Kreta

Kreta panoramka


 

Loading map...

Loading


 

Trochę informacji o Krecie

 

Kreta plaże

Boskie krajobrazy

Kreta to największa grecka a zarazem piąta co do wielkości wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Wyspa stanowi region administracyjny Grecji.

 

Linia brzegowa ma długość około 1040 kilometrów. Największym miastem jest Heraklion (Iraklion), inne większe miejscowości to: Chania, Retimno i Ajos Nikolaos. Transport lotniczy zapewniają dwa duże lotniska w Heraklionie im. Nikosa Kazantzakisa i Daskalogiannis w Chania.

 

Krajobraz wyspy to skaliste wybrzeża przeplatane szerokimi, jasnymi plażami.

Na Krecie panuje typowo śródziemnomorski klimat, lata są gorące i suche, natomiast chłodniejszej zimie towarzyszą obfite opady. To właśnie na Krecie lato trwa najdłużej w Europie. Wyobraźcie sobie ponad 300 słonecznych dni w roku.


 

Wyspa Kreta - Chania

Chania o zachodzie

Wyspa Kreta

Są też góry
©Jérôme Smeets

 


 

 

Pałac w Knossos

Pałac w Knossos

Jednak Kreta to nie tylko piękne widoki, to także historia.

Właśnie na Krecie znajdziecie ruiny pałaców minojskich w Knossos, Fajstos, Malii i Káto Zákros oraz pozostałości archeologiczne w Gortynie czy wzniesione przez Wenecjan fortyfikacje w Retimno i Spinalonga.

 

Słynny wąwóz Samaria i inne mniejsze kaniony Agia Irini, Aradena, Imbros. Warto wybrać się do Cretaquarium w miejscowości Gournes oddalonej około 18 km na wschód od Heraklionu. W przebudowanych po dawnej bazie wojsk USA budynkach znajduje się wiele akwariów, z ogromną ilością stworzeń zamieszkujących Morze Śródziemne.


 

Kreta - zachód Słońca

Romantyczny zachód Słońca
©Jérôme Smeets

Kreta - ciekawski mieszkaniec

Ciekawski mieszkaniec
chyba lubi turystów
©Jérôme Smeets

 


Nurkowanie Kreta

 

Podwodna Kreta

Podwodne atrakcje
©Jérôme Smeets

Ta dość niepozorna wyspa ma całkiem sporo do zaoferowania nurkom. Przede wszystkim znajdziecie tu wiele centrów nurkowych oferujących swoje usługi, także jest z czego wybierać.

 

Warto podkreślić, że niektóre centra nurkowe są na naprawdę światowym poziomie, oferując wyposażenie, komfort i funkcjonalność o jakich w Polsce możemy tylko pomarzyć (a szkoda…). Poza tym Kreta to kilkadziesiąt zróżnicowanych miejsc nurkowych, które zadowolą każdego nurka rekreacyjnego.


 

Nurkowanie na Krecie

Wejście do jednego z nurowisk
©Jérôme Smeets

Większość miejsc nurkowych jest zlokalizowana na północy wyspy, pomiędzy miejscowościami Chania a Sissi. Miejscowością, która oferuje jedne z najlepszych nurowisk na Krecie jest Agia Pelagia położona jakieś 20 km na zachód od Heraklionu.

 

Miłośnicy podwodnych wrażeń będą zachwyceni udogodnieniami jakie tu napotkają. W pełni usatysfakcjonowani powinni być również nienurkujący towarzysze, bowiem Agia Pelagia to nie tylko wspaniale plaże, ale także wiele restauracji, tawern, barów i dyskotek.


 

Nurkowanie na Krecie Plakias

Nurkowanie w Plakias

Natomiast południe Krety oferuje nurkowania w okolicach miejscowości Plakias. Jest to mała, niezwykle malowniczo położona wioska oddalona około 30 km od Retimno.

 

Wśród najpopularniejszych miejsc nurkowych na Krecie wymienić można wrak Messerschmitta Bf 109, Jaskinię El Greco, Niebieską Jaskinię czy Big Anchor (Wielką Kotwicę), gdzie znajdziecie nie tylko naprawdę sporą kotwicę, ale także resztki amfor oraz przyjaznego nurkom groupera o imieniu Bruno.


 

Nurkowanie Kreta ślimak nagoskrzelny

Piękny ślimak nagoskrzelny
©Jérôme Smeets

Samo nurkowanie na Krecie należy do całkiem specyficznych. Z racji dość bliskiego położenia miejsc nurkowych – większość z nich jest oddalona zaledwie 20 minut od bazy, czas przerwy powierzchniowej często spędza się właśnie w bazie. Standardowo dziennie organizowane są dwa nurkowania o godzinie 9.30 i 13.30. Czasem dodatkowo jest możliwość wykonania nocnego nurka.

 

Nurkowanie odbywa się z szybkiej łodzi motorowej, która może jednorazowo podjąć 13 płetwonurków. Większość miejsc nurkowych oznaczona jest bojami, do których cumuje się łódź.

 


Nurkowanie Kreta - ślimak nagoskrzelny

W kolorze pink
©Jérôme Smeets

Nurkowanie Kreta - ślimak

Morska krowa
©Jérôme Smeets


 

Nurkowanie Kreta

Antyczne amfory
©Jérôme Smeets

Temperatura wody jest mocno uzależniona od pory roku w jakie nurkujemy. Najcieplejsza woda o temperaturze 24-27ºC jest w miesiącach letnich, od lipca do września. Jeśli chodzi o widoczność, to rzadko spada ona poniżej 20 metrów a przeważnie, w zależności od falowania wynosi 20-40 metrów.

 

Wbrew powszechnym wyobrażeniom, nie zastaniecie na Krecie podwodnej pustyni. Zamiast tego czekają na Was wspaniałe podwodne widoki, ścianki, jaskinie oraz pozostałości z czasów starożytnych takie jak amfory.

 


 

Kreteńska podwodna fauna i flora

 

Nurkowanie na Krecie

Jest ciekawie i kolorowo
©Jérôme Smeets

Nurkowanie na Krecie nie oczaruje Was mnogością podwodnej fauny i flory choć nie powinno w tym względzie rozczarować. Mimo rabunkowej gospodarki morskiej Grecji udało się zachować dość bogatą faunę. Śródziemnomorski krajobraz upiększają czerwone korala.

 

Spotkamy tu majestatyczne groupery, które dość nieufnie spoglądają na nurków choć trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie, bowiem zdenerwowane potrafią chwycić za piankę.

 

Poza tym warto wypatrywać muren, ośmiornic czy homarów ukrywających się w szczelinach skalnych.


Nurkowanie Kreta - czerwone korale

Kolorów pod wodą nie brakuje
©Jérôme Smeets

Nurkowanie Kreta - Clingfish

Ciekawski Clingfish
©Jérôme Smeets

 


 

Nurkowanie Kreta - jaja ośmiornicy

Jaja ośmiornicy
©Jérôme Smeets

Także dla fanów fotografii makro znajdzie się tu coś ciekawego – przepiękne ślimaki nagoskrzelne a wśród nich hiszpańskie tancerki, intrygujące krewetki czy wreszcie koniki morskie.

 

W toni, zwłaszcza podczas przystanków bezpieczeństwa wypatrujcie ławic barrakud, tuńczyków i makreli.

 

W wodach wokół Krety każdy nurek znajdzie coś dla siebie.


 

Photos courtesy of Jérôme Smeets

Special thanks for sharing with us Your photos.

Specjalne podziękowania za podzielenie się z nami swoimi zdjęciami.

POPULARNE NUROWISKA

 

 


 

KRETEŃSKA FAUNA i FLORA

 


 


grecja  GRECJA w PRAKTYCE


stolica: Ateny

powierzchnia: 131,9 tys. km²

ludność: 10 601 527

język: grecki

waluta: euro (EUR)

zasilanie: 220 V


 

TEMPERATURY na KRECIE

 

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Temperatura w dzień 15 16 17 19 23 28 31 31 28 24 20 17
Temperatura w nocy 9 9 10 12 15 18 21 22 20 17 14 11
Temperatura wody 17 17 17 18 20 23 25 27 25 22 20 18

 

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE

 

Ambasada RP w Atenach

Chryssanthemon 22 154-52

Paleo Psychico Ateny, Grecja

tel.: centr. (0030 210) 679 7700

fax: (0030 210) 679 7711

email: atenyamb@internet.gr

email: info@poland-embassy.gr

www.poland-embassy.gr


 

GRECKIE NURKOWOŚCI

 

 


 

GRECJA na WESOŁO

 

Scroll To Top