wody są mocno zróżnicowane. Poczynając od betonowych schodów (Schwarze Brücke), poprzez wybetonowane podjazdy (Ofen) po metalowe schodki z drabinką (Twin Towers czy Schlierwand) czy wreszcie kamienisty brzeg (Unterwasserwald).

 

Widoczność pod wodą jest mocno uzależniona od pory roku oraz od ilości opadów deszczu. Generalna zasada jest prosta, im zimniej tym lepsza widoczność. Stąd najlepsze warunki pod wodą panują tu zimą. Warto przed przyjazdem śledzić prognozę pogody, bowiem długotrwałe opady wpływają negatywnie na wizurę w Attersee.

 

Co ciekawego czeka na nurków w wodach jeziora Attersee?

Nurkowanie jezioro Attersee
Powalone drzewa na Unterwasserwald
 • imponujące ściany skalne
 • ciekawa ściana torfowa z miętusami
 • zatopione drzewa, ba! nawet całe lasy
 • podwodne łąki z bogatą florą i fauną
 • niejednorodne dno usiane skalnymi progami, głazami, kanionami
 • różnicowane piaszczyste stoki
 • praktyczne platformy do ćwiczeń
 • zatopione atrakcje: samochody, łodzie, kesony itp.

 

Nurkowanie jezioro Attersee
Krzyż KU PRZESTRODZE

Liczba wykonywanych tutaj rocznie zanurzeń przekłada się niestety również na ilość śmiertelnych wypadków. Najwięcej, bo około 80 tragicznych wypadków nurkowych miało miejsce na Schwarze Brücke. Przypomina o tym postawiony vis a vis wejścia do wody krzyż. Na pocieszenie mogę jedynie dodać, że służby ratunkowe działają naprawdę błyskawicznie.

 

Okolice jeziora Attersee to ciekawe miejsce wypadkowe nie tylko dla nurków, ale również ich nienurkujących rodzin. Na szczególną uwagę zasługuje 70-kilometrowy szlak wędrówkowy prowadzący wokół jeziora Attersee. Inną, bardziej ekstremalną propozycją jest ścianka wspinaczkowa prowadząca po białej ścianie na szczyt Mahdlgupf (1261 m n.p.m.), znajdziecie ją w wiosce Steinbach am Attersee.

 

Zagrożenia na jeziorze Attersee, o których nurek musi pamiętać

Jezioro Attersee
Jedi na Twin Towers
 • łatwo i szybko dostępna głębokość (szczególnie niebezpieczne dla początkujących nurków)
 • jednostki pływające, łodzie – jest ich naprawdę sporo, dlatego warto przed wynurzeniem, jeszcze będąc na dekompresji lub przystanku bezpieczeństwa puścić boję sygnalizacyjną; szczególnie jeśli wynurzamy się w toni
 • wędkarze, których ze względu na bogactwo tutejszej fauny jest dużo. Niebezpieczeństwo stanowią haczyki oraz żyłki. Zagrożenie to występuje głównie na płytkiej wodzie, zwłaszcza w trakcie wynurzania. Warto bacznie obserwować powierzchnię.

 

POPULARNE MIEJSCA NURKOWE

Schwarze Brücke
Schwarze Brücke
Ofen
Ofen

Twin Towers
Twin Towers
Unterwasserwald
Unterwasserwald

 

AUSTRIA w PRAKTYCE


stolica: Wiedeń

powierzchnia:  83 878,99 km²

ludność:  8,611 mln

język: niemiecki

waluta: Euro

zasilanie: 220 V


 

TEMPERATURY w AUSTRII

 

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Temperatura w dzień 1 5 9 14 20 22 24 24 18 13 6 1
Temperatura w nocy -4 -2 1 4 9 11 13 13 9 6 0 -3
Temperatura wody 3 4 4 12 2o 22 22 14 9

 

DOJAZD

Pamiętajmy o opłatach – winietach za przejazd autostradami w Czechach oraz Austrii.


 

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii

Ambasador: Artur LORKOWSKI

Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 c, 1130

Tel dyżurny: +43 69918070220

Tel: +43 1 87015100

Fax: +43 1 87015222

Email: wieden.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.wieden.msz.gov.pl


 

KOMORA DEKOMPRESYJNA

Najbliższa komora dekompresyjna jest oddalona około 110km od jeziora Attersee. Znajduje się ona w Niemczech, w bawarskiej miejscowości Traunstein.

Adres: Cuno-Niggl-Straße 3, 83278 Traunstein, Niemcy

Telefon: +49 861 15967


 

AUSTRIACKIE NURKOWOŚCI

Nadzieja na nurkowanie w legendarnym Grüner See
Nadzieja na nurkowanie w legendarnym Grüner See
Nazistowski skarb w jeziorze Toplitz
Nazistowski skarb w jeziorze Toplitz

Herbert Nitsch - najgłębiej na jednym oddechu
Herbert Nitsch – najgłębiej na jednym oddechu
Nurek z Polski zginął w Attersee
Nurek z Polski zginął w Attersee

Wypadek nurkowy Polaka na Attersee
Wypadek nurkowy Polaka na Attersee