Nurkowe Demo Days 2016 Koparki – podsumowanie

Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Tak dziś wyglądają Koparki!

Weekend upłynął przede wszystkim nurkowo jak to przystało na Nurkowe Demo Days 2016. Areną testów, wykładów, wystawców było popularne nurkowisko Koparki z bazą Via Sport Diving Marina „Koparki”.

 

Niewątpliwie była do świetna okazja do spotkań towarzyskich oraz odwiedzenia Koparek, na których ostatnio sporo się działo. Zmiany nastąpiły nie tylko na powierzchni, ale również pod wodą, gdzie pojawił się wrak Wilhelm.


Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Widok na płytszą część kamieniołomu
Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Bodaj najpopularniejsze wejście do wody, momentami mocno oblegane przez nurków

 

Przede wszystkim było INTERESUJĄCO, prelekcje przyciągały osoby zainteresowane konkretną tematyką. Trzeba przyznać, że każdy  ciekawski nurek mógł znaleźć coś dla siebie.

 

Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Jakub Szuster – konfiguracje wrakowe

Sobota upłynęła głównie pod znakiem wykładów a może raczej pogadanek nurkowych. Prelekcje rozpoczął Jakub Szuster prezentując sprzętowe konfiguracje wrakowe. Ze względu na ograniczenie czasowe wykład dotyczył obiegu otwartego.

 

Kuba przedstawił dobre praktyki stosowane podczas nurkowań wrakowych na Bałtyku. Nie obyło się bez prezentowania szpeju na osobie prelegenta. Z Kubą na pewno zobaczymy się już niebawem na Bałtyku!


 

 Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Sea Engineering – prezentacja skutera Sea Voyager SV7

 

Kolejny wykład, to raczej prezentacja zespołu Sea Engineering skuterów podwodnych  Sea Voyager SV7 posiadających unikalne, opatentowane rozwiązania. Wyróżnia je przede wszystkim nowatorska konstrukcja zespołu napędowego, wydajne ogniwa, pełna, cyfrowa informacja o stanie urządzenia, pozwalają na długie i bezpieczne nurkowania. Poznaliśmy budowę skuterów, sposób ich użytkowania, pozostało tylko ruszać na testy!


 

Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Michał Rachwalski – trzy jednostki CCR

 

Później można było poznać budowę oraz zasady funkcjonowania aż trzech jednostek CCR. Michał Rachwalski zaprezentował rebreathery HammerHead, Megalodon oraz Liberty. Nie ulega wątpliwości, że obieg zamknięty cieszy się coraz większą popularnością wśród społeczności nurkowej.


 

Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Jakub Koncytowicz – fotografia podwodna

Jeśli interesujecie się podwodną fotografią, to warto było zajrzeć na prelekcję Jakuba Koncytowicza. Zaprezentowany został kompletny osprzęt, który jest niezbędny podwodnemu profesjonaliście. Poznaliśmy kilka trików (nie myślę tu o PhotoShopie czy Lightroomie) oraz niuansów dotyczących odpowiedniego stosowania oświetlenia pod wodą. Okazuje się, że dobry oświetleniowiec jest na wagę udanego zdjęcia. Tutaj, uśmiech w stronę oświetleniowca Ani – żony Jakuba, która pozostaje w cieniu fotografii męża.


 

Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Paweł Poręba – dobre praktyki nurkowe

Ostatni wykład w jakim dane było mi uczestniczyć (przed wyczekiwanym od rana nurkowaniem) był prowadzony przez Pawła Porębę. Na szczęście pomimo braku tablic itp. akcesoriów udało się przebrnąć przez wciąż kontrowersyjne, te potwierdzone bądź nie meandry dekompresji. Paweł zwrócił szczególną uwagę na zmiany jakie wraz z prowadzonymi badaniami zachodzą w zakresie niektórych, stosowanych dotychczas praktyk. Podziękowania za bliski nam osobiście wątek wypadków nurkowych, które co do zasady są rezultatem wielu zdarzeń, czynników. Mam nadzieję, że już niedługo widzimy się w Jastarnii!


 

Ponadto było INTRYGUJĄCO, na Koparkach pojawiło się wielu producentów, przede wszystkim polskich. Niewątpliwym plusem jest możliwość bezpośredniego kontaktu z producentem, indywidualne podejście oraz możliwość dostosowania sprzętu do naszych potrzeb. Dodatkowo często wysoka jakość produkowanego sprzętu nurkowego a także konkurencyjna cena przemawiają na korzyść rodzimych firm.


 

Myślę, że osoby zainteresowane danym sprzętem bez problemu mogły wypróbować go pod wodą. Sprzętu nurkowego było sporo, poczynając od wytwórców ubrań, zarówno bielizny termoaktywnej, ocieplaczy czy suchych skafandrów, poprzez oświetlenie, pierścienie do suchych rękawic na intrach na obiegu zamkniętym kończąc. Bez większych kolejek mogliśmy testować wszelki dostępny osprzęt tam gdzie jego miejsce, czyli pod wodą.

 

Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Sea Voyager SV7 na Koparkach

 

Olbrzymim zainteresowaniem wśród uczestników Nurkowych Demo Days cieszyły się skutery podwodne Sea Voyager SV7. Do testów przeznaczono aż trzy jednostki, tak by każdy zainteresowany mógł wyruszyć takim cudeńkiem na około 15-minutową, podwodną przygodę. Jak się okazuje, w takim czasie spokojnie można na tym skuterze opłynąć cały zbiornik.


Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
SV7 – pierwszy skuter na napęd parowy 😉
Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Sea Voyager SV7 czeka na nurka

 

Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Jedną ręką – szaleję na Sea Voyager SV7

Udało się i nam. W ten sposób pierwszy raz pod wodą poruszałam się DPV. Jest to zupełnie nowe przeżycie. Gdybym miała z czymś porównać, to jak z roweru przesiąść się na sportowe auto i wpaść na autostradę (tylko nie A4 bo tam jak nie wypadek, to remont).

 

Było przyjemnie, nawet bardzo! Mam wrażenie, że każdy nurek po teście Sea Voyager SV7 pojawiał się na powierzchni z uśmiechem.


 

Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Zadowolony nurek po teście skutera SV7
Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Ekipa Sea Engineering była bardzo pomocna

 

Tym co osobiście nas zainteresowało, jako że jesteśmy kolejny raz na etapie wyboru pierścieni do suchych rękawic był system VDS. Rozwiązanie jest innowacyjne i ciekawe z wielu względów. Spodoba się szczególnie paniom, ze względu na dostępność bogatej gamy kolorystycznej oraz rozmiarówki.

 

Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Santi Ladies First w kolorze fuksja versus system pierścieni VDS limonka

Stąd niewiele myśląc oraz biorąc pod uwagę, że mój wysłużony skafander przecieka, pożyczyłam skafander Santi Ladies First z klinami w kolorze fuksji i dobrałam do tego stosowne pierścienie VDS. Niestety siła wyższa sprawiła, że pod wodę poszłam z pierścieniami w kolorze limonki. Nie zmienia to faktu, że pierścienie – montowane na manszetach chwilę przed nurkowaniem, spisały się na medal, czyli nie przeciekały.

 

Oczywiście, również skafander Santi nie zawiódł pod wodą – wyszłam z nurkowania sucha. Mam kilka spostrzeżeń co do butów Flexsole, ale to temat na odrębny artykuł.


 

Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Widok na kamieniołom Koparki

Najważniejsze, że dopisało towarzystwo oraz pogoda, która w innych częściach kraju nie była tak łaskawa.

 

Tym samym NURKOWY sezon 2016 uważamy za ROZPOCZĘTY! Do zobaczenia za rok na Koparkach!

 

Z naszej strony dziękujemy wszystkim znajomym, których udało się spotkać na Koparkach. Jednocześnie pozdrawiamy serdecznie tych, których poznaliśmy dzięki Nurkowym Demo Days 2016. Wierzymy, że spotkamy się już niebawem pod wodą!


 

 

Opracowanie własne

Artykuł, zarówno treść jak i zdjęcia, podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.


 

Czytaj także:

Nurkowe Demo Days 2016 Koparki
Nurkowe Demo Days 2016 na Koparkach. Nurkowe rozpoczęcie sezonu!
Nurkowisko Koparki styczeń 2016
Rekonesans na popularnym nurkowisku Koparki
Koparki_pawilon_administracyjny
Koparki – jak dziś wygląda to popularne nurowisko

Podobne posty

2 Thoughts to “Nurkowe Demo Days 2016 Koparki – podsumowanie”

  1. Weekend

    A gdzie wywiad z pierwszym prelegentem 🙂

    1. Ula

      Szykujemy niespodziankę związaną ze skromną osobą Jakuba 😉 Cierpliwości 🙂

Leave a Comment