Wyspa Murter

 


 

Loading map...

Loading


 

 

Wyspa Murter Chorwacja
Malowniczo położona chorwacka wyspa Murter

Murter, to chorwacka wyspa położona w Dalmacji, a konkretniej w północno-zachodniej części archipelagu Šibenickiego. Powierzchnia wyspy to 17,58 km² a długość linii brzegowej 42,6 km.

 

Na wyspie znajdują się takie miejscowości jak: Betina, Jezera, Murter i Tisno. To właśnie w tej ostatniej znajduje się most łączący Murter z kontynentem. Jest to spore udogodnienie w dojeździe na wyspę Murter, co równie ważniejsze bezpłatne. Jako ciekawostkę dodam, że kanał, nad którym przechodzi most ma w najwęższym miejscu zaledwie 20 metrów.


Wyspa Murter, Chorwacja
Ekstremalna droga na Murter
Wyspa Murter, Chorwacja
Bajeczna Jezera

 

Czas wolny na wyspie Murter

Położenie wsypy Murter gwarantuje możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu. Jeśli lubicie zwiedzać, to warto wybrać się do oddalonego zaledwie 30 kilometrów miasta Szybenik.

 

Natomiast wieczorem warto wybrać się biegnącą wybrzeżem Morza Adriatyckiego drogą nr 8 nazywaną również Magistralą Adriatycką (chor. Jadranska Magistrala) do Zadaru (około 60 kilometrów). Tutaj jedną z największych turystycznych atrakcji są morskie organy (Morske Orgulje). Ta ciekawostka architektoniczna jest wyjątkowa na skalę światową. Niezwykły dźwięk nazwany „morską muzyką” jest wytwarzany przez fale morskie przechodzące przez znajdujące się w wodzie rury. Im większa fala, tym intensywniejsza jest wodna symfonia.

 

Nieopodal organów, na nadmorskim bulwarze znajduje się Pochwała Słońca (Pozdrav Suncu) – ciekawa instalacja architekta Nicoli Bašicia, która imituje cały układ słoneczny.

 

Park Krka wodospady
Park Narodowy Krka

Jeśli nie jesteście fanami zwiedzania i wolicie kontakt z naturą, to warto wybrać się z wyspy Murter do oddalonego około 40 kilometrów Narodowego Parku Krka.

Założony w 1985 roku park zlokalizowany jest w środkowym i dolnym biegu rzeki Krka, która tworzy tu  wodospady m.in. Roški Slap, Skradinski Buk, kaskady oraz bystrzyny. To właśnie dzięki wszechobecnej wodzie zwiedzanie nawet w upalny dzień nie jest zbyt męczące.

Ciekawostką jest znajdujące się w centralnej części parku Krka jezioro Visovac, które posiada na środku niewielką wyspę z klasztorem Franciszkanów.


Park Narodowy Krka Chorwacja
Chorwacja – Park Narodowy Krka
Krka Park Narodowy
Meandry rzeki Krka

 

Nurkowanie wyspa Murter

Nurkowania w lazurowych wodach Adriatyku, dokładniej w pięknym regionie Północnej Dalmacji oferują ciekawe i bardzo zróżnicowane pozycje. Dodatkowego uroku dodaje bardzo dobra widoczność, miejscami sięgająca nawet 40 metrów oraz bogata fauna i flora.


 

Wraki dostępne z wyspy Murter

Wyspa Murter - wraki
Junkers Ju-87 Stuka

Z chorwackiej wyspy Murter dostępnych jest parę naprawdę pięknych wraków. Jednostki znajdują się na głębokościach, poczynając od 25 metrów na nieco ponad 60 metrach kończąc. W większości, ze względu na głębokość 40m+, wraki przeznaczone są dla doświadczonych nurków oraz raczej na nurkowania dekompresyjne.

 

Najpłycej położonym – 25-28 metrów, ale również jednym z ciekawszych wraków w okolicy wyspy Murter jest bombowiec Junkers Ju-87 Stuka. Wrak samolotu został on odkryty we wrześniu 2014 roku w okolicy chorwackiej wyspy Żirje.

 

Oprócz Junkersa wody Adriatyku w tej okolicy skrywają kilka innych jednostek z okresu II Wojny Światowej. Wśród nich znajduje się  jeden z popularniejszych wraków – Franscesca da Rimini. Inną, mniej znaną pozycją jest wrak holownika Gladiator. Jednak znajdziecie tutaj również położony na głębokości 60 metrów współczesny wrak statku transportującego cement – MV Borak.

 

Chorwacja wrak Francesca da Rimini rufa
Rufa wraku Francesca da Rimini

Część z wraków jest koncesjonowana i wymaga posiadania przez bazę specjalnego pozwolenia na nurkowanie. Przykładem jest chociażby Junkers Ju-87 Stuka czy Francesca da Rimini.


 

Ciekawe podwodne ściany dostępne z wyspy Murter

Nurkowanie Wyspa Murter
Bačvica – żółte gorgonie

Oprócz wraków ciekawą propozycją są głęboko opadające ściany. Z reguły na ścianach zobaczycie żółte a głębiej granatowo-czerwone gorgonie.

 

Jednym z miejsc, zasługujących na szczególną uwagę jest nurkowisko o nazwie Plić Lumbarda. Znajdziecie to nie tylko sporą grotę, ale przede wszystkim kilka kotwic, w tym jedną dużą górującą nad grotą.


 

Fauna i flora wyspy Murter

Podwodna fauna i flora jest charakterystyczna dla Morza Śródziemnego. Oczywiście najwięcej przedstawicieli morskich zwierząt spotkacie w miejscach objętych szczególną ochroną, czyli w Parku Narodowym Kornati. Bogactwo tamtejszej fauny oczaruje każdego nurka.

 

Nurkowanie Wyspa Murter Chorwacja
Żółte gąbki

Na wrakach zadomowiły się żółte gąbki (Aplysina aerophoba), które dodają uroku oraz sprawiają, że jednostki, które od dawna spoczywają na adriatyckim dnie wciąż żyją. Spotkacie je również na ścianach oraz w zatokach. W tej części Adriatyku gąbka żółta występuje powszechnie.

 

Jednak to nie jedyny rodzaj gąbek jaki spotkacie w okolicy wyspy Murter. Na stokach ścian znajdziecie ciekawe czerwone gąbki.


Nurkowanie Wyspa Murter - fauna i flora
Gąbka czerwona na Kukuliari
Nurkowanie Wyspa Murter - fauna i flora
Gąbka z ślimakami Phyllidia flava

 

Na chorwackiej wyspie Murter każdy odnajdzie swoje miejsce, poszukajcie sami:

POPULARNE NUROWISKA

German bomber Junkers Ju 87 Stuka Croatia
Junkers Ju 87 Stuka
Chorwacja wrak Francesca da Rimini rufa
Francesca da Rimini

Park Krajobrazowy Kornati Muter Chorwacja
Park Narodowy Kornati

 


 

BAZA NURKOWA

Baza Nurkowa Nautilus
Baza Nurkowa Nautilus

 

FAUNA i FLORA Morza Śródziemnego

morze śródziemne
M.  Śródziemne
Fauna i flora
Amarel (Diplodus vulgaris)
Amarel (Diplodus vulgaris)

Ośmiornica pospolita (Octopus vulgaris)
Ośmiornica pospolita (Octopus vulgaris)
Rurówka
Rurówka

 


 

chorwacja flagaCHORWACJA w PRAKTYCE

 

 

stolica: Zagrzeb

powierzchnia: 56 538 km2

ludność: 4 500 000

język: chorwacki

waluta: kuna chorwacka (HRK)
zasilanie:220 V 50 Hz

 

 

TEMPERATURY w CHORWACJI

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Temperatura w dzień 11 11 13 17 22 26 31 30 25 22 15 12
Temperatura w nocy 4 3 5 8 12 16 21 19 15 11 7 5
Temperatura wody 14 14 14 14 17 20 22 23 21 19 17 15

 

 

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE

 

Ambasada RP w Republice Chorwacji

Chorwacja, Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000

Tel.: +3851 4899444

zagrzeb.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.zagrzeb.polemb.net


 

KOMORA DEKOMPRESYJNA

Najbliższa komora dekompresyjna jest oddalona około 120 km, znajduje się w miejscowości Split

Barokomora Split – IPM HRM Šoltanska 1, 21 000 Split,

Tel: + 385 (0)21 354 511


 

CHORWACKIE NURKOWOŚCI


Freediverka Valentina Cafolla rekord
111 metrów pod lodem, nowy rekord chorwackiej freediverki
Dokument Jeden oddech, w roli głównej freediver Goran Čolak
Dokument Jeden Oddech, w roli głównej freediver Goran Čolak

Goran Colak - rekord w statyce
Freediver Goran Colak poprawił swój rekord świata w statyce na o2
Goran Colak próbuje pobić rekord świata
Goran Colak próbuje pobić rekord świata